Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Halogeny i ledy - jakie oświetlenie do łazienki?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Oświetlenie łazienki jest niezwykle ważne zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych. W łazienkach, które są najczęściej pozbawione światła dziennego ma to podstawowe znaczenie. Jakie oświetlenie do łazienki i lampy do toalety wybrać – halogenowe czy ledowe? Jak pogodzić funkcjonalność z estetyką?

Choć niektórym estetyka może wydawać się mało ważna, to właśnie aranżacja decyduje o charakterze pomieszczenia, dodając mu przytulności lub chłodu, pomniejszając je optycznie lub sprawiając, że wygląda na większe. W łazience wykonujemy też wiele czynności wymagających dobrego światła. Poranna toaleta, zrobienie makijażu czy malowanie paznokci nie jest możliwe przy jednej wiszącej żarówce. Zatem na jakie oświetlenie się zdecydować? Każdy rodzaj – oświetlenie ledowe i oświetlenie halogenowe do łazienki – ma swoje zalety i wady. Oto kilka informacji na ten temat.

Oświetlenie halogenowe

W stosunku do żarówek tradycyjnych, halogeny dają nawet o 60-70% światła więcej i są zdecydowanie trwalsze. Można je podzielić na dwie grupy: pierwsze przystosowane są do napięcia 230 V, a drugie potrzebują napięcia 12 lub 24 V. 12-voltowe halogeny znakomicie nadają się do pomieszczeń, w których jest dużo wilgoci, a więc także do łazienek. Wymagają jednak specjalnych transformatorów, które trzeba sprytnie ukrywać w sufitach lub w meblach łazienkowych.

Wybierając halogeny do łazienki, trzeba także zwrócić uwagę na kąt padania światła. Najczęściej spotyka się rodzaj 60°, co zapewnia mocno rozproszone światło. Jeśli istnieje potrzeba zastosowania oświetlenia punktowego, trzeba stosować specjalny odbłyśnik.

Halogeny bardzo dobrze spełniają rolę oświetlenia sufitowego, jednak nie sprawdzają jako oświetlenie lustra, a to utrudnia podstawowe czynności, które wykonuje się w łazience. Z uwagi na powstające na twarzy cienie, bardzo trudno jest zrobić makijaż, a panowie nie mają dobrego oświetlenia w czasie golenia.

Oświetlenie halogenowe daje za to w miarę stałą barwę światła i nie trzeba czekać ani chwili na uzyskanie pełnej jasności po włączeniu światła. Wadą jest jednak duża ilość wydzielanego ciepła, dlatego nie wolno używać halogenów chociażby w pomieszczeniach, w których znajdują się materiały łatwopalne.

Oświetlenie ledowe

Żarówki LED oraz oświetlenie ledowe przebojem wdarły się do mieszkań, domów i innych miejsc wymagających oświetlenia. Korzysta z nich coraz więcej osób. Nie ma się co dziwić, bo to chyba najbardziej energooszczędne źródło światła. Żarówki ledowe maja też niezwykłą trwałość, a niektórzy twierdzą, że mogą one świecić nawet przez pięćdziesiąt tysięcy godzin.

Największą wadą tego typu żarówek jest ich cena. Są one wielokrotnie droższe niż żarówki tradycyjne czy halogenowe. Nie zraża to jednak nabywców, którzy liczą też na fakt, że nie będą musieli się martwić częstą wymianą żarówek.

Coraz częściej w pokojach, kuchniach i łazienkach stosuje się także nowoczesne listwy lub spoty LED, które zapewniają wprost doskonałe oświetlenie i to zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. W łazienkach najlepiej stosować listwy, które legitymują się klasą szczelności IP65, co oznacza ich dobrą odporność na kontakt z wodą i wilgocią. Oświetlenie ledowe można połączyć z bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami (lampa sufitowa do łazienki o ciekawym designie, czy lampy ledowe do biura).

A może halogeny i ledy jednocześnie?

Jeden i drugi rodzaj oświetlenia ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Jednak trzeba przyznać, że połączenie obu typów oświetlenia w łazience daje doskonałe efekty. Halogeny sufitowe do łazienki zapewniają bardzo dobre oświetlenie ogólne. Jednak oświetlenie lustra czy innych elementów, zapewnione przez ledy, idealnie dopełnia całości. Tak więc, wykonując rutynowe czynności w łazience, można korzystać z oświetlenia halogenowego, jednak wieczorem, relaksując się w wannie pełnej piany, warto korzystać z przyjemniejszego oświetlenia ledowego.

Zarówno oświetlenie ledowe, jak i halogenowe znajdziesz w salonach Agata i na www.agatameble.pl.