powrót

Home Staging – jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Istnieje wiele technik, dzięki którym można sprawić, że nieruchomość staje się znacznie atrakcyjniejsza w oczach potencjalnych nabywców bądź wynajmujących. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak przygotować mieszkanie na ich wizytę, warto zapoznać się z zasadami Home Stagingu. Oto kilka prostych trików gwarantujących, że oferta zyska na popularności.

Niekwestionowana moc pierwszego wrażenia

Mówi się, że nigdy nie ma drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie. W związku z tym przygotowując mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu, należy sprawić, aby oczarowało ono gościa tuż po przekroczeniu progu. Staranne wysprzątanie lokalu to pewnego rodzaju truizm, obok którego nie można jednak przejść obojętnie. Pajęczyna pod sufitem czy zalegający na półkach kurz z pewnością nie zachęcają do sfinalizowania transakcji. Kwestia czystości ma niebagatelne znaczenie w łazience oraz kuchni. To właśnie tam należy szczególnie przyłożyć się do sprzątania. Tekstylne akcesoria i drobne dodatki pomagają jednak w pewien sposób odciągnąć uwagę od zakamarków, do których zapomniało się zajrzeć ze szmatką.

Niewielu ludzi jest zainteresowanych mieszkaniem w lokalu przypominającym zaciemnioną jaskinię. Warto zadbać o jego odpowiednie rozświetlenie, dzięki czemu można jednocześnie optycznie je powiększyć. Odsłonięcie dokładnie umytych okien umożliwia dotarcie do wnętrz promieni słonecznych. Aby pokoje sprawiały wrażenie większych, aniżeli w rzeczywistości są, zaleca się korzystanie ze stonowanych, jasnych barw. Jeśli przemalowanie ścian pokoju nie wchodzi w grę, z pomocą przychodzą tekstylia i inne dodatki. Miękki, beżowy koc lub narzuta na łóżko w sypialni, tlące się świece czy też utrzymane w jasnych odcieniach poduszki to akcesoria wpływające zarówno na aurę przytulności, jak i pozorne zwiększenie metrażu.

Aranżacja mieszkania na sprzedaż lub wynajem powinna cechować się różnorodnymi źródłami oświetlenia. Gra świateł powoduje, że wnętrza wyglądają na przestronniejsze. W pokoju dziennym doskonale sprawdza się zestaw uwzględniający lampy wiszące nad stołem wydzielające strefę jadalną, ozdobne kinkiety, a także główną lampę sufitową. Stawiając na modele o atrakcyjnym designie, które wcielają się w rolę ozdób, można ograniczyć liczbę dekoracji do minimum.

Uniwersalny styl i aranżacyjny minimalizm

Zwykle dotychczasowym właścicielom mieszkania zależy na tym, aby ich oferta zainteresowała możliwie jak najliczniejszą grupę osób. Łatwo dojść do wniosku, że uniwersalna i minimalistyczna aranżacja okazuje się optymalna.

Wystrój powinno się zatem maksymalnie uprościć, pozbywając się niepotrzebnych dekoracji, a także niepasujących mebli. Wnętrza nie mogą być zagracone, gdyż wpływa to negatywnie na ich odbiór. Odwiedzający lokal utrzymany w duchu minimalizmu mają przeświadczenie, że łatwo będzie im nadać pomieszczeniom indywidualny sznyt po wprowadzeniu się. Nie zawsze warto jednak redukować za wszelką cenę. Niekiedy lepszym rozwiązaniem okazuje się zastąpienie sfatygowanej ławy nowym, modnym stolikiem kawowym, dopełniającym wystrój.

Wprowadzenie uniwersalnego stylu do mieszkania na sprzedaż bądź wynajem powinno wiązać się z usunięciem wszelkich elementów, które dotychczas odpowiadały za jego personalizację. Ramki ze zdjęciami rodzinnymi nie są mile widziane podczas oględzin, ponieważ obca osoba może mieć wrażenie wkraczania z butami w czyjś prywatny świat, co nie sprzyja snuciu planów na przyszłość w danym lokalu. Tego rodzaju akcesoria warto zastąpić plakatem lub inną dekoracją ścienną o uniwersalnym charakterze.

Stylowe dodatki do wnętrza zaprojektowanego ze smakiem

Decydując się na urządzanie mieszkania na wynajem lub sprzedaż, warto mieć z tyłu głowy zasadę, że mniej znaczy lepiej. Dążenie do minimalizmu nie może jednak prowadzić do nadmiernej surowości i aranżacyjnego ascetyzmu. Poza tym, że wnętrza powinny spełniać oczekiwania osób o różnych preferencjach, muszą przede wszystkim być zaprojektowane ze smakiem. Bazę zawsze stanowią meble, które najlepiej jest jednak uzupełnić o przemyślany zestaw dodatków. Trzeba w tym miejscu wymienić zarówno tekstylne akcesoria, takie jak koce, narzuty czy poszewki, jak i rośliny oraz świece.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak przygotować mieszkanie na wynajem lub sprzedaż, należy skierować swoją uwagę na zasady Home Stagingu. W wielu przypadkach można bowiem niskim kosztem znacząco zwiększyć zainteresowanie ofertą.