powrót

Czym kierować się przy wyborze kosza na śmieci do kuchni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kuchnia to miejsce, gdzie codziennie generuje się odpadki. Aby zapanować nad bałaganem i zapobiec rozprzestrzenianiu nieprzyjemnych zapachów, warto zadbać o odpowiedni kosz na śmieci. Jego wybór jest uzależniony od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupów. Poznaj je i przekonaj się, jakie cechy ma kosz na śmieci do kuchni – praktyczny i jednocześnie ładny.

Kosz na śmieci do kuchni pod zlew

W większości mieszkań miejscem kubła na odpadki jest szafka pod zlewem. Intuicyjnie to właśnie tam sięgasz, odwiedzając kogoś i musząc właśnie coś wyrzucić. Takie usytuowanie nie jest przypadkowe – kosz pozostaje pod ręką i masz do niego swobodny dostęp, gdy przygotowujesz posiłek. Zazwyczaj też rury odprowadzające wodę uniemożliwiają wykorzystanie tej przestrzeni w inny sposób, bowiem zajmują sporo miejsca - nie sposób umieścić tam naczynia lub większe akcesoria kuchenne. Kosz na śmieci do kuchni do szafki jest więc dość logicznym rozwiązaniem.

Przed wybraniem się do sklepu zmierz maksymalną wysokość, aby wybrany model nie zahaczał o elementy konstrukcyjne odpływu. Kosz na śmieci do kuchni pod zlew może być zamykany uchylaną klapą, wyposażony w mechanizm otwierania nogą lub nie mieć zamknięcia, będąc klasycznym wiadrem na odpadki. Jeśli regularnie będziesz go opróżniać, zamknięcie nie jest konieczne, ponieważ nieprzyjemne zapachy nie zdążą się rozprzestrzenić. Bardzo popularne są modele otwierane za pomocą pedała, które zapewniają możliwość bezdotykowej, higienicznej obsługi.

Kosze na śmieci do segregacji

Chcąc ułatwić sobie oddzielanie odpadków zgodnie z zasadami związanymi z ekologią - rozważ zakup kosza na śmieci do segregacji. Modele tego typu zawierają dedykowane przegródki, dzięki którym od razu separujesz poszczególne rodzaje śmieci. W sklepach znajdziesz również kubły ustawiane warstwowo, jeden na drugim. Mają one specjalne, boczne otwory ułatwiające segregowanie odpadów. Warto także oznaczyć kosze kolorowymi etykietami wskazującymi, dla której grupy śmieci są dedykowane.

Możesz zrezygnować z worków, wybierając nowoczesne kosze na śmieci do segregowania. Produkty te są bowiem wykonane z łatwych w czyszczeniu tworzyw sztucznych i mają wygodne uchwyty do przenoszenia. Szybko wyniesiesz zawartość do odpowiedniego pojemnika i umyjesz kubeł, aby był gotowy do dalszego użycia. Oszczędzasz tym samym pieniądze, które wydałbyś na zbędne w tym przypadku worki. Pamiętaj, że są one również dodatkowymi odpadami, zatem rezygnując z nich, działasz zgodnie z ruchem eko.

Designerskie kosze na śmieci do kuchni

Zazwyczaj nie przywiązuje się wielkiej wagi do kosza na odpadki, jednak to przedmiot niezbędny w każdym domu. Warto więc skusić się na elegancki kosz na śmieci – nie tylko wtedy, gdy ma one stać w widocznym miejscu. Dopracowanie aranżacji kuchennej do perfekcji powinno uwzględniać najmniejszy detal. Pamiętaj, że będzie to akcesorium używane wielokrotnie każdego dnia, dobrze zatem, aby Ci się podobało i pasowało do stylu dominującego we wnętrzu. Do wyboru masz mnóstwo modeli w różnych wersjach kolorystycznych, z łatwością dobierzesz więc produkt idealny pod względem wizualnym.

Jaki rozmiar kosza na śmieci wybrać?

Wielkość kubła ma spore znaczenie, dlatego starannie sprecyzuj swoje potrzeby. Jeśli wynosisz śmieci codziennie, możesz zdecydować się na mniejszy pojemnik. W zupełności wystarczy on również wtedy, gdy mieszkasz sam lub dużo czasu spędzasz poza domem.

Duży kosz na śmieci do kuchni sprawdzi się w przypadku kilkuosobowych rodzin. Jeżeli nie znajdziesz dla niego miejsca w szafce pod zlewem, dokonaj zakupu modelu zamykanego - pokrywa lub klapa nie tylko zapobiegną rozchodzeniu nieprzyjemnych zapachów, ale także ukryją zawartość i zagwarantują wymagana estetykę.

Kiedy kupić wysoki kosz na śmieci? Taki produkt ma zazwyczaj smukły kształt, dlatego stanowi trafny wybór do wąskich przestrzeni, w których nie ma zbyt wiele miejsca na podłodze.

Zastanawiasz się, jaki kosz na śmieci do kuchni kupić? Do wyboru masz mnóstwo opcji, dlatego z pewnością znajdziesz idealne rozwiązanie do swojego domu. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, kupisz kosz, który będzie funkcjonalny oraz estetyczny jednocześnie.