Blaty kuchenne stanowią duże, płaskie powierzchnie idealne do codziennych zmagań kulinarnych oraz pełnią ważną funkcję dekoracyjną. Do wyboru pozostają różne rodzaje i kolory blatów kuchennych. Jak dobrać kolor blatu kuchennego do szafek i ogólnego wystroju, a przede wszystkim do indywidualnych potrzeb i nawyków domowników? Przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik, obfitujący w inspiracje zgodne z najnowszymi trendami wnętrzarskimi.
Najpopularniejsze kolory blatów kuchennych — najnowsze trendy
Beton, marmur, drewno w pełnej palecie odcieni, czerń i szarości — oto najmodniejsze kolory blatów kuchennych tego sezonu. Warto wiedzieć, że na wygląd blatów kuchennych istotny wpływ mają materiały, z których zostały wyprodukowane. Można wyróżnić blaty kuchenne:
- Laminowane – wykonywane są z płyty wiórowej pokrytej laminatem. Do ich zalet można zaliczyć niską cenę, lekkość, łatwość czyszczenia oraz wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, chemię i wysokie temperatury. Dzięki możliwości wykończenia dowolnym dekorem, blaty kuchenne laminowane dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Znakomicie imitują modne, ale drogie i wrażliwe materiały, jak naturalne drewno czy kamień.
- Drewniane – wykonywane są z litego lub klejonego drewna naturalnego zwykle na wymiar, czyli na indywidualne zamówienie. Kluczową zaletą blatów z tego surowca jest niepowtarzalny, naturalnie ciepły, szlachetny, ponadczasowy wygląd. Do ich produkcji używa się różnych gatunków drewna, co pozwala precyzyjnie dopasować wybarwienie do charakteru aranżacji. Drewniane blaty kuchenne wymagają jednak regularnej konserwacji i są droższe od laminowanych, ale ich uroda rekompensuje te drobne wady. Do tematyki blatów drewnianych powrócimy jeszcze w dalszej części artykułu.
- Kamienne – wykonywane są z granitu lub z marmuru w jednym kawałku, więc stworzona z nich powierzchnia robocza nie posiada widocznych szczelin. Prezentują się szlachetnie i naturalnie, są długowieczne i neutralne stylowo. Wymagają jednak odpowiedniej impregnacji. Wadą jest także wysoka cena. Koszt inwestycji dodatkowo podwyższają meble, które utrzymają ciężar kamienia. O blatach granitowych opowiemy Wam więcej w dalszej części poradnika.
- Konglomeratowe – wykonywane są ze zmielonego kamienia naturalnego i pochodzącego z recyklingu oraz różnych dodatków, np. fragmentów szkła, ceramiki czy lustra. Całość łączy spoiwo. Zwykle jest nim żywica epoksydowa. Dla uzyskania konkretnej kolorystyki często używa się barwników. Blat z konglomeratu wygląda jak blat kamienny, jednak jest od niego ok. 20% lżejszy, daje możliwość bezspoinowego łączenia oraz przyjmuje temperaturę otoczenia. Do kuchni polecane są konglomeraty kwarcowe i granitowe, które charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością.
- Kompozytowe – wykonywane są z wodorotlenku glinu, żywicy akrylowej i pigmentów. Blat kompozytowy jest plamoodporny, niewrażliwy na detergenty, twardy oraz wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i promienie UV, a przy tym znacznie lżejszy od naturalnego kamienia. Nie wymaga impregnacji. Blaty kuchenne kompozytowe mogą przyjmować dowolne rozmiary i kształty. Spoiny są praktycznie niewidoczne. To idealne rozwiązanie do nietypowych aranżacji. Wzór i kolorystyka blatów zależą od zastosowanego pigmentu i stopnia zmielenia skały. Niektóre do złudzenia przypominają naturalny kamień.
Wymienione rodzaje blatów należą do najpopularniejszych. Dzięki szerokiej gamie dostępnych kolorów i struktur, możecie uzyskać kuchnię zgodną z najnowszymi trendami wnętrzarskimi.
Zasady dobierania kolorów blatu kuchennego
Na to, jaki rodzaj i kolor blatu kuchennego wybrać, istotny wpływ mają korpusy szafek kuchennych i fronty – ich stylistyka i kolorystyka. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze zależy od indywidualnej wizji aranżacyjnej. Blat na ogół kontrastuje z kolorystyką frontów kuchennych, podkreślając ich wygląd.
- Białe fronty najczęściej zestawia się z czarnym, grafitowym lub drewnianym blatem. Drewno ociepla i dodaje naturalnego uroku, biel wprowadza świeżość i lekkość, a czerń podkreśla elegancki, nowoczesny charakter wnętrza. Z czarnymi frontami kuchennymi jest podobnie. Pasują do nich grafitowe i drewniane blaty, jednak w zależności od wybranego koloru uzyskacie inny efekt.
- Zwolennikom klasyki, oczekującym szlachetnej i eleganckiej kuchni, polecamy białą, czarną lub drewnianą zabudowę kuchenną połączoną z blatem z dekorem à la marmur.
- Jednym z topowych trendów tego sezonu jest monochromatyczna aranżacja kuchni, czyli np. biała kuchnia + biały blat. Wszystkie elementy wystroju są utrzymane w jednym wybranym kolorze bazowym. Żeby nie było nudno i sterylnie, aranżację różnicuje się za pomocą odcieni i nasycenia barw oraz kontrastujących dodatków. Zastosowanie stylu monochromatycznego jest dosyć trudne. Wymaga doświadczenia i kreatywności.
- Zdecydowaliście się na styl aranżacyjny zaliczany do tych przytulnych, taki jak skandynawski, angielski czy rustykalny? Wybierzcie blat drewniany – naturalny lub imitację, który dodatkowo ociepli klimat kuchni. Drewno znakomicie komponuje się zarówno z frontami matowymi, jak i błyszczącymi.
- Jeśli to fronty są drewniane, przełamcie „ciężkość” drewna za pomocą czarnego, białego, ciemnobrązowego, ciemnozielonego lub rudego blatu. Sprawdzonym kontrastem będzie także blat kamienny. W przypadku szafek z naturalnego drewna lepiej postawić na blat kuchenny kompozytowy, konglomeratowy, betonowy lub kamienny. Imitacja może popsuć efekt.
- Jeżeli zastanawiacie się, jaki blat do szarej kuchni wybrać, to wszystko zależy od stylu, jaki obraliście. Szare meble kuchenne pojawiają się w nowoczesnych, skandynawskich, minimalistycznych i loftowych projektach kuchni. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie blat drewniany. Oryginalną i stylową kompozycję uzyskacie, łącząc szare meble z blatem białym, czarnym, piaskowym lub… szarym, ale w innym odcieniu, np. supermodnego antracytu.
- Lubicie kolory i mocne barwy? Wybierając wzorzyste fronty, blat powinien być gładki i utrzymany w neutralnym kolorze. Podobnie, jeśli zdecydowaliście się na wielobarwną mozaikę lub inny, wyrazisty wzór na ścianie za blatem.
Drewniane blaty kuchenne — dla kogo jest to dobre rozwiązanie?
Blat kuchenny z naturalnego drewna to marzenie wielu osób, jednak należy on do najdroższych typów blatów i wykonywany jest na zamówienie. Blaty drewniane są wrażliwe na wysokie temperatury i uszkodzenia. Ich wytrzymałość zależy głównie od gatunku drewna oraz zastosowanego preparatu zabezpieczającego, który niestety wpływa na końcowy wygląd powierzchni. Jeśli często gotujecie i nie należycie do szczególnych czyściochów, którzy wycierają dokładnie blat po każdym użyciu, warto rozważyć imitację. Blat wykończony laminatem i dekorem będzie znacznie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i wilgoć, łatwiejszy w czyszczeniu oraz zdecydowanie tańszy od naturalnego odpowiednika.
Kolory blatów granitowych. Do jakich frontów pasują?
Granit to lita, kwaśna skała magmowa. Przybiera różne barwy. Blaty granitowe dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, tworzonej przez około 200 odcieni: od beżów i szarości, przez zielenie, błękity i róże, po czerń. Ich wadą jest cena. Na szczęście można zdecydować się na znacznie tańsze blaty laminowane z dekorem wzbogaconym fakturą kamienia. Granit sprawia, że kuchnia nabiera eleganckiego, designerskiego, ale chłodnego wyglądu. Z tego względu idealnie pasuje do wnętrz industrialnych, eko, minimalistycznych i nowoczesnych. Znakomicie współgra z drewnianymi i lakierowanymi frontami – bez uchwytów lub wzbogaconych o chromowane uchwyty do szafek.
Biały blat — czy to dobre rozwiązanie?
Białe blaty kuchenne należą do rozwiązań niszowych – co działa na plus, jeśli zależy Wam na niepowtarzalnej aranżacji. Ciekawym pomysłem jest biała kuchnia z białym blatem, np. kompozytowym. Urozmaiceniem wystroju mogą być dodatki w jasnoszarych odcieniach i mocnych, kontrastowych barwach. Monochromatyczną aranżację polecamy miłośnikom minimalizmu i elegancji, którzy mają doświadczenie w urządzaniu wnętrz. Warto wiedzieć, że na białych i czarnych blatach kuchennych zawsze musi panować idealny porządek, gdyż przedmioty na nich postawione są silnie wyeksponowane poprzez kontrast, który stanowią wobec powierzchni blatu.
Farby do blatów kuchennych, czyli łatwy sposób na przearanżowanie kuchni
Blat kuchenny możecie wymienić na nowy, co jednak wiąże się z kosztami i uciążliwym remontem albo… przemalować go. Wystarczy specjalna farba do blatu kuchennego. Ten sposób renowacji najlepiej sprawdza się w przypadku blatów z drewna. Po pomalowaniu farbą blat należy zabezpieczyć lakierem. Drewnopodobnym blatom można przywrócić efektowny wygląd za pomocą lakieru do drewna. Mocno zniszczonych blatów laminowanych raczej nie odnawia się, ale wymienia na nowe.
Podsumowanie
Wygląd blatu kuchennego jest efektem zastosowania konkretnych surowców lub wykończenia płyty dekorem. Jeżeli zależy Wam na swobodnym wyborze kolorów i struktur, rozsądnej cenie i wysokiej trwałości, optymalnym rozwiązaniem będzie blat laminowany. Współczesne laminaty doskonale imitują naturalne surowce, jak drewno czy granit. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego planera kuchni online na naszej stronie agatameble.pl. Zobaczycie, jak poszczególne kolory blatów kuchennych prezentują się w zestawieniu z wybranymi frontami oraz pokryciami ścian i podłóg.
Blaty kuchenne