Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Fiołki i róże? Z czym łączyć fiolet?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kolory drogocennych kamieni opanowały wnętrza – szmaragdowy odcień zieleni, szafirowy błękit czy rubinowa czerwień są mile widzianymi gośćmi w domach i mieszkaniach. Również szlachetny fiolet przez pewien czas był zapomniany, teraz jednak z przytupem wkracza na salony. Zastosowanie go w aranżacji wnętrza wymaga wyczucia, gdyż nie każde zestawienie kolorystyczne z jego udziałem wygląda dobrze. Czego jeszcze nie wiesz o tym tajemniczym kolorze? Jaki kolor pasuje do fioletowego?

Kolor fioletowy – barwa królów

Był ulubionym kolorem Kleopatry, a Juliusz Cezar zastrzegł sobie noszenie go na wyłączność. Za przykładem starożytnego władcy poszedł również Henryk VII, który w swoich czasach jako jedyny Anglik mógł przywdziewać fioletowe szaty.

Kolor fioletowy kojarzy się z bogactwem i władzą, do dzisiaj jest barwą królów i dostojników kościoła. Stosunkowo rzadko występuje w naturze, stąd też jest synonimem luksusu i elitarności. Barwnik w tej tonacji – purpurę – wytwarzano z pewnych gatunków mięczaków żyjących w Morzu Śródziemnomorskim. Uzyskuje się z niego zakres barw od intensywnie czerwonego do fioletu, stąd też często purpurą nazywa się zarówno fiolet, jak i czerwień.

Na czym naprawdę polega różnica? Niezwykłość fioletu wynika z faktu, że jest on efektem spojenia dwóch podstawowych barw: czerwieni i błękitu, których konotacje są skrajnie różne. Czerwień to ogień i pasja, błękit – chłód i spokój, co zatem daje dość niecodzienne połączenie. Purpura z kolei jest pochodną fioletu, powstałą wskutek wzbogacenia go o tony czerwieni.

Symbolika koloru fioletowego

Jaka jest symbolika fioletu? Jest to kolor kojarzony z magią i mistycyzmem, przywdziewany przez czarnoksiężników i wróżki. Obok różu i czerwieni, uznawany jest za barwę kobiecości – symbolizuje jednak jej dojrzałą, tajemniczą i bardziej intymną wersję. Fioletowy uosabia takie cechy jak oryginalność i ekstrawagancja.

Nieoceniony jest jego wpływ na psychikę – z uwagi na to, że wzmaga kreatywność i sprzyja koncentracji, jest pożądany w przestrzeni przeznaczonej do pracy, zwłaszcza związanej z działalnością artystyczną. Zastosowany w aranżacji wnętrza łagodzi objawy stresu, sprzyja wyciszeniu i pomaga opanować emocje. Warto jednak używać go z umiarem, gdyż nadmiar fioletu może męczyć i działać przygnębiająco.

Jakie kolory pasują do fioletowego?

  • Słodkie, sielankowe odcienie lawendy czy wrzosu są doceniane zwłaszcza przez romantyków oraz wielbicieli prowansalskich i angielskich klimatów. Pastelowe tony skomponowane ze złamaną bielą, beżem czy groszkową zielenią są wręcz stworzone do swojskich wnętrz rodem z południa Francji.
  • Fiolet w odcieniach fuksji czy ametystowym pomoże stworzyć charakterną aranżację w połączeniu z limonkowym, morskim błękitem czy turkusem. Jeśli wzbogacisz takie zestawienie o akcenty złota i pomarańczowe nuty – zyskasz orientalną paletę, przywodzącą na myśl kraje Bliskiego Wschodu. Gdy jednak chcesz nieco złagodzić intensywność i wydobyć głębię bardziej szalonych odmian fioletu, uzupełnij gamę kolorystyczną o klasyczny, elegancki granat lub neutralną szarość. Doskonałym partnerem fuksji jest czerń, z którą tworzy kobiecy, a zarazem temperamentny duet.
  • Ciemne odcienie fioletowego, takie jak jagodowy, śliwkowy lub purpurowy lubią towarzystwo złota lub szmaragdowej zieleni. Wskutek zastosowania takiego wachlarza barw uzyskać można iście królewską aranżację
  • Chcesz uzyskać ekscentryczną, zaskakującą przestrzeń jak z projektu Vivienne Westwood? Zestaw nasycony fiolet z czerwienią i uzupełnij o akcenty bieli, czerni czy złota.
  • Niemal każdy odcień fioletu dobrze komponuje się z kolorem żółtym. Rozbielona, cytrynowa żółć połączona z lawendowym lub wrzosowym wygląda wiosennie i świeżo. Ciemne tony fioletowego pasują zarówno do jasnożółtego, jak i do miodowych oraz musztardowych odcieni żółci.
  • W poradach dostępnych w Internecie możesz znaleźć informację, by nie łączyć fioletu z brązem. Nie jest to jednak stuprocentową prawdą. Śliwkowy fiolet doskonale wygląda w połączeniu z ciemnym, głębokim brązem, z którym tworzy pełen ciepła, potęgujący wrażenie przytulności duet.

Fioletowy total look we wnętrzu

Jeżeli jesteś odważny, możesz zaaranżować pomieszczenie w stylu total look – pozwól, by fioletowy opanował wnętrze Twojego mieszkania. Zapobiegnij nudzie, bawiąc się teksturami i fakturami, miksuj różne odcienie. Nie zaszkodzi też kilka kropli złota lub srebra – wzbogacą wystrój i nadadzą mu szlachetny szlif.

Fioletowe wnętrze może męczyć, dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie fioletu w rozsądnych dawkach. Jeśli pokryjesz tą tajemniczą barwą ściany salonu, dla zachowania równowagi wybierz sofę w odcieniu gołębiej szarości i dywan w podobnej kolorystyce. Do barwy ścian możesz nawiązywać poprzez tekstylne dodatki (np. dywan fioletowy) bądź motywy na obrazach.

Jeśli cenisz uniwersalne wnętrza, ale jednocześnie sprawia Ci przyjemność przemycanie do aranżacji dodatków zgodnych z aktualnie panującą modą – wybierz fioletowe zasłony czy poszewki na poduszki. Na fioletowo możesz też nakryć do stołu w jadalni. Lawendowy czy śliwkowy obrus będzie wyglądać elegancko, zwłaszcza w towarzystwie srebrnych świeczników i białej bądź szarej zastawy stołowej.



Warto jednak wspomnieć o tym, że fioletowy hamuje apetyt, więc jeśli chcesz, by goście raczyli się przygotowanymi przez Ciebie potrawami, niech omawiany kolor będzie obecny w jadalni jedynie w szczątkowych ilościach.


Inne proporcje użycia fioletu możesz zastosować podczas urządzania sypialni – z uwagi na wyciszające właściwości tej barwy, w miejscu przeznaczonym na sen jest ona jak najbardziej pożądana. Zrezygnuj jednak z odcieni fuksji czy amarantu – mogą okazać się zbyt agresywne w sypialnianej przestrzeni.


Mnogość odcieni z palety fioletów pozwala wybierać spośród nich niczym z pudełka czekoladek – każdy może sięgnąć po tonację, która najbardziej odpowiada jego gustowi. Aktualnie najmodniejsze są ciemne i nasycone oblicza fioletowego, obecne we wnętrzach w postaci welurowej tapicerki (np. sofa brudny róż), aksamitnych zasłon czy mięsistych dywanów. W zestawieniu z niezwykle popularnym ostatnio złotem, fioletowe akcenty pomogą stworzyć modne wnętrze 2021.