W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Korzystając dalej z naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki internetowej, wyrażasz na to dobrowolną zgodę.
Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu. Szczegóły wraz z instrukcjami zmiany ustawień najpopularniejszych przeglądarek internetowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem
powrót

Jak urządzić małą kuchnię?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżacje małej kuchni są nieco trudniejsze, bo na małej powierzchni trzeba zmieścić sporo sprzętów i mebli. Należy zwrócić uwagę na zaplanowanie wygodnego obszaru do pracy. Wszystkie przedmioty, których używa się w kuchni, muszą znaleźć swoje miejsce, a dostęp do nich nie może być utrudniony. Musi też znaleźć się odpowiednia liczba szafek i półek do przechowywania produktów spożywczych. Jeśli uda się wkomponować stolik i krzesła, aby można spokojnie wypić tutaj poranną kawę, to będzie to kuchnia naszych marzeń. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, urządzając małą kuchnię.

Przygotowanie pomieszczenia – kolory to podstawa

Urządzanie małej kuchni to sama przyjemność, pod warunkiem, że będziemy podejmować dobre decyzje. Nie jest przecież tajemnicą, że małe pomieszczenia znacznie lepiej prezentują się, gdy zastosujemy w nich jasne kolory. Możemy zdecydować się na ulubioną barwę, ale w ciepłej, pastelowej odsłonie, a dzięki temu kuchnia będzie sprawiać wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Najwyżej jedną ze ścian można wyróżnić zdecydowanym kolorem – sprawi to, że pomieszczenie zyska optyczną głębię.

Jasne kolory powinny być nie tylko na ścianach. Najlepiej zdecydować się na wyłożenie podłogi jasnymi kaflami lub panelami. Jeśli są one ciemne, to warto pomalować już istniejące lub zainstalować jasne listwy przypodłogowe, bo zapewnią one wrażenie większej przestrzeni.

Mała kuchnia to też mało dodatków i elementów dekoracyjnych. Ich nadmiar stworzy bowiem wrażenie bałaganu. Zbyt wiele zbędnych przedmiotów przeszkadza ponadto w codziennej pracy, a dodatkowo przysparza wielu godzin dodatkowego zajęcia, bo takie drobiazgi w kuchni brudzą się bardzo szybko.

Małe kuchnie na wymiar czy gotowe meble?

Oferta gotowych mebli kuchennych jest bardzo szeroka, jednak bez względu na to, czy mamy do czynienia z dużą, czy małą kuchnią, bardzo trudno jest dopasować standardowe szafki i szafeczki tak, aby cała powierzchnia pomieszczenia została idealnie wykorzystana. Trzeba też zwrócić uwagę, że każdy użytkownik kuchni ma swoje preferencje, przyzwyczajenia lub marzenia, których standardowe zestawy kuchenne zwykle nie są w stanie spełnić. Warto więc zdecydować się na nowoczesne meble do małej kuchni przygotowane na wymiar.

Aranżację małej kuchni warto zacząć od wkomponowania głębokiego blatu kuchennego i umieszczenia pod nim szafek, na przykład na kółkach. To świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń, ponieważ takie szafki można w każdej chwili wysunąć i uzyskać dodatkową powierzchnię roboczą, która w kuchni jest często na wagę złota. Głęboki, 80-centymetrowy blat pozwoli nam także na zainstalowanie nad nim półek lub niewielkich szafeczek na drobiazgi, takie jak przyprawy, drobne narzędzia kuchenne, filiżanki czy wiele innych rzeczy, które normalnie stałyby na blacie i zmniejszały powierzchnię przeznaczoną do pracy.

Szafki wiszące w małej kuchni powinny posiadać fronty z mlecznego szkła lub tworzywa. Można je również zostawić otwarte. Stworzy to wrażenie większej przestrzeni i nie będzie przytłaczać i tak niewielkiego pomieszczenia.

Takie możliwości aranżacji dają właśnie meble na wymiar, ponieważ dzięki nim można zrealizować nawet skomplikowane projekty, najbardziej odpowiednie dla danego pomieszczenia. Jeśli mamy więc trudny, ale dobry pomysł na urządzenie małej kuchni, wykonanie mebli na wymiar i dobór właściwego oświetlenia sprawią, że nawet najmniejsza będzie piękna i praktyczna.