Jak urządzić salon z kominkiem? Inspirujące pomysły
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Palenisko od wieków jest miejscem spotkań, symbolem rodziny i bezpieczeństwa. Nie powinno nas dziwić, że w ogniu jest coś pociągającego. Kominek, w którym możemy obserwować hipnotyzujący taniec ognia, który roztapia wszelkie napięcia to kwintesencja relaksu, zwłaszcza zimą. Urządzasz dom lub planujesz jego remont i szukasz inspiracji na salon z kominkiem? Nasze pomysły na aranżacje pomogą Ci podjąć właściwe decyzje.
Kominek istniał od zawsze. Praktykę gromadzenia się wokół ognia odziedziczyliśmy po naszych przodkach, jednak wtedy palenisko było jedynym źródłem ciepła. Współcześnie kominek zatracił swoją podstawową rolę i stał się obiektem czysto estetycznym, o raczej niewielkiej wartości użytkowej. Mimo to fizyczne i psychologiczne korzyści z ognia wciąż czerpiemy pełnymi garściami, a przytulny salon z kominkiem to marzenie wielu z nas, zwłaszcza zimą. Ponadto dzięki pojawieniu się znacznie bogatszego wyboru paliw, dziś możemy cieszyć się ogniem, który nie parzy i nie generuje dymu, dlatego możemy instalować go nawet w małym mieszkaniu, nie posiadając odpowiednich instalacji we wnętrzu.
Salon z kominkiem — nieskrępowana przestrzeń dla każdego
Współczesne salony koncentrują się raczej wokół telewizora. Umieszczamy go na centralnej ścianie i to wokół niego gromadzimy wszelkie umeblowanie. To właśnie tutaj współczesna rodzina zbiera się, aby obejrzeć film lub mecz swojej ulubionej drużyny, gościć przyjaciół i prowadzić zaciętą rywalizację, grając w gry. Abstrahując od faktu jego szkodliwości, telewizor ma niezwykłą moc: potrafi gromadzić całą rodzinę w jednym miejscu i utrzymywać jej koncentrację przez długie wieczory.
Czyż kominek historycznie nie pełnił tej samej funkcji? Owszem, służył przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń, ale gdyby to było jego wyłącznym zadaniem, z pewnością zniknąłby wraz z pojawieniem się kaloryferów i centralnego ogrzewania. Tak się jednak nie stało: kominek nadal istnieje w naszych pomieszczeniach i wciąż pełni tę samą biesiadną funkcję. Gromadzenie się przy płonącym kominku jest swego rodzaju rytuałem w długie jesienne i zimowe wieczory: trzask płomieni i ich „taniec” sprawiają, że czas spędzony z rodziną w salonie jest przyjemny i relaksujący. To także niczym nieskrępowana przestrzeń, gdzie każdy może oddać się swoim ulubionym czynnościom: rozmowie, czytaniu, a nawet grom na konsoli, ponieważ współcześnie salon łączą oba te elementy: kominek oraz telewizor. Jak urządzić nowoczesny salon z kominkiem i telewizorem, by stworzyć doskonały mariaż?
Eklektyzm nigdy nie wychodzi z mody — pomieszanie stylów w urządzaniu salonu z kominkiem
Często pojawia się dylemat, jak urządzić te salony, w których zamiast jednego są dwa „domowe paleniska” - kominek i telewizor. Na czym więc polegają takie eklektyczne aranżacje salonu z kominkiem i telewizorem? Wszystko zależy od układu pomieszczenia, jego metrażu, docelowej estetyki i potrzeb domowników.
Ci, którzy mają duży salon z kominkiem, są w lepszym położeniu. Zazwyczaj większa i wygodniejsza przestrzeń jest przeznaczona na strefę telewizyjną, gdzie wstawia się przytulne narożniki i pufy. Nieco mniejsza z kolei na strefę kominkową, gdzie zwykle umieszcza się pojedyncze fotele wypoczynkowe i mniejszy podręczny stolik, gdzie można odłożyć kubek gorącej herbaty i ulubioną książkę lub zrelaksować się i oddać krótkiej drzemce w pozycji półleżącej.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
A jeśli posiadasz mały salon z kominkiem i telewizorem, czy koniecznie musisz z czegoś zrezygnować? Nie, bo dzięki ewolucji technologicznej nowoczesne telewizory mają płaskie ekrany i można niezwykle umiejętnie je zaaranżować. Wystarczy powiesić telewizor nad wylotem kominka lub umieścić go na szafce RTV obok niego. W ten sposób salon będzie pełnił dwie funkcje jednocześnie i unikniemy sytuacji, w której życie towarzyskie skupi się przed telewizorem, spychając kominek w samotny zakątek mieszkania.
Zarówno kominek, jak i telewizor są stworzone w celu oglądania i relaksu. Jeśli jeden z nich zostanie odizolowany od części pokoju, będziemy odnosić wrażenie, jakoby popełniono błąd projektowy. Udany projekt salonu z kominkiem polega więc na tym, by sprytnie łączyć tradycję z nowoczesnością, nie wykluczając żadnej z tych sfer. Pod tym względem wiele możliwości aranżacyjnych daje salon z kominkiem w rogu, ponieważ w łatwy sposób można zaadaptować przestrzeń, ustawiając na środku pokoju obszerny narożnik i tworząc w ten sposób prawdziwe „centrum dowodzenia”. Wiele mebli tapicerowanych do stworzenia wygodnej strefy wypoczynkowej w dowolnym stylu znajdziesz w Salonach Agata.
Aranżacja salonu z kominkiem, czyli gra barw i świateł — ustawienie mebli i dodatków
Rodzaj kominka i jego stylistyka mają wielki wpływ na wybór mebli. Nieważne jednak, czy to salon w stylu skandynawskim z kominkiem typu koza, tradycyjny z kominkiem murowanym, czy salon z kominkiem nowoczesnym, w idealnym pokoju wypoczynkowym dominuje duża kanapa, najlepiej jeśli to narożnik rozkładany, połączony z fotelami i pufami. Całość tworzy półokrąg skupiony wokół kominka niczym wokół prawdziwego paleniska. Taka konfiguracja wymaga sporej powierzchni, ale nie jest to jedyna możliwa opcja. Jeśli przestrzeń, którą masz do dyspozycji, jest niewielka, możesz w miejsce narożnika postawić urokliwą kanapę o wielkości adekwatnej do posiadanego metrażu. Swój kącik do odpoczynku stworzysz w oparciu o nowoczesne dywany, (np. w postaci białego dywanu do salonu), miękkie poduszki, świece i szereg innych dodatków. Nawet para welwetowych tapicerowanych krzeseł w kształcie muszli lub wygodnych foteli uszaków z podnóżkiem jest idealna, aby cieszyć się ciepłem ognia, popijając ziołową herbatę. Nie zapomnij o dodaniu podręcznego stolika, na którym odłożysz książkę lub ulubione czasopismo.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Aby spotęgować doznania, które dostarcza nam prawdziwy ogień iskrzący się w kominku, postaw na meble i dodatki o błyszczącej powierzchni. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku lampa stojąca do salonu o wykończeniu w kolorze mosiądzu, złota lub srebra. Ogniste refleksy świetnie będą odbijały się także na szklanych i kryształowych powierzchniach, dlatego warto postawić przy kominku np. stolik ze szklanym blatem i szklane wazony, a ściany wyposażyć w lustro, zdjęcia i obrazy, które będą powielały tańczące w kominku płomienie.
Łączenie faktur i materiałów w salonie z kominkiem
Wiemy już, że kominek stanowi ważny punkt w salonie, tworzy klimat wnętrza i dodaje stylu. Wszyscy uwielbiamy podglądać piękne salony z kominkiem w czasopismach i na portalach wnętrzarskich — na czym polega sekret w ich urządzaniu? To nie tylko odpowiednie meble do salonu z kominkiem, ale zwłaszcza umiejętna ekspozycja tego kluczowego elementu, która wraz z umeblowaniem i dekoracjami tworzy niesamowitą atmosferę pomieszczenia.
Aby osiągnąć upragniony efekt, spraw, by ściana z kominkiem w salonie przyciągała wzrok. Możesz to zrobić na wiele sposobów. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które sprawdza się zwłaszcza w pomieszczaniach nowoczesnych, jest biała cegła. W salonie z kominkiem w stylu nowoczesnym nadaje fakturę i niesamowitą głębię. Jeśli z kolei jesteś fanem wnętrz z industrialnym zacięciem, postaw na cegłę klasyczną, najlepiej pochodzącą z rozbiórki starych budynków.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Na ścianę akcentującą doskonale nadaje się także beton, drewno oraz kamień, np. piaskowiec, granit czy marmur. Choć zastosowanie prawdziwego kamienia — granitu czy marmuru wydaje się poza zasięgiem finansowym większości inwestorów, ten naturalny surowiec może posłużyć jedynie za inspirację. Salon z kominkiem, w którym widzimy charakterystyczne szare nitki na białym lub czarnym tle, wcale nie musi pochłonąć kilku naszych wypłat. Marmur świetnie imituje wiele tańszych rozwiązań jak np. stiuk dekoracyjny, fototapeta czy płytki ceramiczne.
Aby wyeksponować rangę kominka, czasami wybór polega na… niedodawaniu niczego. Może to być słuszne rozwiązanie w dwóch przypadkach: gdy kominek znajduje się w nowoczesnej, minimalistycznej przestrzeni albo wręcz przeciwnie: gdy kominek znajduje się w bogato zdobionym pomieszczeniu. Wówczas cała elegancja polega na dodaniu surowego drewna, które będzie jednocześnie służyło za opał.
Jak ustawić sofę i dodatki w salonie z kominkiem?
Sofa w salonie z kominkiem pełni ważną funkcję, o czym już wspominaliśmy w początkowych akapitach tego artykułu. Warto uświadomić sobie jednak, jak ją ustawić, aby była nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim znajdowała się w bezpiecznej odległości. To samo dotyczy zresztą innych elementów takich jak np. dywan, który w połączeniu z narożnikiem zazwyczaj wyznacza strefę wypoczynkową. Świetnym rozwiązaniem do salonu będzie również narożnik z pufą.
Wyposażenie salonu z kominkiem w meble i dekoracje zależy od rodzaju zasilania kominka. W przypadku kominków opalanych drewnem należy utrzymać bezpieczną odległość pomiędzy meblami, takimi jak witryny na książki i paleniskiem, która wynosi co najmniej 80 cm. Warto zwrócić uwagę na to, iż tego typu kominki mają tendencję do brudzenia się i trzeba usuwać z nich popiół, dlatego trudne do czyszczenia meble, jak np. dywany, sofy i meble tapicerowane warto umieścić nieco dalej — co najmniej 100-150 cm od paleniska.
Nowoczesne kominki na pellet nie brudzą się aż w takim stopniu, dlatego stwarzają mniejsze limity odległości paleniska od mebli (np. witryny prowansalskiej). Jeszcze bardziej wszechstronne są biokominki, które można nawet całkowicie zintegrować z meblami. Biokominek to zresztą świetna opcja wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania komina do odprowadzania spalin, a zatem warto go rozważyć, jeśli remontujesz stary dom, a nawet jeśli mieszkasz w mieszkaniu w bloku. Biokominek z pewnością będzie wytwarzał mniej ciepła niż drewno, ale nie wymaga systemu usuwania produktów spalania i zachowuje niezmienione percepcyjne i estetyczne właściwości ognia.
Podsumowanie
Kominek od zawsze był pożądanym elementem salonu, obecnym zarówno w dawnych domach, jak i w nowoczesnym budownictwie. To symbol bezpieczeństwa, ciepła i rodziny: potrafi ogrzać dom, ale i serca mieszkających w nim ludzi. Warto zatem nade wszystko dążyć do jego obecności we wnętrzach. Nawet jeśli architektura budynku na to nie pozwala, istnieją inne nowoczesne rozwiązania, jak chociażby biokominek czy kominek elektryczny. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, w Salonach Agata mamy wszystko, co niezbędne, aby uczynić tę przestrzeń przytulną i niepowtarzalną.
Przykładowe meble do salonu