Aranżacja małej kuchni w bloku spędza sen z powiek wielu osobom. Zresztą trudno się temu dziwić – pomieszczenie to bywa nieustawne, ciemne i ciasne. Często przypomina długi, wąski korytarz z niewielkim oknem na końcu. Jak urządzić tak problematyczną przestrzeń? Wystarczy kilka prostych patentów i odpowiednie wyposażenie, by stworzyć funkcjonalne oraz modne wnętrze.
Jak urządzić małą kuchnię? Jak ją powiększyć i rozjaśnić?
Jak urządzić małą kuchnię? Zacznij od wyboru właściwych kolorów – postaw na jasne, stonowane barwy, które rozświetlą i optycznie powiększą „serce domu”, na przykład biel czy delikatne tonacje beżu. Możesz też sięgnąć po inne rozwiązanie - bardzo modną w ostatnich sezonach fototapetę z motywem 3D. Dzięki umieszczeniu na jednej ze ścian trójwymiarowej dekoracji, wnętrze zyska głębię i wyda się większe niż w rzeczywistości.
Niewielką kuchnię powiększych optycznie również za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia – spotów i reflektorków z funkcją regulacji położenia. Umiejętnie wykorzystane mogą zdziałać cuda! |
Duże, masywne lampy wiszące czy żyrandole wymień na minimalistyczne kinkiety o prostej, geometrycznej formie. Nie zapominaj o rozświetleniu przestrzeni roboczej – zamontuj taśmę LED pod szafkami. Dzięki temu zwiększysz komfort pracy i nie będziesz musiał nadwyrężać oczu przy podczas przygotowywania posiłków.
Zamknięta, wąska kuchnia w bloku – jak ją dobrze zagospodarować?
Nawet wąska i mała kuchnia w bloku może być funkcjonalną przestrzenią, jeśli zostanie należycie zagospodarowana. Ważne, by maksymalnie wykorzystać każdy dostępny metr kwadratowy. Talerze, garnki, sztućce, przyprawy czy zioła muszą znaleźć swoje miejsce, najlepiej w szafkach. Pozostawione bezładnie na wierzchu stworzą wrażenie bałaganu i pomniejszą pomieszczenie. Jeśli chcesz uniknąć chaosu, zainwestuj w szafki modułowe – łatwo dopasujesz ich wielkość do indywidualnych potrzeb oraz rozmiarów posiadanych naczyń i akcesoriów kuchennych. Stwórz zabudowę niemal do samego sufitu – w wyżej położonych meblach umieścisz rzadziej używane sprzęty, a na dole te, z których korzystasz na co dzień.
Zainwestuj też w specjalistyczne systemy do przechowywania (m.in. półkę cargo), organizery na sztućce i inne akcesoria (np. chlebak lub pojemniki na sypką żywność). Dzięki tym rozwiązaniom łatwiej utrzymasz w kuchni porządek i szybciej wyszukasz wszystkie przybory czy składniki potrzebne do przygotowywania potraw. Dzięki uporządkowaniu przestrzeni zyskasz też więcej miejsca. |
Postaw na minimalistyczne, jasne fronty szafek z wykończeniem na wysoki połysk, wykonane z płyty MDF i wzbogacone o matę akrylową. Tego typu meble optycznie powiększą i rozświetlą pomieszczenie, a dodatkowa warstwa sztucznego tworzywa zapewni im odporność na działanie negatywnych czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Posłużą Ci więc wiele lat, zachowując piękny i elegancki wygląd.
Zadbaj, aby fronty szafek stworzyły spójną całość z blatem – do białych, błyszczących frontów świetnie pasować będą warianty w kolorze naturalnego dębu. Pamiętaj, by wybrać szerszą powierzchnię roboczą (powinna nieco wystawać poza zabudowę) i umieścić ją na odpowiednim poziomie – optymalna wysokość wynosi zazwyczaj około 90 centymetrów, choć oczywiście wiele zależy od wzrostu Twojego i innych domowników./p>
Niewielka, kwadratowa kuchnia w bloku – jak ją rozplanować?
Co zrobić, by mała kuchnia z salonem zyskała na funkcjonalności? W tego typu przestrzeniach sprawdzi się zabudowa jednorzędowa w układzie linearnym lub w kształcie litery L. W tym przypadku również warto postawić na klasykę, czyli połączenie bieli z jasnymi odcieniami brązu. Takie zestawienie przypadnie do gustu wielbicielom nowoczesnej czy skandynawskiej stylistyki, ale jest bardzo uniwersalne i wpisze się w zasadzie w każdy styl, w jakim urządza się mieszkania.
Urządzając mały aneks kuchenny, zwłaszcza jeśli jest on połączony z salonem, zwróć uwagę na jedną ważną kwestię – jego design musi nawiązywać do aranżacji pokoju dziennego. Elementem spajającym obie strefy może być na przykład kolorystyka, ale warto całą przestrzeń kuchni i salonu zaaranżować w tym samym stylu. Zadbajmy o spójny charakter dodatków: nie tylko ich kolorów, ale też materiałów wykończeniowych. |
Mała kuchnia – inspiracje, jak urozmaicić aranżację
Biała kuchnia może sprawiać wrażenie sterylnej i surowej, jeśli nie zadba się o odpowiednie dodatki. Co zrobić, by dodać jej bardziej przytulnego charakteru? Powieś w oknie firany – zwiewne, delikatne tkaniny ozdobione subtelnym, połyskliwym motywem, na przykład poziomymi pasami. Całość wystroju dopełnią kolorowe tekstylia kuchenne i drobne akcesoria gospodarstwa domowego, takie jak czajniki i zaparzacze do kawy.
Jest mnóstwo tricków, dzięki którym mała kuchnia w bloku może stać się funkcjonalną przestrzenią. Wiele z tych rozwiązań warto wprowadzić już na etapie projektowania kuchni, niemniej nawet w już istniejącej kuchni zawsze można wprowadzić rozwiązania, które powiększą przestrzeń - zarówno fizycznie, jak i optycznie.
Przykładowe wyposażenie dla małej kuchni
Cena regularna:
Cena regularna: 19,99
Cena regularna:
Cena regularna: 22,90