powrót

Czarna ściana w salonie — jak ją zaaranżować i gdzie będzie pasować?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Obecnie projektanci wnętrz wyjątkowo chętnie urządzają salony w ciemnych barwach. Coraz częściej można spotkać się nawet z najgłębszym z ciemnych kolorów — czernią. Jedna czarna ściana w salonie to wspaniały detal, który może dodać charakteru do przestrzeni, zupełnie zmieniając wygląd wnętrza. Poznaj nasze wskazówki i inspiracje na czarny salon.

Czarna ściana w salonie może nadać wnętrzu luksusowy, nowoczesny lub industrialny charakter, w zależności od wykończenia samej ściany oraz wybranego stylu mebli. Kolor ten ponadto łatwo łączy się z innymi odcieniami, stając się doskonałym tłem wręcz o walorach scenicznych. W tym artykule pokażemy Ci, jak wiele możliwości aranżacyjnych niesie czarna ściana. Być może nasze inspiracje staną się impulsem do stworzenia czegoś nowego i niepowtarzalnego w Twoich czterech kątach?

Czarne ściany w salonie — mocny akcent w domu i mieszkaniu

Czerń większości z nas kojarzy się ze smutkiem i żałobą, jednak w rzeczywistości jest jedną z najbardziej eleganckich barw, jakie można zastosować we wnętrzarstwie. Zazwyczaj decydują się na nią osoby, które mają silną osobowość i jasno sprecyzowane gusta. Oprócz tego, że niepowtarzalny charakter wprowadza sama czarna ściana w salonie, to jeszcze aranżacje, które jej towarzyszą: umeblowanie, nietuzinkowe dodatki i efektowne dekoracje.

Czarna ściana w salonie

Decydując się na czerń, bądź jednak ostrożny: tak mocny kolor czasem wymaga uważnego i doświadczonego oka, które doradzi, jak umiejętnie pomalować ścianę na czarno lub jaki kolor ścian wybrać, jeśli już posiadasz czarne meble w salonie. Wielu cennych inspiracji na zastosowanie czerni w pomieszczeniach dostarcza sieć: kompozycje nie dotyczą bynajmniej tylko salonu, ale także kuchni, sypialni, gabinetu, a nawet pokoju dziecięcego. Zestawienie czerni i bieli lub zastosowanie całości w czerni pasuje także w łazience. Jeśli planujesz remont w jakimkolwiek wnętrzu, warto rozważyć zatem opcję pomalowania ścian nie tylko na biało, ale i na czarno.

Zwróć jednak uwagę na metodę malowania. Czerń, inaczej niż biel czy szarość, to kolor, który uwydatnia każdą skazę na ścianie, a nawet najmniejsze nieprawidłowe pociągnięcie pędzla. Przed malowaniem ściana musi być jednorodna, idealnie gładka i pozbawiona pyłu, a ubytki wypełnione i wyrównane papierem ściernym. Podczas malowania wszystkie krawędzie ścian należy dokładnie zabezpieczyć, aby uniknąć zabrudzenia sąsiadujących powierzchni, w tym również podłogi.

Czarna ściana w małym salonie — czy to dobry wybór?

Przede wszystkim zdecyduj, którą ścianę pomalować na czarno. Nie zaleca się malowania całego pomieszczenia w tym kolorze, ponieważ może to wpłynąć na nadmierne zaciemnienie otoczenia, szczególnie jeśli pomieszczenie nie odznacza się pokaźnym metrażem. Aby utrzymać odpowiednią ilość światła dziennego w małym salonie, możesz zdecydować się na pomalowanie na czarno ściany z oknami, a pozostałych ścian na jasne lub pastelowe kolory.

Czarna ściana w salonie z żółtymi dodatkami

Ci, którzy chcą nieco rozjaśnić czerń, mogą zamiast matowej, użyć farby brokatowej. Czarna ściana z brokatem w salonie zazwyczaj skutecznie i zarazem efektownie rozwiązuje problem efektu ciemni i wprowadza dodatkowo luksusowy blask, tak pożądany we wnętrzach glamour. W kontekście wnętrz w tym stylu równie dobrze sprawdzi się połączenie białych mebli z czarnymi ścianami: biało-czarny salon to od wielu lat prawdziwa ikona aranżacji w stylu glamour.

Ściana nie musi być zresztą pokryta wyłącznie czarną farbą. Doskonale sprawdzi się ciekawa tapeta czy boazeria, podobnie jak ażurowe panele dekoracyjne, które są aktualnie w modzie.

Czarna ściana za telewizorem, czyli oryginalny sposób na ścianę multimedialną

Nie od dziś wiadomo, że pora dnia, w której oglądamy telewizję, ma wpływ na nasze wrażenia wzrokowe. Idealne warunki panują rzecz jasna w salach kinowych, gdzie po zgaszeniu oświetlenia, panuje idealna ciemność. W domu niewielu z nas może pozwolić sobie na prywatną salę kinową, ale możemy wzmóc efekty wizualne oferowane przez nasz sprzęt dzięki sprytnym zabiegom. Jedną z opcji jest czarna ściana medialna — dzięki umieszczeniu telewizora na ciemnym tle możemy sprawić, że oglądanie telewizji (nie wspominając o estetyce pokoju) będzie lepsze niż kiedykolwiek, ponieważ kolory wyświetlane na ekranie będą wydawały się żywsze i jaśniejsze.

Czarna ściana w salonie glamour

Jakie meble i dodatki dobrać do czarnej ściany w salonie?

Czarne ściany w salonie mogą sprawić, że meble i dodatki w pomieszczeniu będą przypominały prawdziwą scenografię teatralną. Czerń doskonale uwydatni bowiem detale takie jak naturalne drewno mebli, metaliczne refleksy okuć meblowych, geometryczne kształty opraw lamp czy ciekawą fakturę nowoczesnych dywanów.

W zależności od obranego stylu wyposażenia pomieszczeń, zdecyduj się na kontrastujące elementy. Żywy odcień wspaniale wygląda na czarnym tle. Może to być kolorowy detal, np. rozkładany narożnik czy dywan czarno biały. Z czernią doskonale współgra miękka faktura welwetowych mebli tapicerowanych, których szeroki wybór znajdziesz w Salonach Agata. Wielkim powodzeniem obecnie cieszą się te w odcieniu musztardowym, pudroworóżowym lub głębokiej butelkowej zieleni.

Jeśli zdecydowałeś się na biało-czarny salon, aranżacje mogą opierać się na wykorzystaniu monochromatycznych elementów. Czarna lub biała pikowana sofa na stożkowych nóżkach w połączeniu z białym dywanem shaggy stworzą doskonałą bazę do salonu w duchu glamour. Uzupełnij aranżację o lampę stojącą do salonu, najlepiej czarną, miedzianą, złotą lub srebrną. Krzesła, komody, stół, regał itd., mogą być zarówno białe, jak i czarne, jednak ważne, by zachować jednolitą stylistykę. Zapewni to m.in. dobór mebli z jednej kolekcji.

Projekt salonu z ciemną ścianą

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Podsumowując, czerń to bardzo intensywny kolor — najgłębszy, jaki można zastosować na ścianach i meblach. Tę barwę najczęściej wybierają zdecydowane osoby o mocnym charakterze, które nie lubią jasnej i słonecznej atmosfery, a wręcz przeciwnie — preferują ciemne otoczenie, ale za to wyjątkowo urokliwe. Jeśli należysz do ich grona, w Salonach Agata z całą pewnością znajdziesz wiele elementów umeblowania i dekoracji, które pomogą Ci w stworzeniu wymarzonych aranżacji z czernią w roli głównej.

Przykładowe meble i dodatki do salonu

Krzesło tapicerowane czarne LAVEL
Krzesło tapicerowane czarne LAVEL

Cena regularna: 679,-

599,-
Najniższa cena z 30 dni:
Najniższa cena z 30 dni: 679,-
Mały stolik kawowy loft KSINO
Mały stolik kawowy loft KSINO

Cena regularna: 189,-

149,-
Najniższa cena z 30 dni:
Najniższa cena z 30 dni: 170,10
Stolik GONNA
Stolik GONNA

Cena regularna: 259,-

149,-
Najniższa cena z 30 dni:
Najniższa cena z 30 dni: 189,-
Ława KRISO z podnoszonym blatem
Ława KRISO z podnoszonym blatem

Cena regularna: 789,-

599,-
Najniższa cena z 30 dni:
Najniższa cena z 30 dni: 629,10
Komplet stolików DROSSE
Komplet stolików DROSSE

Cena regularna: 499,-

469,-
Najniższa cena z 30 dni:
Najniższa cena z 30 dni: 449,10