powrót

Domowe kino - jak dobrać szafkę RTV?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Szafka pod telewizor to temat, który zwykle nikomu nie zaprząta głowy. Jednak, gdy nadchodzi moment, w którym trzeba wybrać odpowiednie meble pod telewizor i domowe kino, okazuje się, że jest to niemały problem. Na co zwrócić uwagę, kupując taki mebel, by można było łatwo korzystać ze sprzętu RTV i nie utonąć w „splątanym” gąszczu kabli?

W każdym domu przybywa sprzętu RTV. Na co dzień korzystamy z telewizorów, z domowego kina i sprzętu muzycznego. Przeróżne konsole do gier też stały się niezbędnym wyposażeniem wielu salonów i pokojów dziennych, a na rodzinne popołudniowe i wieczorne turnieje domownicy często czekają od samego rana. Nowoczesna szafka TV powinna więc umożliwiać funkcjonalne umieszczenie urządzeń, włącznie z wygodnym rozmieszczeniem kabli tak, aby nie szpeciły one pomieszczenia i nie sprawiały kłopotu użytkownikom.

Jeśli szafka czy komoda pod telewizor spełnia te wszystkie wymagania, a ponadto można w niej przechowywać kolekcje płyt CD, DVD i inne podręczne gadżety, to właśnie o to nam chodzi. Co proponują producenci? W czym możemy wybierać?

Meble pod telewizor

Dziś już nie wypada mówić tylko o szafkach pod telewizor, bo to zbyt wąskie pojęcie, jeśli mamy na myśli sprzęt, na którym „organizujemy” domowe centrum rozrywki. Już przeglądając Internet czy odwiedzając salony meblowe zorientujemy się, że meble pod telewizor to: szafka, komoda, szafka narożna lub szafka wisząca, a nawet duża zabudowa pod telewizor i sprzęt audio-video.

Wielkość szafki należy dostosować do liczby sprzętów, które mają się na niej znaleźć. Jeśli w salonie ma być tylko telewizor, nie trzeba inwestować w duże zabudowy - w zupełności wystarczy zwykła szafka do pokoju, na której zostanie umieszczony sprzęt lub będzie on powieszony na ścianie nad nią.

Jeśli jednak szafka ma służyć jako miejsce dla telewizora, kina domowego i sprzętu grającego, trzeba pokusić się o meble pod telewizor o znacznie większych gabarytach. Warto wówczas wybierać meble z dużą liczbą odsłoniętych półek tak, aby zapewnić sobie łatwy dostęp do urządzeń. Kupując taki sprzęt należy zwracać uwagę na odpowiednie rozmieszczenie otworów z tyłu, bo to dzięki nim uda się prawidłowo i skutecznie ukryć kable, których niestety nie da się pozbyć.

Dopasuj szafkę do wnętrza

Choć szafka RTV wydaje się meblem tylko pomocniczym to dziś, gdy we wnętrzarstwie króluje minimalizm (im mniej mebli tym lepiej), meble pod telewizor często są głównym wyposażeniem całego salonu. Z tego właśnie względu trzeba je wybierać, kierując się rozsądkiem.

Szafki i komody TV powinny mieć rozmiary proporcjonalne do wnętrz, w których będą się znajdowały. Do małego pokoju dziennego nie warto wstawiać dużej zabudowy, a z kolei w dużym salonie maleńka szafka pod TV nie będzie dobrze wyglądać i optycznie „zginie” na dużej powierzchni. W małych pomieszczeniach warto postawić na szafki w jasnych kolorach, bo wówczas nie zdominują one innych sprzętów. W dużych salonach dobrze będzie wyglądała zarówno solidna zabudowa pod telewizor, jak i szafka RTV czarna czy też ta masywna, dębowa. Warto więc poświęcić trochę czasu i wybrać idealną szafkę, komodę lub zabudowę, która będzie świetnie pasować do wnętrza oraz zapewni domownikom łatwe korzystanie z ulubionych, domowych sprzętów.