Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak wkomponować dodatkowy blat w kuchni? Ciekawe i inspirujące pomysły do małej kuchni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Mała kuchnia niekoniecznie oznacza konieczność rezygnacji ze stołu. Myślałeś już, jak zamontować dodatkowy blat kuchenny? Oto kilka pomysłów na to, jak zaaranżować dodatkowy blat roboczy w kuchni, który w twoim małym pomieszczeniu może służyć jako sprytny stół.

Zawsze marzyłeś o powolnych porankach, popijając w ciszy kawę kuchni, ale twoje meble ledwo się mieszczą, nie wspominając już o stole? Nie rozpaczaj: czasami wystarczy odrobina kreatywności i odpowiedni pomysł, aby przekształcić nawet najmniejszą i najbardziej ciasną kuchnię w wygodną i funkcjonalną przestrzeń, skupiając się sprytnych rozwiązaniach. Jak to zrobić, by zyskać dodatkowy blat w kuchni?

Więcej miejsca roboczego w kuchni dzięki wysuwanym blatom

Kiedy technologia łączy się z designem, powstają przedmioty piękne dla oka, ale przede wszystkim zdolne do zmiany ludzkiego życia. Tak właśnie jest w przypadku wysuwanych blatów roboczych w kuchni, które zwiększają powierzchnię roboczą dwukrotnie, a nawet trzykrotnie. Nowoczesne rozwiązania na dodatkowy blat w kuchni obejmują systemy wysuwane ze stolnicą i takie, które sprytnie ukryją drobny sprzęt AGD jak mikser czy krajalnicę, a nawet deskę do prasowania. Mechanizm chowa się pod blatem i wysuwa się dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujemy.

To rozwiązanie wręcz szyte na miarę małych kuchni, które są prawdziwą zmorą większości mieszkań z wielkiej płyty w blokach. Należy pamiętać, że tego typu wysuwany blat roboczy w kuchni ma określony udźwig i nie może być zbytnio obciążony, jednak w zupełności wystarczy wtedy, gdy chcemy odłożyć kilka naczyń lub zorganizować tymczasowe miejsce do pomocy podczas kucharzenia.

Dodatkowy blat w kuchni w postaci stołu kuchennego

Blaty kuchenne to z pewnością jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych. Kładzie się na nich rzeczy, przygotowuje jedzenie, używa drobnych sprzętów AGD, manipuluje najzwyklejszymi przyborami kuchennymi. Sprawia to, że są one niezastąpionym elementem każdej kuchni, jednak nie zawsze tak było. Przed wprowadzeniem w latach 50. XX wieku „ewolucji”, a raczej „rewolucji” potrzeb w domostwach, kiedy to korpusy kuchenne i sprzęt AGD zaczęły mieć te same wymiary, miejscem przeznaczonym do przygotowywania posiłków był prawie zawsze stół jadalny.

Stół jest niezbędnym elementem w domu, niezależnie od metrażu. Dziś jest raczej miejscem spożywania posiłków, ale warto wykorzystać jego historyczne uwarunkowania i zwyczajnie wykorzystać go jako praktyczne przedłużenie blatu w kuchni. W Salonach Agata znajdziesz wyjątkowo korzystne opcje do małych mieszkań: stoły rozkładane w „dni powszednie” nie będą zajmowały wielkiej przestrzeni, a podczas spotkań w większym gronie zapewnią odpowiednio wielką przestrzeń do wspólnego biesiadowania.

Kreatywne pomysły na wkomponowanie dodatkowego blatu w kuchni

„Potrzeba jest matką wynalazków” - małe i ciasne kuchnie zmuszają naszą wyobraźnię do wytężonego wysiłku, podpowiadając nam, jak racjonalnie wykorzystać każdy skrawek dostępnej przestrzeni. A gdyby tak wykorzystać stół kuchenny jako wyspę albo odwrotnie — wyspę kuchenną jako stół jadalniany? Obie wersje mogą służyć jako dodatkowy blat w kuchni. Czasem stoły jadalniane są wyposażone w korbę, którą można regulować wysokość blatu.

Innym pomysłem jest zastosowanie stolików o łamanej konstrukcji, które zwykle są dosunięte do ściany. W razie potrzeby jedno lub dwa skrzydła się rozkłada, dając możliwość goszczenia na blacie sporej ilości osób. Zaskakującą opcją są stoliki w formie konsoli. Mały mebel o niepozornych wymiarach możesz powiększyć do rozmiarów umożliwiających swobodne biesiadowanie aż ośmiu osobom. Złożoną wersję możesz postawić pod ścianą w przedpokoju lub salonie, gdzie posłuży jako biurko na laptopa lub niewielki stolik, albo w przestrzeni kuchennej — jako stolik pomocniczy czy dodatkowy wysuwany blat w kuchni.

Dodatkowy blat w małej kuchni — jak go schować i ukryć?

Opcjonalny blat w małej kuchni można także stworzyć samodzielnie małym nakładem pracy. Jak zrobić dodatkowy blat w kuchni? Wystarczą dwa kawałki płyty MDF i mocne zawiasy meblowe. Mniejszy kawałek służy do przymocowania stolika do ściany na odpowiedniej wysokości, a większy pełni funkcję blatu. Odpowiednie zawiasy sprawiają, że stolik przyścienny opada na ścianę. Jeśli nie możesz poszczycić się umiejętnościami technicznymi i manualnymi, możesz kupić gotowy produkt w naprawdę niewygórowanych kwotach. Są świetnym rozwiązaniem w wąskich kuchniach w bloku, ponieważ złożone praktycznie nie zajmują miejsca.

W sieci są dostępne także rozwiązania DIY na wysuwany blat spod blatu głównego. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić wysuwany blat, dokładne tutoriale pomogą ci rozwiać wątpliwości, jednak uprzedzamy: to opcja dla zapalonych majsterkowiczów!

Pisząc o oszczędności miejsca w kuchni, nie sposób nie wspomnieć o innych sprytnych rozwiązaniach podblatowych. Przykładowo korpusy szafek kuchennych dostępne w Salonach Agata to rozwiązania szyte dla małych kuchni, ponieważ pozwalają wykorzystać każdy milimetr jako dodatkową przestrzeń do przechowywania przedmiotów. Systemy Cargo z bogatym zestawem rozwiązań takim jak Dispensa, Le Mans, Cooking i Cleaning Agent, Pullboy, Extendo, Trend czy Space Flex z pewnością zadowolą posiadaczy małych przestrzeni kuchennych.

Blat w kuchni jako dodatkowe miejsce do jedzenia — ukryty stół

Istnieją jeszcze inne opcje na wykorzystanie blatu w kuchni. Jeśli twoja kuchnia jest mała, ale posiada wyspę, możesz zrezygnować ze stołu, przedłużając blat wyspy. Odtąd nie tylko zwiększy się przestrzeń robocza, ale kilka wysokich hokerów dodanych do blatu będzie służyło za miejsce do spożywania posiłków.

Jeśli konstrukcja twojej wyspy na to pozwala, możesz zdecydować się na zainstalowanie wysuwanego przedłużenia, które stworzy solidny stół gotowy na przyjęcie gości. Stół wysuwany z wyspy to popularne rozwiązanie, jednak dostępne wyłącznie na zamówienie u stolarza, który zbuduje odpowiednią konstrukcję wyspy. W roli wysuwanego stołu w zupełności sprawdzi się jeden z gotowych modeli, np. dostępny w naszym sklepie.

Podsumowanie

Funkcjonalne pomysły wbrew pozorom nie rodzą się w przestronnych przestrzeniach, a w tych małych, gdzie musimy dać upust własnej wyobraźni. Rozwiązania takie jak blat wysuwany spod blatu, przedłużenie blatu w kuchni na ścianę, blat wysuwany z szuflady czy stolnica wysuwana spod blatu, na ukrytym stole jadalnianym kończąc, idealnie sprawdzą się w twojej małej przestrzeni. W Salonach Agata znajdziesz wiele rozwiązań, które pomogą ci stworzyć funkcjonalną kuchnię niewielkich rozmiarów, a nasi projektanci i specjaliści podpowiedzą, co najlepiej sprawdzi się do zabudowy problematycznego wnętrza.