powrót

Jakie krzesło do komputera wybrać? Fotel nie tylko do nauki

Współcześnie spędzamy coraz więcej czasu przed ekranem komputera. Szczególnie dotyczy to dzieci i nastolatków, którzy wykorzystują Internet nie tylko do nauki, ale także do rozrywki i podtrzymywania więzi towarzyskich. Dobór odpowiedniego fotela do komputera pomoże zapobiec wadom postawy i poprawi komfort pracy przy monitorze. Przedstawiamy najwygodniejsze fotele do pracy przy komputerze.

Jakie krzesło do komputera wybrać dla dziecka? Odpowiednia pozycja

Jakie wybrać krzesło do komputera dla dziecka? Należy zwłaszcza dobrać je do wzrostu pociechy. Dziecko powinno móc swobodnie postawić obie stopy na podłodze, siedzieć na fotelu wyprostowane i mieć podparcie dla pleców. Ekran powinien być umieszczony odpowiednio wysoko, tak aby patrząc na niego można było trzymać głowę prosto, bez konieczności jej pochylania ani zadzierania do góry.

Blat biurka czy stołu powinien być umieszczony na takiej wysokości, żeby dziecko mogło oprzeć o niego przedramiona w pozycji prostopadłej do kręgosłupa. Stopy powinny tworzyć kąt prosty z łydkami, podobnie jak plecy z udami. Dopuszczalne jest także umieszczenie pod biurkiem podnóżka do oparcia stóp, który ustawi je pod niewielkim kątem. Wiele osób uznaje taką pozycję nóg za wygodniejszą.

Krzesło do komputera

Jakie funkcje regulacji powinno posiadać dobre krzesło do komputera?

Krzesło ergonomiczne do biurka musi mieć możliwość regulacji poszczególnych elementów, bowiem nasze ciała różnią się od siebie i ustawienie fotela trzeba przeprowadzić indywidualnie dla każdego użytkownika. Przede wszystkim potrzebna jest możliwość regulowania wysokości, na jakiej znajduje się siedzisko. Drugi podstawowy element to możliwość regulowania nachylenia oparcia. Zwróć uwagę, aby samo siedzisko nie było zbyt głębokie, bo może to uniemożliwić prawidłowe podtrzymanie dolnej części kręgosłupa.

Najlepsze fotele obrotowe mają także możliwość regulowania wysokości podłokietników i zagłówka. Ustawienie krzesła trzeba dostosować do swojego ciała, ale także do biurka, przy którym będziemy pracować.

Nawet najlepsze krzesło biurowe nie poprawi komfortu pracy, jeśli biurko będzie zbyt niskie lub zbyt wysokie. Standardowa wysokość blatu to 70-75 cm. Jeśli krzesło jest dobrze dopasowane do biurka, ale jest Ci na nim niewygodnie, być może problem nie leży w krześle, ale w biurku, które jest dla Ciebie za niskie. Wyższe osoby mogą czuć się bardziej komfortowo przy blacie o wysokości 80 cm.

Krzesło do komputera – na jaki materiał się zdecydować?

Pokrycie krzesła jest istotne pod kątem zarówno komfortu użytkowania, jak i estetyki. Jeśli przed monitorem spędzasz dużo czasu, warto wybrać przewiewny materiał, który zapobiegnie nadmiernemu poceniu się ciała. W naszej ofercie znajdziesz duży wybór krzeseł biurowych z oparciem ze specjalnej siateczki, która umożliwia cyrkulację powietrza.Specjalną kategorią są fotele dla graczy – te zwykle wykonane są z odpornej na zużycie ekoskóry w połączeniu z oddychającą siatką mesh i specjalną pianką. Jeśli kupujesz fotel gamingowy, ergonomiczny model będzie miał także odpowiednio wyprofilowany zagłówek. Odpowiednia konstrukcja poprawi komfort siedzenia podczas rozgrywek, a dodatkowo idealnie pasuje do biurka gamingowego, które również znajdziesz w ofercie Salonów Agata.Jeśli natomiast z komputera w domu korzystasz sporadycznie, postaw na estetykę wykonania i rozważ modele pokryte kolorową tkaniną lub pikowaną ekoskórą, które będą pasowały do wystroju całego mieszkania.

Krzesła do komputera

Krzesło z podłokietnikami czy bez – jakie wybrać?

Podłokietniki pełnią ważną funkcję w fotelu do pracy – odciążają całą górną część ciała, czyli barki, ramiona i szyję. Jest to szczególnie istotnie, jeśli często korzystasz z myszy i klawiatury. Polskie przepisy wyraźnie wskazują, że fotel do pracy musi być wyposażony w podłokietniki*. Powinny one być ustawione na wysokości blatu, dzięki czemu będą podtrzymywały przedramiona. Warto wybrać taki model krzesła, w którym wysokość podłokietników można regulować, dzięki czemu dopasujesz je do swojego wzrostu i do biurka.

Z podłokietników można zrezygnować, jeżeli nie wykorzystujesz fotela do typowej pracy biurowej, a na przykład głównie do oglądania treści w Internecie lub do grania przy użyciu kontrolera do konsoli. Na rynku dostępne są także specjalnie wyprofilowane biurka, które umożliwiają maksymalne dosunięcie krzesła do blatu. Jeżeli masz takie biurko, także możesz zrezygnować z podłokietników, bo wtedy przedramiona opierają się bezpośrednio na blacie.

Jakie krzesło do komputera – obrotowe czy statyczne?

Przepisy i w tej kwestii wyraźnie określają, jakie powinno być krzesło do komputera służącego do pracy. Powinno więc ono mieć przynajmniej pięć kółek obracających się o 360 stopni*. Takie krzesło zapewnia odpowiednią stabilność i minimalizuje ryzyko wywrotki.

Krzesła obrotowe mają wiele zalet – kółka ułatwiają poruszanie się przy biurku, na przykład sięganie po przybory czy podręczniki, dzięki nim łatwiej jest też odsuwać i przysuwać krzesło do biurka. Kółka mogą porysować drewniany parkiet lub panele, jednak ten sam problem dotyczy statycznych krzeseł. Najlepiej pod biurko lub stół do pracy podłożyć wykładzinę lub dywan, żeby zapobiec takiej sytuacji.

W warunkach domowych nie obowiązują przepisy, ale jeżeli zależy Ci na prawidłowej pozycji ciała dziecka podczas korzystania z komputera, lepiej zrezygnuj ze statycznego krzesła.

Fotele gamingowe

Krzesło dla dziecka – czy możliwy jest zakup jednego krzesła na lata?

Regulacja w standardowych fotelach do nauki pozwoli nam na zmianę wysokości siedziska o około 10-15 cm. To zbyt mało, żeby jedno krzesło wystarczyło zarówno przedszkolakowi, jak i nastolatkowi. Najmłodszym uczniom, którzy dopiero zaczynają szkołę lub uczęszczają do zerówki, potrzebne będzie niższe i lżejsze krzesło. Nie znaczy to jednak, że musisz zrezygnować z ergonomii – w naszej ofercie znajdziesz starannie zaprojektowane krzesła do biurka dla młodszych dzieci. W wieku nastoletnim możesz spodziewać się nagłych skoków wzrostu dziecka, więc ze zmianą krzesła nie warto czekać, aż dziecko całkowicie wyrośnie z dziecięcego modelu.

Dla nastolatków szukaj krzeseł o siedzisku umieszczonym na wysokości od 40 do 46 cm (takie krzesło będzie dopasowane do osoby o wzroście 135-155 cm). Ostatecznie jednak o tym, jakie wygodne krzesło do komputera wybrać, powinien zdecydować użytkownik. Dobrze dobrana wysokość to podstawa, ale krzesło musi być także dopasowane do indywidualnych preferencji.

Kwestie estetyczne, czyli na jakie krzesło dla dziecka postawić?

Najlepiej już od najmłodszych lat jego życia wybierać meble wspólnie z dzieckiem. W końcu to ono będzie najczęściej ze swoich mebli korzystało. Twoją rolą jest zadbanie o prawidłową postawę dziecka podczas nauki i rozrywki oraz odpowiednie dobranie krzesła do biurka, a o designie może zdecydować dziecko. Jeśli Twoja pociecha lubi pastelowe kolory, wybierze zapewne krzesło z jasną żółtą bądź błękitną tapicerką. Fanka metalu zrezygnuje raczej z różowego krzesła i zdecyduje się na ciemniejszy, np. czarny, model. Z kolei zapalony gracz w gry komputerowe prawdopodobnie zainteresuje się fotelami gamingowymi. W naszych Salonach Agata znajdziesz duży wybór krzeseł komputerowych w różnych stylach, więc Twoje dziecko na pewno znajdzie coś dla siebie.

Fotele do komputera

Potrzeby dziecka zmieniają się z wiekiem, a wraz z nimi powinny także zmieniać się meble, z których korzysta. O ile przedszkolakowi najbardziej przydadzą się kosze na zabawki, o tyle nastolatkowie będą potrzebowali więcej miejsca na podręczniki i przybory szkolne. Sprawdź ofertę Salonów Agata, gdzie możesz kompleksowo umeblować pokój dla dziecka w każdym wieku. Znajdziesz tu nie tylko biurka i krzesła komputerowe, ale także praktyczne kontenerki do przechowywania, regały pasujące do każdego gustu i aranżacji oraz akcesoria dekoracyjne zarówno dla najmłodszych, jak i dla nastolatków.

*Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 148, poz. 973).