powrót

Czym kierować się przy wyborze komody?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Komoda to wszechstronny, niezbędny w każdym domu mebel. Choć służy nam przede wszystkim do przechowywania, często jest również ozdobą naszej sypialni lub salonu. Czym się kierować, gdy kupujemy komodę? Na co zwrócić uwagę, by nasz zakup był udany? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z przydatnymi wskazówkami.

Planowanie przestrzeni

Przed zakupem nowego mebla należy dokładnie zaplanować, w którym miejscu go ustawimy. Jeśli pokój lub przedpokój jest długi i wąski, dobrym pomysłem będzie zakup modelu o niezbyt dużej głębokości, który nie zdominuje pomieszczenia i nie będzie stanowił przeszkody. Komoda do salonu musi być dopasowana do jego wielkości. Zarówno za mała, jak i zbyt duża, zaburzy kompozycję i harmonię pokoju. Jeśli planujemy zakup komody z szufladami, upewnijmy się, że po ich wysunięciu domownicy wciąż będą mogli przemieszczać się po pokoju. Nigdy nie dokonujmy pomiarów „na oko” – możemy bardzo tego pożałować!

Kolorystyka komody

Masywne, ciemne komody odchodzą do lamusa. Teraz absolutnym hitem jest biała komoda! Wbrew pozorom sprawdzi się ona doskonale nie tylko we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Nada pomieszczeniu lekkości, sprawi, że będzie wydawało się większe i bardziej przestronne. Można również zdecydować się na komodę w naturalnym kolorze drewna lub odcieniach szarości.

Czego potrzebujesz?

Nim wybierzemy się do sklepu w poszukiwaniu idealnej komody, zastanówmy się, w jakim celu ją wykorzystamy. Gdy sprecyzujemy swoje potrzeby i oczekiwania, podjęcie decyzji stanie się znacznie prostsze, nie będziemy też rozczarowani zakupem. Przemyślmy zatem, jakiego rodzaju komoda jest nam potrzebna, jakie rzeczy będziemy w niej przechowywać i w jakie funkcje powinna być wyposażona.

Funkcjonalność

W sklepach z asortymentem meblowym znajdziemy wiele komód, o różnym wielkościach i układach wnętrza. Jeśli szukamy mebla do sypialni, odpowiednim wyborem będzie komoda drewniana z głębokimi, pakownymi szufladami, w których zmieścimy nie tylko odzież, ale także ręczniki oraz pościel. W przypadku zbyt dużych szuflad można dokupić praktyczne, wewnętrzne przegrody, które pomogą utrzymać porządek. Komoda, która znajdzie się w salonie, może być połączeniem półek oraz szuflad – dzięki temu będziemy mogli przechowywać w niej różnego rodzaju przedmioty: od dokumentów, poprzez świece i dekoracje, do elementów zastawy stołowej.

Zakup idealnej komody może nastręczać trudności. Nim go dokonamy, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, sprecyzować oczekiwania i określić budżet, jaki można przeznaczyć na zakup mebla. Dzięki temu zakupiona komoda będzie dokładnie taka, jakiej potrzebujemy, nie zrujnuje domowego budżetu i służyć będzie przez lata.