powrót

Industrialna sypialnia – czy styl loftowy może być przytulny?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Styl loftowy powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w czasach szalejącego w Stanach Zjednoczonych kryzysu gospodarczego. W masowo zamykanych fabrykach dzielono budynki na mniejsze pomieszczenia i wystawiano je na sprzedaż. Do zakupu mieszkań w opuszczonych fabrykach zachęcały mieszkańców stosunkowo niskie koszty. W dzisiejszych czasach mieszkania w stylu industrialnym mają wielu fanów. Ze względu na swoją wysoką cenę stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem statusu społecznego.

Charakterystyczne elementy industrialnych wnętrz

Wnętrza industrialne charakteryzują się prostotą i minimalizmem. Jeśli chcemy zaaranżować wnętrze w stylu loftowym, nie możemy zapomnieć o sztandarowych jego elementach: betonowych ścianach, metalowych regałach czy lampach bez kloszy.

Minimalizm króluje także w kwestii mebli do sypialni. Bardzo często w loftach nie ma łóżek, są za to materace położone na paletach lub po prostu umieszczone na ziemi. Funkcje szafek nocnych pełnią małe, metalowe stoliki. Elementem bardzo często wprowadzanym do wnętrz o charakterze industrialnym są wieszaki na ubrania, które z powodzeniem zastępują szafy i komody. Nie należy zapominać, że styl loftowy to także czerwone cegły na ścianach i surowe drewno – elementy, które będą stanowić piękne tło dla metalowych dodatków.

Czy industrialna sypialnia może być przytulna?

Sypialnia utrzymana w stylu industrialnym może być przytulna, jeżeli jej loftowy charakter będzie budowany za pomocą konkretnych elementów charakterystycznych dla tego stylu. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby – osoby ceniące komfort wypoczynku, powinny zdecydować się na połączenie stylu loftowego z drewnianymi i prostymi, a przy tym praktycznymi meblami.

Aranżację przestrzeni warto zacząć od wybrania łóżka, w tym wypadku najlepiej sprawdzą się łóżka kontynentalne w stonowanych kolorach. Mogą one zdominować nasze wnętrze, jednak w stylu loftowym, przy zachowaniu minimalizmu w innych kwestiach, sprawdzą się doskonale – miękki zagłówek będzie także przytulnym i dekoracyjnym elementem. Można również dobrać do niego piękny, mięsisty pled oraz ozdobne poduszki, co nada wnętrzu jeszcze bardziej przyjazny charakter.

Dodatki w przemysłowym stylu 

Bardzo ważnym elementem każdej aranżacji są lampy. W przypadku stylu industrialnego warto zadbać o to, aby wyglądały jakby zostały przed chwilą przywiezione ze starej fabryki. Duże i stalowe lampy podłogowe doskonale podkreślą charakter wnętrza. Warto w nich umieścić żarówkę o ciepłej barwie, która zbuduje w sypialni intymną atmosferę.

Przytulność sypialni zależy od wielu czynników, dlatego dzięki odpowiednio dobranym dodatkom nawet loftowe, chłodne z definicji wnętrze, może nabrać ciepła i stać się przyjaznym miejscem do wypoczynku. Należy osiągnąć balans pomiędzy industrialnymi elementami wystroju oraz dekoracjami i meblami z natury wpływającymi na ciepło wnętrz, aby móc cieszyć się idealną przestrzenią.