powrót

Przechowywanie zabawek w salonie, czyli praktyczne i ładne organizowanie przestrzeni

Twój idealnie uporządkowany niegdyś salon coraz bardziej przypomina bawialnię? Niestety, przechowywanie zabawek w salonie to czasem konieczność - zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Pokój dziecięcy jest w nich albo bardzo malutki, albo nie ma go wcale, więc siłą rzeczy do salonu wędrują maskotki, samochodziki, lalki czy klocki. Tego nie zmienisz, ale możesz zaaranżować funkcjonalny i stylowy kącik zabaw w pokoju dziennym. Potrzebujesz „tylko” dobrego pomysłu na przechowywanie zabawek w salonie oraz sprytnych mebli na zabawki.

Przechowywanie zabawek w salonie — dlaczego warto znaleźć im ich własną przestrzeń?

Codzienne potykanie się o porozrzucane wszędzie zabawki może z czasem działać na nerwy każdemu, nie tylko pedantom. Nawet jeśli dziecko ma swój mały pokoik, to i tak warto zastanowić się nad organizacją zabawek w salonie. Po pierwsze dlatego, że większość maluchów woli bawić się blisko domowników, a nie w samotności. Rodzice także są spokojniejsi, gdy mają swoją pociechę na oku. Zabawki więc w naturalny sposób trafiają do pokoju dziennego. 

Po drugie – wraz z każdymi świętami, urodzinami i odwiedzinami bliskich zabawek systematycznie przybywa. W końcu przestają się one mieścić w malutkim pomieszczeniu. Dotyczy to zwłaszcza większych produktów jak duże pluszaki, wózki dla lalek, różnego typu domki czy tory samochodowe. A nie masz co liczyć, że dziecko łatwo pozwoli Ci oddać czy sprzedać którykolwiek z prezentów - nawet jeśli od dawna leży zapomniany. Gdy tylko rozpoczniesz selekcję, na 100% na nowo zainteresuje się zabawką.

Dlatego zamiast codziennie walczyć z dzieckiem o porządek albo robić zabawkowo-maskotkowy stos w kącie salonu, lepiej zadbać o estetyczne i praktyczne przechowywanie zabawek. Inspiracje i wskazówki dla rodziców przygotowali nasi eksperci Salonów Agata.

Jak przechowywać zabawki w salonie — pudła i pojemniki

Zastanawiasz się, jak przechowywać maskotki, klocki, kredki, samochodziki, akcesoria dla lalek, figurki czy zabawki w częściach do składania? Ujarzmienie drobniejszych rzeczy często sprawia rodzicom największy kłopot. Wykorzystaj specjalne pudła i pojemniki do przechowywania! Gdy nadejdzie zmrok, błyskawicznie uprzątniesz z podłogi wszystkie dziecięce skarby. W stacjonarnych Salonach Agata i w naszym sklepie internetowym znajdziesz różnorodne pojemniki na zabawki. Do wyboru pozostają zarówno klasyczne, transparentne, plastikowe pojemniki, jak również bardziej designerskie, tekturowe pudełka imitujące drewniane skrzynki. Te drugie pozwalają na w pełni dyskretne przechowywanie zabawek w salonie i dobrze współgrają z nowoczesnymi aranżacjami. Dzięki pokrywie do środka nie dostaje się kurz, więc zabawki bez problemu utrzymasz w czystości. 

Nietransparentne pudełka i pojemniki warto opisać lub w inny sposób oznaczyć ich zawartość. Unikniesz każdorazowego wyciągania wszystkich pudeł z szafek lub co gorsza – wysypywania całej zawartości na podłogę w celu znalezienia jednej, malutkiej rzeczy.

Kosze ozdobne do przechowywania zabawek w salonie, czyli ładnie i praktycznie

Zabawki, którymi dziecko bawi się najczęściej, możesz przechowywać na widoku w ozdobnych koszach. Do wyboru pozostają różne wzory, kolory i rozmiary. Przy czym trzeba pamiętać, że z uwagi na ażurową konstrukcję, przepuszczają one kurz i raczej nie nadają się do przechowywania drobnych elementów, bo mogą się pogubić.

Z kolei do przechowywania pluszaków służą specjalne, głębokie kosze tekstylne – podobne, jak na pranie. Małe maskotki potrafią być prawdziwym utrapieniem rodziców. Spadają z półek, pokrywają się kurzem i bywają dosłownie wszędzie. Wysoki i pojemny kosz dekoracyjny pomoże Ci skutecznie uporać się z problemem wszędobylskich pluszaków.

Gdzie przechowywać zabawki w salonie?

Wyznacz osobną przestrzeń na kącik zabaw w pokoju dziennym. Nie potrzebujesz tu umieszczać wielu elementów. Wystarczy miękki dywan lub mata oraz regał lub komoda na zabawki. Jeżeli Twój maluch nie ma swojego pokoiku, możesz oczywiście wzbogacić kącik zabaw w salonie o różne dodatkowe elementy. Na pewno przyda się wówczas duża szafka na zabawki. Meble wyposaż w pojemniki, pudełka, kosze oraz/ lub organizery dziecięce. Kącik możesz zaaranżować w stylu i kolorystyce salonu. Warto pokusić się o wprowadzenie chociaż odrobiny dziecięcej estetyki. 

Zastanawiasz się, jak przechowywać zabawki o większych gabarytach, jak zdalnie sterowane auta, pudełka z puzzlami i grami czy duże lalki? Z tym wyzwaniem świetnie poradzi sobie skrzynia na zabawki. To niezwykle pojemny mebel o nowoczesnym, „salonowym” designie. Doskonale sprawdzi się także do przechowywania pluszaków, którymi dziecko od dawna się nie bawi, ale rzecz jasna nie pozwala ich oddać.

Dziecięca przestrzeń w salonie — jak ją wygospodarować?

To zależy przede wszystkim od specyfiki pomieszczenia – układu i metrażu, a także od indywidualnego zapotrzebowania na ilość miejsca do przechowywania i zabawy. Spróbuj wygospodarować chociaż niewielki skrawek przestrzeni. Miejsce to powinno być bezpieczne i komfortowe. Podczas zabawy dziecko nie może być narażone na przeciągi, a rodzice i rodzeństwo nie powinni stale „przekraczać” bawiącego się malucha czy potykać się o jego zabawki. Optymalną lokalizacją będzie np. kąt salonu.

Czy zabawki w salonie muszą być schowane, czyli ładne zabawki jako ozdoba

Nie wszystkie zabawki musisz ukrywać przed spojrzeniami odwiedzających Cię gości. Niektóre wspaniale ozdobią przestrzeń. Na widoku możesz pozostawić przede wszystkim zabawki unikatowe, np. wykonane przez domowników ręcznie. 

Dobrze zaprezentują się także zabawki zaprojektowane w stylu skandynawskim. Mają one ciekawy, ale stonowany, niekrzykliwy design i często wykonywane są ręcznie z naturalnego drewna, więc świetnie pasują do różnych współczesnych aranżacji. 

Przedmiotem, który dostarcza rozrywki, a przy okazji zdobi salon, jest huśtawka. Jeśli dopiero planujesz jej zakup, możesz skusić się na kosz wiszący w standardowym rozmiarze. Zobaczysz, że nie tylko dziecko będzie zachwycone bujaniem. 

W kąciku dziecięcym warto zawiesić tablicę. Alternatywą jest pomalowanie fragmentu ściany specjalną farbą tablicową, po której maluch będzie mógł swobodnie malować i pisać kredą. Podobny efekt zapewni drewniana sztaluga. W sklepach z artykułami dla dzieci można znaleźć miniaturowe regulowane sztalugi. Niektóre modele mają z jednej strony tablicę. Na pewno na widoku mogą pozostawać także książki. Nadają wnętrzu indywidualny charakter oraz pokazują, jak wielką wagę przykładasz do prawidłowego rozwoju dziecka i wzmacniania z nim więzi.

Podsumowanie

Zamiast codziennie walczyć z porozrzucanymi po całym salonie zabawkami, pomyśl o stworzeniu niewielkiej strefy zabawowej na wspólnej przestrzeni. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, że da się zaaranżować kącik dziecięcy, który nie rujnuje marzeń o eleganckim i uporządkowanym salonie. Możesz mieć w pokoju dziennym mini bawialnię, która ładnie dopełnia ogólny wystrój oraz wprowadza do wnętrza moc dziecięcej radości i pozytywnej energii. Zapraszamy do stacjonarnych Salonów Agata i do sklepu internetowego, gdzie czekają skrzynie, komody, regały, pojemniki na kółkach oraz wiele innych, przydatnych akcesoriów do przechowywania zabawek w salonie.