powrót

Gdy nie ma miejsca na waciki – akcesoria łazienkowe, które wprowadzą ład

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dobrej jakości armatura oraz płytki podłogowe i ścienne to nie wszystko. Równie istotne w łazience są dodatki, które spełniają nie tylko funkcję praktyczną, lecz także budują klimat pomieszczenia i cieszą oko. Odpowiednie akcesoria uzupełniają aranżację i sprawiają, że całość prezentuje się przytulnie i oryginalnie. Które akcesoria łazienkowe będą najbardziej funkcjonalne? Jak dopasować dodatki do łazienki w zgodzie z charakterem przestrzeni i wygodą użytkownika?

Jak uporządkować łazienke? Kosze łazienkowe

Łazienka bardzo często jest niewielkim pomieszczeniem, dlatego ważne jest zaprojektowanie i urządzenie jej z myślą o wygodzie codziennej toalety i wieczornego relaksu.Uporządkowanie wszystkich przedmiotów optycznie powiększa wnętrze i poprawia ergonomię. Obok wyposażenia niemal oczywistego, takiego jak wieszaki do łazienki czy wieszak do papieru toaletowego, zaopatrz się także w dodatkowe haczyki łazienkowe, pojemniki i przyborniki do łazienki. Wystrzegaj się jednak nadmiaru: zbyt dużo akcesoriów do porządkowania zagraci przestrzeń.


Jakie dodatki do łazienki są szczególnie przydatne?

Kiedy projekt łazienki będzie funkcjonalny? Podstawą jest odpowiednie uporządkowanie rzeczy. Te najbardziej potrzebne przedmioty oraz kosmetyki powinny być łatwo dostępne, aby nie tracić czasu na ich szukanie. Rzeczy rzadziej wykorzystywane schowaj do szafki. We wprowadzeniu takiego podziału pomogą ci dodatki do łazienki.W sąsiedztwie umywalki i lustra sprawdza się półka łazienkowa. Powinna być na tyle duża, aby pomieścić wszystko, co niezbędne. To także miejsce na mydelniczkę lub dozownik na mydło w płynie, pojemnik na szczoteczki do zębów, wieszaki łazienkowe.


W toalecie potrzebny będzie jeszcze wieszak do papieru toaletowego oraz stojak na szczotkę do WC. Komfort kąpieli poprawi półka na kosmetyki pod prysznic lub na wannę. To dobry pomysł, szczególnie gdy dany model armatury nie ma szerszego rantu, na którym można poustawiać butelki i tubki. Niezbędny w łazience będzie także kosz na pranie.

Akcesoria łazienkowe - kosze i ręczniki

Niektóre akcesoria łazienkowe nie tylko ułatwiają zagospodarowanie rzeczy, lecz także poprawiają higienę ich przechowywania. Przykładem może być koszyk na akcesoria łazienkowe, który możesz ustawić na półce, jeśli znajdują się w nim rzeczy wykorzystywane codziennie, albo schować do szafki, kiedy zaglądasz do niego rzadziej.

Jak dobierać dodatki do łazienki?

Zadbaj o to, aby akcesoria łazienkowe skomponować z całością wystroju. Wybór jest na tyle bogaty, że z łatwością dobierzesz elementy dopasowane do każdego wnętrza: od minimalistycznego, przez skandynawski, po klimat glamour.Dodatki powinny mieć wspólny charakter: podobny styl, kształt lub taki sam motyw, powtarzający się w poszczególnych elementach. Jeśli nie wiesz, czym się kierować podczas zakupów, zdecyduj się na gotowy zestaw akcesoriów łazienkowych o takim samym kształcie i spójnej kolorystyce.


W industrialnych wnętrzach znakomicie prezentują się akcesoria łazienkowe ze stali nierdzewnej, a w nowoczesnych – z tworzywa sztucznego. Zwróć uwagę na kolor. Spokojny klimat przełamią charakterystyczne dodatki w kolorze ognistej czerwieni czy turkusu.

Organizacja łazienki - kosze

Stonowane czy wyraziste – jaki rodzaj akcesoriów będzie lepszy? Wiele zależy tu od indywidualnych upodobań oraz stylu, w jakim została urządzona łazienka. Jeśli jest to pomieszczenie pełne barw, lepiej sięgnąć po akcesoria neutralne, na przykład białe lub szare. Jeśli jednak wnętrze jest monochromatyczne, znakomicie prezentować się będą dodatki łazienkowe w odważnych kolorach. Ciekawy efekt osiągniesz także, operując kontrastem: dokładając czarne akcesoria łazienkowe do białych płytek lub armatury albo niebieskie akcenty do żółtej łazienki.

W przypadku neutralnego wnętrza i subtelnych dodatków możesz wprowadzić do wnętrza więcej koloru, wykorzystując kolorowe ręczniki, dywanik czy zielone rośliny.

Jak zmienić styl łazienki za pomocą dodatków?

Dodatki do łazienki mają ogromną moc: często wystarczy wymienić zaledwie kilka elementów, aby wnętrze zyskało zupełnie nowy charakter. Dla ułatwienia pozostaw akcesoria łazienkowe wiszące na miejscu, a wymień tylko pojemniki, kosze, tekstylia. Ciekawy kosz na bieliznę czy kolorowe ręczniki niejednokrotnie ożywiają lub tonują aranżację, wykorzystaj więc tę możliwość.

Akcesoria do łazienkiCiekawym pomysłem jest także zabawa światłem. Zamieniając oświetlenie zimne na ciepłe i uzupełniając je świecami, także uzyskasz wrażenie przytulności i komfortu, tworząc w łazience domowe SPA.


Zasada funkcjonalności to podstawowa reguła urządzania łazienki. Estetyka również ma jednak niebagatelne znaczenie. Armatura, szafki, dodatki do łazienki i tekstylia – wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać. Nawet pozornie drobne akcenty mogą mieć znaczenie. Akcesoria pod prysznic czy wieszaki to nie tylko wygoda, lecz także kwestia bezpieczeństwa. Porządkując przedmioty, znacznie przyspieszysz także poranną toaletę, a w czasie wieczornej kąpieli skupisz się na relaksie.