powrót

Oświetlenie do jadalni – jaki typ wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Oświetlenie to bez cienia wątpliwości jeden z ważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. To właśnie od jego rodzaju, jakości i rozmieszczenia w dużej mierze uzależniony jest ostateczny wygląd pomieszczenia.

To ono wpływa na atmosferę w nim panującą i sprawia, że staje się ono miejscem zgodnym ze swoim przeznaczeniem. Jeśli zostanie w prawidłowy sposób wybrane, będzie podkreślać i uzupełniać wystrój wnętrza oraz jego styl. Jeśli będzie nieodpowiednie, może uwypuklać mankamenty i odciągać od tego, co rzeczywiście jest warte wyeksponowania. Oświetlenie jadalni powinno spełniać jeszcze jedną ważną funkcję, a mianowicie dostarczać odpowiedniej ilości światła potrzebnego do spożywania wspólnych posiłków. Jaki rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w tej roli?

Oświetlenie w jadalni – sprawdź, jakie masz możliwości

Miejsce przeznaczone do spożywania wspólnych posiłków, w zależności od układu pomieszczeń w naszym mieszkaniu, może stanowić odrębne wnętrze lub też być jedynie wydzieloną strefą w obrębie innego pomieszczenia – najczęściej salonu lub kuchni. W pierwszym przypadku większa powierzchnia jadalni pozwala na umieszczenie w niej, poza stołem i krzesłami, także innych mebli, takich jak na przykład komoda czy też witryna, w drugim natomiast jej urządzanie zazwyczaj ogranicza się wyłącznie do podstawowych mebli.

Bezapelacyjnie jednak zawsze najważniejszym jej punktem jest obszar, w którym wraz z bliskimi zasiadamy do spożywania posiłków. I to właśnie ta przestrzeń powinna koncentrować na sobie uwagę. Aby osiągnąć taki efekt, warto zdecydować się na oświetlenie górne – takie, które nie będzie rozpraszało się na całe pomieszczenie, ale koncentrowało na stole i otaczających go krzesłach.

Tego typu rozwiązanie zapewniają sufitowe lampy do jadalni nad stół – idealna propozycja dla tych, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest właściwe oświetlenie. Lampy do jadalni równie dobrze sprawdzają się wtedy, kiedy szukamy sposobu na oświetlenie salonu z kuchnią, w którym część jadalna stanowi wydzieloną, otwartą strefę, jak również wówczas, kiedy nasza jadalnia jest odrębnym pomieszczeniem.

Jaka lampa do jadalni – znajdź najlepszą

Aby znaleźć idealną lampę do jadalni, która będzie spełniać swoje zadanie w zakresie właściwego oświetlenia, a przy tym swoim wyglądem będzie odzwierciedlać jego styl, trzeba przede wszystkim ocenić wygląd wnętrza i jego charakter. Inne modele bowiem będą wskazane w przypadku klasycznych jadalni, a zupełnie inne, kiedy stawiamy na przykład na nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym. Jak to zrobić?

Najważniejszym elementem, który należy wziąć pod uwagę, są meble. To właśnie one w dużej mierze wyznaczają styl dominujący w pomieszczeniu.

Meble nowoczesne, jak na przykład meble pochodzące z kolekcji Attetion lub Calpe charakteryzujące się prostotą, często umiejętnie połączoną z oryginalną formą, wymagają uzupełnienia lampami, które swoim wyglądem wpisują się we współczesne trendy. 

Przykładem tego rodzaju lamp jest między innymi lampa wisząca Idana. Modele te, wykonane najczęściej z metalu, wyróżniają się niebanalną formą i minimalistycznym wykonaniem, idealnie odzwierciedlającym nowoczesny styl.

Modne lampy do jadalni, która wyposażona jest w klasyczne meble, jak na przykład te pochodzące z kolekcji Castilla lub Lanao, powinny nawiązywać do tradycyjnych rozwiązań. Przykładem może być chociażby lampa wisząca Cande lub lampa wisząca Foro

Zasady te obowiązują także wtedy, kiedy szukamy sposobu na oświetlenie salonu z jadalnią. Wybór lampy, która będzie spójna ze stylem, w jakim zostały utrzymane obydwa połączone ze sobą pomieszczenia, pozwala osiągnąć bardzo estetyczny pod względem wizualnym efekt.