Czym usunąć klej po naklejce z mebli? Sprawdzone sposoby
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na usunięcie naklejek z mebli, szyb, podłóg lub płytek, jesteś w dobrym miejscu. W tym tekście omawiamy zalety i wady domowych metod oraz chemicznych preparatów dedykowanych do usuwania kleju. Sprawdziliśmy, jak różne sposoby sprawdzają się w przypadku konkretnych powierzchni i rodzajów kleju.
Jeżeli zastanawiasz się, czym usunąć klej po naklejce z mebli lub innych elementów wyposażenia, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: jest kilka sprawdzonych sposobów na to, by skutecznie pozbyć się niechcianej „ozdoby” bez uszkodzenia powierzchni, na której były przyklejone.
Czym usunąć klej z drewnianych mebli?
Producenci naklejek stosują zazwyczaj klej akrylowy, ponieważ gwarantuje on trwałe przyleganie do powierzchni. W przypadku drewna, które cechuje się porowatą powierzchnią, w którą klej wnika głęboko, naklejki trzymają się jeszcze mocniej. Poniżej przedstawiamy sposoby na pozbycie się różnego typu klejów.
- Czym usunąć klej z drewna? Możesz sięgnąć po tłustą substancję, jak np. oliwka. Należy nanieść ją na naklejkę i pozostawić na około pół godziny, aby wniknęła w jej strukturę i rozpuściła klej. Metodę tę możesz zastosować w przypadku mebli olejowanych lub lakierowanych, ale oliwki nie można używać do usuwania kleju z woskowanych mebli, ponieważ może ona uszkodzić warstwę wosku.
- Czym usunąć klej typu super glue z mebli? W tym przypadku musisz sięgnąć po zmywacz do paznokci lub mocniejszy aceton. Stosuj je ostrożnie, ponieważ razem z klejem możesz zmyć nimi również lakier lub farbę, którymi są pokryte meble. Zanim zaczniesz usuwanie kleju, sprawdź w mało widocznym miejscu, czy zmywacz nie odbarwia laminatu.
- Czym usunąć klej z taśmy dwustronnej? Jeżeli taśma jest dobrej jakości, nie będzie chciała zbyt szybko pożegnać się z meblami. Aby usunąć taśmę i pozostałości kleju, możesz użyć benzyny lub nafty. Innym sposobem jest moczenie powierzchni, aż klej całkiem zmięknie i odejdzie.
- Czym usunąć klej na gorąco? Wystarczy użyć debondera, który bez problemu znajdziesz w sprzedaży. Jest to substancja, która rozpuszcza klej na gorąco bez uszkadzania powierzchni. W przypadku słabszego kleju może być on nawet niepotrzebny, bo klej powinien odejść sam.
Klej na lustrze i szybie — jak go usunąć?
Usunięcie naklejek i pozostałości po kleju ze szklanych powierzchni jest prostsze, niż w przypadku drewna, ponieważ jest to bardziej wytrzymałe tworzywo na działanie środków chemicznych oraz wilgoci. Zastanawiasz się, czym usunąć klej z szyby? To nic trudnego, wystarczy użyć suszarki. Pamiętaj o tym, aby nie ogrzewać szklanej powierzchni za długo, ponieważ może to doprowadzić do jej pęknięcia.
Do pozbycia się kleju z szafy z lustrem czy samego lustra możesz użyć również popularnego WD-40 - wielofunkcyjnego preparatu stworzonego do ochrony powierzchni metalowych przed rdzą. Składniki płynu wnikają w naklejkę i rozpuszczają składniki wiążące kleju. Co do zasady wysoka jakość szkła, jakie jest stosowane do produkcji mebli, pozwala na łatwe czyszczenie ich powierzchni, również jeżeli znajdą się na nich dobrze przyklejone naklejki.
Powierzchnie szklane są często zabezpieczane specjalną folią w celu ochrony przed porysowaniem. Zastanawiasz się, czym usunąć klej z szyby po folii? To akurat nie powinno być problemem. Folia okienna powinna bez problemu odejść w jednym kawałku, ale jeżeli jest gorszej jakości, niestety się rozrywa. Aby usunąć resztki kleju, należy zmoczyć powierzchnię szyby środkiem z naturalnym pH (może być to letnia woda z płynem do naczyń). Zmiękczony klej należy potem usunąć specjalnym skrobakiem do szyb lub płytek ceramicznych.
Nie wiesz, czym usunąć klej z okna, który znalazł się na ramie? Jeżeli masz drewniane okna, należy spróbować metod, które są wymienione w poradach odnośnie usuwania kleju z mebli. W przypadku plastiku jest nieco prościej. Czym usunąć klej z plastiku? Wystarczy zwykły zmywacz do paznokci lub uniwersalny rozpuszczalnik.
Usuwanie kleju z podłóg — domowe sposoby
W przypadku usuwania kleju z podłóg, na których są położone panele drewniane lub parkiet obowiązują te same zasady, co w przypadku mebli: trzeba uważać z chemicznymi preparatami, aby nie uszkodzić powierzchni, ani jej nie odbarwić. Żadne materiały drewnopochodne nie lubią wilgoci, od której nadmiaru mogą się odkształcać, zatem nie należy moczyć ich za długo.
Jeżeli nie wiesz, czym usunąć klej z linoleum, uspokajamy: to dużo prostsze niż w przypadku drewna, ponieważ powierzchnie winylowe są odporne na działanie środków chemicznych. Możesz zatem sięgnąć po rozpuszczalnik, zmywacz do paznokci lub delikatniejszy ocet winny. Jeżeli nie masz nic takiego, możesz bez obaw spróbować również zmyć klej z podłogi za pomocą wody z proszkiem i miękkiej szczoteczki.
Czym usunąć klej montażowy z płytek? Najlepiej jego nadmiar wytrzeć jeszcze zanim zaschnie, bo wtedy jest to najłatwiejsze. Możesz użyć specjalnych ściereczek do usuwania kleju, ale zwykła szmatka też sobie poradzi. Czym usunąć klej montażowy, kiedy ten już zaschnie? Poradzi sobie z nim spirytus salicylowy, rozcieńczony aceton lub benzyna ekstrakcyjna.
Masz w domu dzieciaki? Zapewne również plamy na tkaninie nie są Ci obce. Czym usunąć klej z materiału? Jeżeli zdarzy się ubrudzić klejem dywan lub meble tapicerowane, aby usunąć plamę, przyda się aceton. Jest to jednak silny środek i należy go rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:3, aby nie odbarwić materiału.
Mechaniczne usuwanie kleju z mebli — czy jest bezpieczne?
Czym usunąć klej z mebli? Najpopularniejszym sposobem jest wilgotna ściereczka lub gąbka, którą należy pocierać naklejkę, aż ta się odklei. Zmoczenie ściereczki w ciepłej wodzie zwiększy skuteczność zabiegu, ponieważ ciepła woda szybciej rozpuści klej. Niestety jest to dosyć czasochłonne rozwiązanie. Szybszym sposobem jest użycie suszarki, ponieważ strumień ciepłego powietrza szybciej rozpuści klej. Jeszcze lepiej sprawdzi się parownica, żelazko z generatorem pary lub myjka parowa.
W celu usunięcia kleju z mebli odradza się raczej stosowania metod mechanicznych. Jest to ryzykowne rozwiązanie, ponieważ drewno oraz płyty meblowe to miękkie surowce i bardzo łatwo uszkodzić ich powierzchnię. Jeżeli bezskutecznie próbowałaś różnych metod i jesteś zmuszona usunąć mechanicznie klej z mebli, wybierz drewnianą szpatułkę lub skrobak o zaokrąglonych krawędziach.
Domowe sposoby kontra chemiczne preparaty do usuwania kleju
Skuteczność jednych i drugich metod zależy zazwyczaj od rodzaju kleju, jaki przyjdzie nam usunąć. Większość osób nie wiedząc, jak usunąć klej, najpierw ucieka się do domowych metod. I słusznie, ponieważ ich skuteczność jest duża. Na profesjonalne preparaty do usuwania kleju decydujemy się zazwyczaj wtedy, kiedy rozpuszczalniki, które znajdziemy w domu, nie przynoszą efektów. Zanim zdecydujesz się na zakup jednego z nich, sprawdź skład preparatu, ponieważ niektóre używane przez producentów substancje są bardzo silne i mogą zniszczyć powierzchnię mebli.
Wiesz już wszystko o usuwaniu kleju? Nie życzymy Ci, byś kiedykolwiek musiała podejmować się tej przykrej czynności. Jeśli mimo wszystko żadne z powyższych metod się nie sprawdzą, sensownym wyjściem może okazać się… zakup nowych mebli. Jeśli tak się stanie, wiesz, gdzie nas szukać: w Salonach Agata znajdziesz meble dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym szafy, komody, szafki, biurka i wiele innych. Część z nich wykonano z praktycznych płyt meblowych, z których szybko i bezpiecznie usuniesz naklejki za pomocą domowych sposobów, bez uszkodzenia mebli.
Polecane meble i akcesoria