Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kiedy mężczyzna spotyka kobietę… Pomysły na sypialnię dla dwojga

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Sposób, w jaki zaaranżowana zostanie sypialnia dla dwojga, niejednokrotnie stanowi efekt kompromisu, szczególnie gdy jedna ze stron ma konkretne upodobania lub gdy gusta partnerów są rozbieżne. Warto szukać porozumienia, gdyż ostateczny efekt często pozytywnie zaskakuje obie strony. Jak urządzić sypialnię, aby osoby dzielące tę przestrzeń czuły się w niej równie komfortowo?

Planując aranżację pokoju, weź pod uwagę nie tylko względy estetyczne, lecz także praktyczne. Mimo że centrum pomieszczenia stanowi łóżko dla 2 osób, sypialnia nie służy wyłącznie do spania. Jej funkcjonalność w pewnym stopniu uzależniona jest od metrażu, istnieją jednak ogólne wytyczne, dzięki którym nawet mały pokój zapewni odpowiednią przestrzeń, harmonię i dopasowanie do potrzeb obojga partnerów.

Priorytety, czyli łóżko dla dwojga

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko dla dwojga. Aby uniknąć efektu ścisku i przepełnienia pokoju, urządzanie wnętrza rozpocznij od odpowiedzi na pytanie, jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać. Najczęściej wybierane opcje to: 180×200 cm, 160×200 cm oraz 140×200 cm.

Sypialnia niebiesko-różowa, w kobiecym stylu

Optymalna szerokość łóżka dla dwojga nie powinna być mniejsza niż ta podana w ostatnim przykładzie. Wcale nie oznacza to jednak, że im większe łóżko małżeńskie, tym lepiej. Ważne, by wokół mebla pozostawić przestrzeń niezbędną do swobodnego przemieszczania się. Z reguły wystarczy około 70 cm odstępu między łóżkiem a ścianą lub następnym meblem. Jeśli w pokoju znajdują się szafy z drzwiami klasycznie otwieranymi, należy to uwzględnić.

Komfort snu uzależniony jest też od jakości wybranego materaca. Temat ten zasługuje na uwagę, ponieważ decyzja ma wpływ na zdrowie. Materac zbyt miękki nie pozwoli odpocząć mięśniom. Zapadanie się kręgosłupa będzie wymuszać ich ciągłe napinanie. Z kolei powierzchnia zbyt twarda wywołuje nacisk i utrudnienia w krążeniu krwi.



Twardość materaca jest odczuciem mocno indywidualnym, uzależnionym także od wagi. Z tego powodu czasem warto wyposażyć łóżko dla dwojga w dwa materace o różnych parametrach. Takie rozwiązanie sprawdza się także, gdy jeden z partnerów śpi niespokojnie.


Sypialnia glamour czy minimalizm? Jak pogodzić ogień z wodą?

Jaka aranżacja sypialni jest najlepsza? Odpowiedź na to pytanie nie stanowi większego problemu, jeśli wyznacznikiem są upodobania jednej osoby. Co jednak zrobić, gdy jednemu z partnerów marzy się sypialnia glamour, a drugiemu surowy minimalizm lub styl loft w sypialni?

Beżowo-różowa sypialnia

Jedną z możliwości jest zaprojektowanie neutralnej i stonowanej bazy, która uzupełniona zostanie dodatkami: oświetleniem, dekoracjami, tekstyliami. Obecnie na czasie jest eklektyzm, można zatem pokusić się o połączenie w jednym wnętrzu nowoczesnej lampy i poduszek w stylu boho. Sprawdź, jak wygląda duet starego z nowym albo oszczędnych form z metalicznymi, ozdobnymi akcentami.

Jasna czy ciemna? Która sypialnia będzie prezentować się lepiej? Tu także wiele zależy od preferencji partnerów.



Warto jednak wiedzieć, że jasne kolory optycznie powiększają i ożywiają wnętrze. Z kolei ciemna sypialnia dla dwojga jest tajemnicza i elegancka. Ogólna zasada głosi, że relaksowi i spokojnemu snowi sprzyjają barwy chłodne, ale i w tym przypadku temperament może podpowiedzieć coś innego.


Jakie meble do sypialni wybrać?

Sypialnia dla dwojga to nie tylko łóżko. Pomieszczenie to często pełni funkcję podstawowej lub podręcznej garderoby. Warto zdecydować się na szafę do zabudowy z odpowiednią liczbą półek, szuflad i wieszaków. Zainteresuj się rozwiązaniami, dzięki którym samodzielnie rozplanujesz wnętrze mebla. Część lub całość frontu warto pokryć lustrem, zwłaszcza gdy pokój jest niewielki.

Brązowa sypialnia, przytulna i ciepła

Dużą szafę funkcjonalnie uzupełnią szafki nocne oraz komoda. Wiele pań marzy o toaletce. Ten typ mebla dostępny jest w wielu wersjach: od romantycznych po proste, oszczędne w formie. Jeśli planujesz przechowywać w sypialni dodatkową pościel i koce, zwróć uwagę na praktyczne skrzynie i kufry. Możesz też wybrać łóżko z szufladami, co pozwoli zaoszczędzić miejsce. Łóżka podwójne często dostępne są w gotowych zestawach. Dzięki takim kolekcjom łatwiej zachować spójność stylistyczną we wnętrzu.

Detal ma znaczenie

Sypialnia powinna przede wszystkim wyciszać i ułatwiać odpoczynek. Postaw na dyskretne ozdoby, pełniące też funkcję użytkową, jak na przykład tekstylia czy lampy do sypialni. Efektowna narzuta lub dywan potrafią nadać całości niepowtarzalny charakter. Wskazane są również prywatne akcenty: wspólne zdjęcia w ramkach lub pamiątki z podróży.

Brązowa sypialnia

W sypialni najlepiej sprawdza się światło rozproszone, punktowe. Najczęściej wykorzystywane są lampki nocne oraz kinkiety. Lampa sufitowa może stanowić interesujący, wieńczący całość akcent.

Sypialnia jest miejscem odpoczynku, ale i rozmów, snucia wspólnych planów, bliskości. Powinna być przyjemna dla obojga partnerów. Łącz style i mieszaj dodatki, zadbaj jednak, by nie wywołać wrażenia chaosu i unikać drażniących dla którejś ze stron elementów.