powrót

Fronty kuchenne, które uatrakcyjnią aranżację

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzanie kuchni zawsze stanowiło największe wyzwanie aranżacyjnie w całym mieszkaniu. Wszystko dlatego, że to centrum domowej komunikacji potrzebuje pełnej zabudowy skrojonej na miarę. Praktycznie nie ma więc dwóch takich samych kuchni. Dziś sprawa nie jest już tak skomplikowana jak kiedyś, więc nie zastanawiamy się, jakie meble do kuchni się zmieszczą, ale jak wkomponować gotowe elementy wyposażenia, by wszystko stanowiło zgrabną i funkcjonalną całość. Kuchenna zabudowa ma zwartą, kubiczną strukturę, wobec czego najważniejsze zadanie to wybrać odpowiednie fronty, które w zależności od stylu i materiału mogą diametralnie zmieniać finalny wystrój pomieszczenia.

Szkło wraca do łask

Szklane fronty kuchenne jeszcze do niedawna kojarzyły się ze staroświeckimi kredensami lub intencjonalnym nawiązywaniem do stylu retro. Dziś nawet w najnowocześniejszych aranżacjach, także tych minimalistycznych, przeszklenia urozmaicają meble kuchenneFronty te pojawiają się – co ciekawe – nie tylko w górnych szafkach, lecz także w dolnych partiach zabudowy. Przeszklone półki to przede wszystkim praktyczne rozwiązanie, pomagające optycznie powiększyć małą kuchnię oraz nadające nieco dynamiki wnętrzu. W przypadku przestronnych pomieszczeń z długimi rzędami szafek szklane fronty, stosowane naprzemiennie lub w większych skupiskach, pozwolą przełamać monotonię monolitycznej zabudowy.

Przeszklone fronty dla każdego

Chociaż szklane fronty szafek kuchennych posiadają wiele praktycznych zalet, należy pamiętać, że jednocześnie wymagają one nieco więcej troski z naszej strony. Na szkle znacznie bardziej widać osadzający się kurz czy zabrudzenia z tłuszczu. Przezroczyste drzwiczki wymuszają na nas także zachowanie porządku wewnątrz szafki. Nieco mniej wymagające są fronty do kuchni wykonane z mlecznego szkła, które prezentują się nadzwyczaj gustownie w przypadku szafek otwieranych do góry. Ich półprzezroczystość nie obliguje nas do zachowania idealnego porządku w szafkach, więc w tego typu zabudowie możemy przechowywać zarówno żywność, jak i blachy czy inne akcesoria do pieczenia.

Modna szarość w kuchni 

Szare odcienie najpierw zawojowały sypialnie i pokoje dzienne, teraz coraz śmielej goszczą w kuchniach. Podstawową zaletą koloru popielatego czy platynowego jest jego uniwersalność. Możemy zestawiać go z dowolnymi barwami i zawsze uzyskamy ciekawe połączenie. Najlepiej jednak prezentuje się w sąsiedztwie bieli i jasnych brązów. Szare fronty kuchenne to świetna propozycja szczególnie dla tych, którzy cenią sobie jasne i harmonijne wnętrza, ale nie chcą ograniczać się do bieli. Dodatkowo neutralna popielata zabudowa kuchni pozwoli nam na większą swobodę w dobieraniu rozmaitych faktur, takich jak chropowate drewno czy ceglane motywy.

Akcesoria na froncie

Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Pamiętajmy zatem, że nawet najatrakcyjniejsze fronty nie zagwarantują olśniewającego efektu, jeśli nie zadbamy o sąsiadujące dodatki, które zawsze jako pierwsze rzucają się w oczy. To, jakie uchwyty do mebli kuchennych wybierzemy, wpłynie na jej całościowy wygląd. Podobnie w przypadku akcesoriów wypełniających blaty. Przy dużej ilości szkła w zabudowie warto postawić na gadżety o matowej powierzchni, np. drewniany chlebak czy efektowną deskę do krojenia. Świetnie sprawdzą się także czajnik i kawiarka wykonane z matowego tworzywa. Z kolei szare fronty pozwolą nam na nieco ekstrawagancji w doborze akcesoriów, wobec czego pomarańczowy czajnik czy zielony chlebak nie będą chybionym wyborem.