Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jadalnia nie musi być nudna - kolorowe krzesła

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kolorowe krzesła do jadalni to też sposób na nudę. Brzmi mało realnie? Nuda i rutyna potrafią nieźle dać się we znaki w każdej dziedzinie. Poranki, gdy podążamy z zamkniętymi oczami w kierunku ekspresu do kawy i ten idealnie skomponowany, stonowany wystrój wnętrza, potrafią nas po prostu zmęczyć. Kolorowe akcenty we wnętrzach działają energetyzująco i zarażają nas optymizmem. Sprawdź sam.

Projektanci wnętrz ożywiają stonowane kolorystycznie pomieszczenia dodatkami, których barwy zupełnie odbiegają od pozostałych przedmiotów. I tak przyzwyczailiśmy się już, że w salonach obok kremowych, szarych czy czarnych narożników raptem pojawia się bardzo jaskrawy, pomarańczowy fotel. Na białych sofach królują bardzo kolorowe poduszki, a na ścianach - wyraziste plakaty w kontrastujących ramach. Podążając za takimi rozwiązaniami, warto pójść krok dalej i ten sam zabieg zastosować w jadalni. Nowoczesne krzesła do jadalni czy krzesła kuchenne też można dobierać na zasadzie kontrastu, a wówczas wspaniale ożywiają wnętrza, dodając im wizualnej radości i optymizmu.

Krzesła do jadalni – wymiary i ergonomia

Wybierając wygodne krzesła do jadalni, należy sobie odpowiedzieć najpierw na kilka pytań. Przede wszystkim, trzeba ustalić liczbę krzeseł, które są potrzebne, a to zależy przede wszystkim od wielkości stołu, którym dysponujemy. Warto pamiętać, że na jedną osobę trzeba przeznaczyć około 60 cm krawędzi stołu. Ważnym aspektem jest też to, czy krzesła będą stały przy stole cały czas, czy może powinny być składane lub mieć możliwość składania „jedno w drugie”. To okazuje się szczególnie ważne wówczas, gdy jadalnia nie ma zbyt dużej powierzchni.

Kolejnym ważnym dylematem jest rodzaj siedzisk. Trzeba się zastanowić, czy wolimy krzesła tapicerowane czy też bez tapicerki (wówczas dokupimy do nich specjalne poduszki). Drugi wariant z pewnością sprawdzi się w domach, gdzie przy stole zasiadają małe dzieci. Poduszki z krzeseł łatwo można wówczas zdjąć i po prostu wyprać.

W każdym jednak przypadku najważniejsze jest to, aby najpierw wybrać stół i do niego dopasowywać krzesła. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na wysokość stołu i wysokość krzesła. Źle dobrane meble będą przyczyną dużej niewygody, a przecież zależy nam na tym, aby spędzać długie, miłe chwile przy wspólnych posiłkach.

Kolorowo i optymistycznie

Kupując krzesła do jadalni, musimy też wiedzieć, że to, z jakiego materiału zostały wykonane, będzie miało wpływ na styl całego pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na krzesła drewniane, wnętrze nabierze tradycyjnego charakteru, metalowe czarne krzesła dodadzą jadalni nowoczesności, a krzesła z tworzyw sztucznych, np, niebieskie krzesła, mogą wyczarować lekki, designerski styl, który jest dzisiaj szczególnie modny. 

Trzeba też pamiętać, że zarówno drewniane, jak i metalowe krzesła są z reguły ciężkie i mogą sprawiać trudności przy ich przestawianiu. Bardzo trwałe są szare krzesła wykonane z poliwęglanu, a jednocześnie leciutkie i dają możliwość „kolorowego szaleństwa”, które skutecznie przełamuje dekoratorskie schematy. Na uwagę zasługuje również jedno z najmodniejszych obecnie rozwiązań, a mianowicie przezroczyste krzesła. To one są obecnie najczęściej wykorzystywane w projektach i wnętrzach urządzanych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, a nawet industrialnym. Mają także tę zaletę, że odnajdują się idealnie w każdej palecie towarzyszących im barw.