powrót

Gdzie ustawić biurko dla dziecka? Najważniejsze zasady

Meblowanie dziecięcego pokoju to nie lada wyzwanie: trzeba w nim przecież znaleźć miejsce na trzy główne meble: łóżko, szafę i biurko, a do tego multum akcesoriów bliskich sercu naszej pociechy. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak ustawić w pokoju biurko dla dziecka, aby praca przy nim była przyjemnością.

Gdzie ustawić biurko dla dziecka? Biurko względem okna

Ustawienie biurka pod oknem to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu dziecko może do nauki wykorzystywać naturalne światło. Dobre oświetlenie przyda się także do rozwijania hobby, na przykład rysunku czy modelarstwa. Dzięki takiemu ustawieniu można również wykorzystać parapet okienny jako przedłużenie blatu biurka.

Okno uniemożliwi jednak umieszczenie nad biurkiem półek, które można by wykorzystać na podręczniki. Wtedy warto postawić obok biurka poręczne kontenerki, które będą ułatwiały sięganie po przybory czy książki, a jednocześnie nie zajmą wiele miejsca. W naszych Salonach Agata znajdziesz większe i mniejsze kontenerki w różnych kolorach, a także sprytne modele wyposażone w praktyczne kółka.

Kiedy biurko dla dziecka stoi pod oknem, co do zasady jest dobrze oświetlone. Jednak ta zaleta może stać się wadą, jeżeli biurko ma służyć do dłuższej nauki, pracy lub rozrywki przed ekranem komputera. Światło słoneczne nie powinno bowiem padać ani bezpośrednio na ekran, ani oświetlać go z tyłu – dlatego niekiedy meble te – zwłaszcza biurka gamingowe – warto ustawiać bokiem do okna.

Biurko dla ucznia

Gdzie ustawić biurko dla dziecka w salonie?

Salon często służy jako miejsce pracy i nauki dla domowników, szczególnie gdy mamy do dyspozycji ograniczony metraż. Gdzie ustawić biurko szkolne dla dziecka w salonie? Wszystko zależy od rozmiarów pomieszczenia i dotychczasowego umeblowania. Przy większym metrażu w salonie zmieścisz nawet duże biurko dla dziecka. Pamiętaj, że oprócz niego musisz zmieścić także odpowiedni fotel.

Jedną z najwygodniejszych opcji są duże fotele obrotowe z zagłówkiem, podłokietnikami, poduszką lędźwiową i mechanizmem, który umożliwia swobodne bujanie się podczas pracy (tzw. aktywne siedzenie wspomaga pracę mięśni przykręgosłupowych). Z reguły jednak na taki mebel trudno wygospodarować miejsce. Poza tym może on przytłoczyć swoim rozmiarem cały wystrój, chyba że sprytnie wkomponujesz go w istniejącą aranżację.

Również styl biurka dobierz do aranżacji salonu: do wnętrz skandynawskich będą pasowały białe biurka, a do nowoczesnych – metalowe. Jeśli masz naprawdę mało miejsca, pomyśl o biurku regulowanym dla dziecka – w razie potrzeby zrobisz z niego miejsce pracy także dla siebie.

Biurko pod ścianą – czy to najlepsze rozwiązanie?

Często głowimy się, gdzie ustawić biurko w pokoju i jak rozplanować wystrój, żeby wygodnie korzystać z pomieszczenia. Podczas meblowania dziecięcego pokoju kieruj się przede wszystkim rozkładem okien i drzwi. Łóżko będzie stanowiło najbardziej prywatną strefę pokoju, powinno być więc odsunięte od wejścia.

Blisko drzwi może znajdować się szafa, pamiętaj jednak, żeby zostawić przestrzeń na swobodne otwieranie drzwiczek. Natomiast biurko przede wszystkim nie powinno stać tyłem do wejścia, gdyż może to powodować dyskomfort podczas nauki czy zabawy.

Rozważ opcję postawienia biurka pod ścianą. To dobre rozwiązanie, które umożliwia umieszczenie na ścianie nad biurkiem różnych półek lub tablicy korkowej. Dobrym pomysłem jest też biurko dla dziecka z nadstawką, która będzie służyła jako miejsce na przybory. Alternatywą może być postawienie biurka szkolnego dla dziecka przy regale z książkami. W naszej ofercie znajdziesz szeroki asortyment biurek i wolnostojących regałów, jak również biurka ze sprytnie wbudowanym regałem, które stanowią funkcjonalne meble, tzw. 2w1.

Dwa biurka dla dzieci w jednym pokoju – jak je ustawić?

Dzielenie pokoju z rodzeństwem bywa wyzwaniem, także jeżeli chodzi o organizację przestrzeni. Jak ustawić biurko w pokoju dziecka, jeśli trzeba także uwzględnić miejsce dla brata lub siostry? Wiele dzieci lubi wspólnie pracować i się uczyć, więc dobrym rozwiązaniem jest postawienie dwóch biurek obok siebie. Będą wtedy tworzyły dłuższy blat, na którym można dowolnie rozmieścić potrzebne akcesoria na biurko dla dziecka, np. organizery.

Innym rozwiązaniem jest złączenie dwóch biurek tak, by krzesła były po przeciwnych stronach. Wtedy również powstanie rodzaj większego stołu, ale dzieci będą siedziały naprzeciwko siebie, co zapewni im jednocześnie możliwość kontaktu, jak i prywatność – rodzeństwo nie będzie zaglądało sobie wzajemnie w komputery.

Warto również pomyśleć o biurku narożnym dla dziecka z blatem przedłużonym z jednej strony. Przy takim biurku zmieszczą się dwie osoby, a jednocześnie przestrzeń w rogu pomieszczenia będzie dobrze wykorzystana.

Ustawienie biurka dziecka a strony świata – jak to rozplanować?

Lepiej zostaw kompas na piesze wycieczki po górach, a przy meblowaniu pokoju kieruj się rozkładem pomieszczenia i potrzebami oraz gustem dziecka. Strony świata mają co prawda wpływ na to, ile światła wpada do pokoju, ale gdy nie masz możliwości dowolnego wstawienia mebli, oświetlenie miejsca pracy zapewnisz, kupując odpowiednie lampy biurkowe. W naszej ofercie znajdziesz modele lampek, które przypadną do gustu zarówno prawdziwym molom książkowym, jak i wielbicielom najnowszych technologii (np. z wbudowanym zegarem, modułem zmieniającym barwę światła czy ładowarką USB).

Dobierz też wyposażenie pokoju do wieku użytkownika – pierwsze biurko dla dziecka będzie odpowiednio mniejsze i niższe, a małe dzieci powinny mieć wokół niego sporo miejsca na swobodne wchodzenie i schodzenie z krzesła. W miarę dorastania pociechy będziesz musiała wymienić biurko na wyższe i większe. Sprawdź naszą bogatą ofertę biurek, w której znajdziesz lekkie, nowoczesne biurka dla dziecka do minimalistycznych wnętrz, klasyczne drewniane biurka z szufladami i inne modele pasujące do każdego stylu wnętrza.

Dobrze ustawione i biurko i odpowiednia przestrzeń na notatki i zeszyty, a do tego krzesło z dobrym oparciem – oto, jak stworzyć idealne miejsce do nauki, pracy i rozrywki. Z naszymi meblami będzie ono komfortowe i piękne.