Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić nowoczesną łazienkę w bieli?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kilkadziesiąt lat temu łazienki w bieli były oczywistością. Później zostały zastąpione przez wkraczającą do mieszkań feerię barw, lecz dziś, na fali mody na minimalizm i styl skandynawski, daje się obserwować triumfalny powrót białych aranżacji łazienkowych. Co więcej, popularne są zarówno bardzo nowoczesne, geometryczne łazienki, jak i te nawiązujące swoim klimatem do tradycji.

Praktyczny wybór

Biała łazienka to nie tylko wrażenie przestronności i jasności wnętrza oraz ponadczasowość. Wbrew pozorom to także miejsce, w którym łatwo utrzymać czystość, a przynajmniej samo pomieszczenie nas do tego zmusza. Wszelkie plamy widać od razu, wobec czego, ciężko dopuścić do trwałych zabrudzeń, zaś w przeciwieństwie do ciemnych płytek, na jasnych kurz nie rzuca się w oczy. Łazienki białe są praktyczne z jeszcze jednego powodu: nietrudno zmienić ich wystrój poprzez rozmaite akcesoria, które współgrają z jasną aranżacją niezależnie od koloru czy faktury.

Od czego zacząć?

Aranżację rozpoznamy od wyboru płytek. Pamiętajmy, że biel także ma swoje odcienie i od tego, na jaki ton się zdecydujemy, w dużej mierze zależeć będzie efekt końcowy. Czysta, chłodna biel świetnie sprawdzi się we wnętrzach ultranowoczesnych i minimalistycznych, zaś ta cieplejsza, mleczna będzie dobrym wyborem do łazienki bardziej tradycyjnej.

W przypadku tych pierwszych warto zdecydować się na obszerne kafelki o znacznym połysku, komponujące się z przeszklonym prysznicem i głównym lustrem. Łazienki nowoczesne, zwłaszcza te bardzo jasne, lubują się także w mozaikowych kafelkach o rozmaitych deseniach, pozwalających przełamać nudę. Z kolei w łazienkach tradycyjnych świetnie sprawdzą się płytki nawiązujące formą do starych pieców kaflowych. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie łącznie modnych trendów i stylu retro. Tak urządzone wnętrze uzupełnią wiklinowe pojemniki oraz podobny kosz na pranie.

Modny duet – biel i drewno

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań cechujących nowoczesne łazienki jest przełamywanie monotonii bieli rozmaitym zastosowaniem drewna. Biała łazienka z drewnem to nie tylko ciekawe, mocno kontrastujące zestawienie kolorystyczne, lecz także niebanalne połączenie faktur. Długa, gorąca kąpiel pośród bieli, drewna i świec przywołuje najprzyjemniejsze wspomnienia ze SPA. Taka ekskluzywna łazienka nie jest jednak tania. Należy pamiętać, aby korzystać tylko z drewna najwyższej jakości, np. dębu, a najlepiej odmian tropikalnych, przyzwyczajonych do wchłaniania dużej ilości wilgoci. Zastosowanie elementów drewnianych może ograniczać się do blatów pod umywalki, detali szafek, a nawet całych podłóg, co znacznie podnosi atrakcyjność pomieszczenia.

Akcenty drewniane mogą mieć zarówno formę ciemnego, eleganckiego materiału, jak i surowego drewna, doskonale uzupełniającego łazienkę w stylu skandynawskim. Przykładowo regalik o delikatnej konstrukcji sprawdzi się jako niezbędnik na ręczniki czy pojemniki kosmetyczne, a dodatkowo może pasować do drewnianych ram okiennych.

Dodatkowa barwa

Nawet znaczna obecność drewna nie wyklucza wprowadzenia jeszcze jednej barwy do białej łazienki. Wówczas najlepiej, aby dodatkowy kolor wyrażał się tylko w drobnych dodatkach, w przeciwnym razie pożądana dominacja bieli rozpłynie się między brązem, a wybranym odcieniem. Subtelne akcesoria, takie jak świece, ręczniki czy dywanik łazienkowy mogą mieć dość jaskrawy kolor, np. czerwony, jednak wtedy pozostałe przedmioty, takie jak szczotka do WC, mydelniczka czy dozownik na mydło warto zachować w odcieniach bieli lub szarości. Jeśli natomiast decydujemy się na jednobarwne akcesoria, lepiej wybrać bardziej pastelowy kolor, np. jasny turkus lub odważniejszą, ale bardziej neutralną czerń.

Warto pamiętać, że w nowoczesnej białej łazience nie należy przesadzać z dodatkowymi kolorami, ale za to możemy znacznie bardziej eksperymentować z kształtami, przeszkleniami i zestawieniami niecodziennych faktur. To, co mogłoby wydawać się przesadą w kolorowej łazience, np. fantazyjna bateria czy zupełnie nietuzinkowy kształt umywalki lub wanny, skąpane w odcieniach bieli staje się oryginalne i ciekawe.