powrót

Fotele i lampy do czytania – tworzymy wygodny kącik czytelnika

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wielu miłośników książek marzy o prywatnej bibliotece, jednak nie zawsze w mieszkaniu dostępne jest odrębne pomieszczenie, które mogłoby pełnić taką funkcję. Alternatywę stanowi wówczas kącik do czytania, który możesz wydzielić nawet w niewielkiej przestrzeni. Wystarczy wygodny fotel, pojemne półki i odpowiednia lampa, aby stworzyć przyjemne miejsce przeznaczone do odprężenia i zatopienia się w lekturze. Wybierać możesz spośród różnych mebli, dlatego z łatwością dopasujesz wystrój do swoich potrzeb.

Gdzie urządzić kącik do czytania?

Komfortowy kącik czytelnika możesz zorganizować wszędzie: w salonie, sypialni, jadalni. Wybierz miejsce, które sprzyja wyciszeniu, a jednocześnie gwarantuje, że nic nie rozproszy Twojej uwagi. Dobrym pomysłem jest usytuowanie przy oknie, zapewniające możliwość korzystania z naturalnego oświetlenia i włączania lampy tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Od wiosny do jesieni taki azyl sprawdzi się też na balkonie.

Kącik do czytania w sypialni

Jeśli aranżujesz miejsce do czytania w większej przestrzeni, na przykład w dużym salonie, zastanów się nad wizualnym odseparowaniem swojego królestwa. Wystarczy sięgnąć po praktyczne rozwiązania, na przykład dwustronny regał, który pomieści księgozbiór, a jednocześnie spełni funkcję ścianki działowej. Dodatkowo fotel z wyższym oparciem możesz odwrócić tyłem do strefy wspólnej. Jeśli jednak nie potrzebujesz fizycznych granic, wykorzystaj dywanik, który symbolicznie wyznaczy ten obszar. Całość uzupełni lampa podłogowa do czytania.

Jaki fotel wybrać?

Ważnym meblem w królestwie bibliofila jest fotel do czytania. Dokonując wyboru, skup się przede wszystkim na swoich preferencjach i komforcie. Na tej podstawie dobierz odpowiednią miękkość siedziska i profilowanie oparcia. Godne polecenia są modele z praktycznymi podłokietnikami. W każdym przypadku fotel powinien zapewniać maksimum wygody. Skoro lubisz czytać, z pewnością będziesz spędzać w nim sporo czasu.

Kącik do czytania - glamour

Od kilku sezonów dużą popularnością cieszy się fotel uszak. Wyróżnia go wysokie oparcie, charakterystyczne brzegi w kształcie „uszu”, od których model wziął swoją nazwę, oraz głębokie siedzisko. Te cechy przekładają się na komfort, gdyż zapewniają odpowiednie podparcie pleców i głowy. Kącik czytelnika wyposażyć możesz także w obszerny fotel z funkcją relaks, pozwalającą ustawić oparcie w pozycji półleżącej. Posiadacze przestronnych salonów wybierają także efektowne szezlongi. Na balkonie sprawdzi się z kolei fotel wiszący typu kokon.

Oświetlenie ma znaczenie

Warto wspomnieć jeszcze o bardzo ważnym, a często pomijanym elemencie kącika czytelniczego, czyli o odpowiednim oświetleniu. Źle dobrane i nieprawidłowo skierowane światło pogarsza komfort i męczy wzrok, co może przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju dolegliwości, na czele z zaburzeniami widzenia. Dobrym pomysłem jest zatem aranżacja kącika do czytania ulokowana w pobliżu okna i wzbogacona o odpowiednie lampy.

Kącik do czytania - loft

Jakie źródło światła wybrać? Jedną z opcji jest lampa ścienna do czytania w postaci kinkietu. Sprawdzi się ona zwłaszcza wtedy, gdy fotel ulokowany został w bezpośrednim zasięgu oświetlenia. Jeżeli wybierzesz model z regulowaną głowicą, skorzystasz z możliwości dopasowania kąta padania, kierując go albo na trzymany w dłoni tom, albo eksponując za jego pomocą księgozbiór. Praktyczna będzie także lampa stojąca do czytania z ruchomym ramieniem.

Stoliki i podnóżki – pomysły na akcesoria

Aranżacja kącika do czytania może zostać wzbogacona o meble, które dodatkowo poprawią komfort korzystania z tej przestrzeni. Przykładem jest stolik – przyda się zwłaszcza wtedy, gdy w trakcie lektury lubisz popijać herbatę lub podjadać ciastka. Wybierz dla niego miejsce, które zapewni łatwy dostęp do znajdujących się na blacie przedmiotów. Obok nich możesz ustawić lampkę lub świeczkę zapachową. Wybierając fotel do czytania, rozważ zakup modelu z podnóżkiem w komplecie lub dobierz spełniający taką funkcję.

Kącik do czytania - loft

Kącik czytelnika, niezależnie od jego wielkości i usytuowania, ma przede wszystkim ułatwić relaks przy lekturze. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie, łącząc w przemyślany sposób meble i dodatki. Atmosferę i klimat dodatkowo podkreślisz, sięgając po tekstylia. Godny polecenia jest na przykład zapewniający ciepło pled lub miękka poduszka, którą w razie potrzeby możesz podłożyć pod głowę lub plecy. Takie akcesoria nie tylko świetnie wyglądają, lecz także poprawiają komfort.