Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Nie możesz zasnąć? Sprawdź, jak dobrać odpowiedni materac

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wybór odpowiedniego materaca to jedna z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć podczas urządzania sypialni. Aby o świcie cieszyć się pełnią sił, trzeba zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę snu i regeneracji. W sklepach znajdziemy materace do łóżek o różnych stopniach twardości, właściwościach i wymiarach – jak spośród nich wybrać ten najlepszy?

Już od kilku lat dużą popularnością cieszą się metalowe łóżka. Są efektowne i doskonale pasują do pomieszczeń zaaranżowanych w różnych stylach: marynistycznym, prowansalskim czy klasycznym. Ale nawet najbardziej stylowy wystrój sypialni nie zapewni nam komfortowego wypoczynku, jeśli rano obudzimy się zmęczeni, z obolałym ciałem i kiepskim samopoczuciem.

Materace do łóżek – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

I. Stopień twardości. Czy twardy materac zawsze jest lepszy?

Dobrze dobrany materac nie zapada się i stanowi odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Od lat pokutuje przekonanie, że twarde materace zapewniają zdrowy sen, co nie do końca jest prawdą. Być może kilkanaście lat temu twardy materac kojarzył się z bardziej wytrzymałym produktem, dziś wiemy jednak, że to waga użytkownika powinna wskazywać na stopień twardości, jaki wybierzemy. W sprzedaży dostępne są materace do łóżek o zróżnicowanym stopniu twardości – od miękkiego H1 do najtwardszego H4, rekomendowane dla osób o wadze: H1 – do 60 kg, H2 – do 80 kg, H3 – do 110 kg, H4 – powyżej 110 kg. Należy jednak pamiętać, że każdy człowiek inaczej odczuwa twardość materaca, a poczucie komfortu jest mocno subiektywne. Powyższe wskaźniki należy zatem traktować jako wskazówki, ostatecznie wybierając materac w oparciu o osobiste preferencje.

II. Wielkość materaca. Jak duży materac wybrać?

Jeśli w naszej sypialni stoi już metalowe łóżko, wielkość materaca musimy dopasować do stelaża. Ogólna zasada mówi jednak o tym, że jego długość powinna być o 20 cm większa od wzrostu osoby, dla której jest przeznaczony. Oznacza to, że np. osoba mierząca 180 cm powinna zakupić materac o długości ok. 2 metrów. Szerokość materaca dla pary nie powinna być mniejsza niż 140 cm – to minimalna liczba centymetrów, jaka pozwala na komfortowy odpoczynek we dwoje. O ile wielkość sypialni na to pozwala, warto pomyśleć jednak szerszym materacu, aby każdy z partnerów w trakcie snu czuł się w pełni swobodnie.

III. Elastyczność. Materace do łóżek dla pary

Nawet najlepiej dobrana para może znacząco różnić się w kwestii upodobań odnośnie materacy do łóżek. Kiedy on preferuje twarde materace, a ona miękkie, lub dzieli ich duża różnica wagi, przy zakupie materaca może pojawić się problem. W tym przypadku kompromis może nie być najlepszym rozwiązaniem – np. zakup materaca o wypośrodkowanym stopniu twardości sprawi, że żadna ze stron nie wyśpi się do końca tak, jak lubi. W takiej sytuacji można rozważyć zakup dwóch materacy o różnej twardości. Pamiętajmy jednak, aby ich wysokość była do siebie zbliżona. Różnice w strukturze zniweluje położony na nie materac nawierzchniowy. Idealny materac dla par nie powinien także przenosić drgań związanych z poruszaniem się drugiej osoby. Jeśli jeden z partnerów wstaje bardzo wcześnie do pracy, a drugi ma bardzo łagodny sen, może to powodować duży dyskomfort. Elastyczny materac dla pary powinien reagować na ruch jedynie punktowo – tak, aby dla drugiej osoby drgania pozostawały niemal nieodczuwalne.

Co jest najważniejsze przy wyborze materaca?

Wybór odpowiedniego materaca jedynie na podstawie jego parametrów jest niezwykle trudny. Dlatego kluczowym etapem podczas jego zakupu jest przetestowanie komfortu na własnej skórze. Należy pamiętać, aby zrobić to w pozycji leżącej, nie kierując całej siły nacisku jedynie na niewielki fragment materaca. Podczas odpoczynku na plecach kręgosłup powinien zachować naturalne krzywizny i nie przylegać zbyt mocno do materaca w odcinku lędźwiowym. Układając się do snu na boku, powinniśmy zaobserwować, jak nasz kręgosłup układa się niemal w linii prostej. Materace do łóżek to zakup na wiele lat, dlatego nad ich wyborem warto się zastanowić, tym bardziej, że odpowiednio dopasowany materac to gwarancja nie tylko komfortu, ale także zdrowia i energii każdego dnia.

Przykładowe materace do Twojej sypialni

Materac CRYSTAL COPPER VISCO ALOE VERA 200x200
2879,10
Cena najniższa: 3199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3199,-

Materac SILENCE MICRO MODAL GEOMETRIC 100x200
1388,28
Cena najniższa: 1509,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1509,-

Materac STILL SOFT TOUCH SANITIZED 100x200
1425,08
Cena najniższa: 1549,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1549,-

Materac CRYSTAL COPPER VISCO ALOE VERA 100x200
1439,10
Cena najniższa: 1599,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1599,-

Materac STILL SOFT TOUCH SANITIZED 80x200
1185,88
Cena najniższa: 1289,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1289,-

Materac SILENCE MICRO MODAL GEOMETRIC 80x200
1167,48
Cena najniższa: 1269,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1269,-