powrót

Szafy przesuwne – jaką wybrać do różnych pomieszczeń?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Meble do przechowywania ubrań są ważne i niezbędne do utrzymania porządku we wnętrzu. Najczęściej umieszcza się je w przedpokoju, gdzie stanowią miejsce do ukrycia odzieży wierzchniej lub w sypialni – tam pełnią funkcję garderoby. W każdym z tych przypadków świetnie sprawdzi się szafa przesuwna. Dlaczego warto na nią postawić i jakie walory wniesie do wystroju wnętrza?

Klasyczne rozwiązanie – szafa przesuwna do sypialni

Wybór tego mebla do sypialnianych wnętrz nikogo nie dziwi. Duża szafa z drzwiami przesuwnymi pozwala przechowywać wszystkie ubrania w jednym miejscu, ułatwiając utrzymanie ładu w pomieszczeniu. Zazwyczaj do sypialni wybierana jest szafa przesuwna z lustrem, które umożliwia skontrolowanie swojej stylizacji przed rozpoczęciem dnia. To jednak nie tylko praktyczne wsparcie podczas kompletowania codziennej garderoby. Jak wiadomo, lustra optycznie powiększają wnętrze, nieco je rozjaśniają i wnoszą odrobinę świeżości.

Wiele osób martwi się, że drzwi przesuwne z lustrem będą szybko się brudzić. Zauważalne na nich mogą być odciski palców czy osiadający się kurz, na szczęście ich powierzchnię można z łatwością wyczyścić, aby cieszyć się nieskazitelnością szklanej tafli.

W szafie przesuwnej świetnie sprawdzają się akcesoria do przechowywania – tekstylne półki wiszące i organizery ułatwiają segregowanie przedmiotów, a zatem wpływają na zachowanie ładu. Dzięki nim nie trzeba szukać potrzebnych przedmiotów, gdyż są one zawsze na swoim miejscu.

Szafa przesuwna do przedpokoju – sposób na zapanowanie nad bałaganem

Przedpokój to swoista wizytówka mieszkania. Jest też przestrzenią, która wymaga logistycznego rozplanowania i organizacji umeblowania. W miejscu tym domownicy przygotowują się do wyjścia lub wręcz przeciwnie – zdejmują odzież wierzchnią po powrocie do mieszkania. Szafa przesuwna w przedpokoju powinna ułatwiać im te czynności, umożliwiając szybki dostęp do wiszących na wieszakach kurtek, ułożonych na półkach szalików czy czapek oraz innych elementów garderoby.

Funkcjonalność tak dużego mebla często nie ogranicza się wyłącznie do przechowywania odzieży. Wykorzystuje się go do chowania rzadko używanych przedmiotów, które wyjmowane są okazjonalnie, a które leżąc na wierzchu, zakłóciłyby przestrzeń. Szafa przesuwna do przedpokoju powinna być więc pojemna, a na tę cechę znacząco wpływa głębokość półek. Możliwości pojemnościowe takich szaf często zaskakują, ponieważ – choć mebel nie wygląda masywnie – wydaje się niejednokrotnie nie mieć dna! To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią porządek i pragną, aby wszystkie domowe bibeloty były na swoim miejscu.

Jeśli możliwości pojemnościowe szafy okazują się zbyt małe, a do schowania jest jeszcze sporo rzeczy, warto zastanowić się nad zakupem worków próżniowych. To sprytny sposób, który pozwala maksymalnie zmniejszyć wielkość magazynowanych akcesoriów. Do worków wkłada się niepotrzebne w danym okresie rzeczy, a następnie odsysa się nadmiar powietrza odkurzaczem. Pakunek staje się kompaktowy, dlatego z łatwością można umieścić go w szafie. Takie rozwiązanie sprawdza się do przechowywania nieużywanych przedmiotów – sezonowych ubrań lub awaryjnych kompletów pościeli czy dodatkowych ręczników.

Przechowywanie w salonie – czy szafa przesuwna to dobry pomysł?

Salon – jako przestrzeń reprezentacyjna – zazwyczaj pozbawiony jest nadmiaru wyposażenia, pełni bowiem funkcję gościnną i rekreacyjną. Są jednak sytuacje, w których nie ma wyjścia i trzeba postawić w nim szafę. Czasem jest ona jedynym ratunkiem, aby w pokoju zapanował porządek. Szafa przesuwna do salonu nie może jednak zdominować przestrzeni, gdyż wtedy wnętrze traci swój reprezentacyjny urok. Lustrzane drzwi nieco ocieplą wizerunek mebla i optycznie zmniejszą jego masywność, a sama szafa wydawać się będzie lżejsza oraz łatwiej wpisze się w ogólny wystrój salonu.

Jak dobrać szafę przesuwną do pokoju dziecka?

Pokój malucha po brzegi wypełniony jest zabawkami – jak zapanować nad nieładem, który często pojawia się w przestrzeni dziecka? Rozwiązaniem może okazać się model szafy z drzwiami przesuwnymi, jednak w tym przypadku warto poważnie zastanowić się nad obecnością lustra. Dziecku nie będzie ono niezbędne, a wiadomo, że nieokiełznane maluchy mają niezwykłą zdolność do brudzenia szklanych powierzchni. Aby uniknąć ciągłego czyszczenia lustra, można z niego zrezygnować i wybrać szafę przesuwną z pełnymi drzwiami. Będzie również bezpieczniejsza, ponieważ ewentualne uderzenie przez dziecko twardym przedmiotem nie skończy się skaleczeniem, które groziłoby w przypadku rozbicia lustra.

Jak widać, szafa przesuwna to mebel uniwersalny, który pozwala zapanować nad bałaganem i wprowadzić do wnętrz ład oraz kompleksową organizację przestrzeni.