Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kuchnia w kształcie litery U to jeden z najczęściej wybieranych układów mebli kuchennych. Jest uniwersalny i pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Doskonale sprawdza się zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i w kuchniach otwartych na salon. Jak urządzić kuchnię na kształt U, by była ergonomiczna i stylowa? Przygotowaliśmy dla Was garść praktycznych wskazówek i świeżych inspiracji. Dowiecie się też, czy wąska kuchnia w kształcie litery U to na pewno dobry pomysł.

Kuchnia w kształcie U — najbardziej ustawny typ kuchni?

Ergonomiczna, sprzyjająca komunikacji, zagospodarowana w 100% i efektowna – taka powinna być idealna kuchnia. Literą U często bywa nazywany taki układ zabudowy kuchennej, w którym ciągi robocze znajdujące się wzdłuż przeciwległych ścian połączono trzecią, prostopadle ustawioną i zwykle krótszą zabudową. Taki sposób zabudowy kuchennej sprawdza się zarówno w mieszkaniach w blokach, jak i w przestronnych apartamentach i domach. Można go zastosować również przy otwartych przestrzeniach i całkowicie zamkniętych kuchniach.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jakie meble kuchenne wybrać do kuchni w kształt U?

Ergonomiczna, sprzyjająca komunikacji, zagospodarowana w 100% i efektowna – taka powinna być idealna kuchnia. Literą U często bywa nazywany taki układ zabudowy kuchennej, w którym ciągi robocze znajdujące się wzdłuż przeciwległych ścian połączono trzecią, prostopadle ustawioną i zwykle krótszą zabudową. Taki sposób zabudowy kuchennej sprawdza się zarówno w mieszkaniach w blokach, jak i w przestronnych apartamentach i domach. Można go zastosować również przy otwartych przestrzeniach i całkowicie zamkniętych kuchniach.

Wybór mebli kuchennych jest kluczowy dla ergonomii i estetyki pomieszczenia. Dlatego na początek warto stworzyć projekt kuchni w kształcie litery U. W tym celu możecie użyć planera online dostępnego na stronie internetowej agatameble.pl albo skorzystać z pomocy profesjonalisty. Kuchnie bezpłatnie pomagają zaplanować nasi projektanci. Szeroki wybór frontów kuchennych, blatów i uchwytów, w połączeniu z systemem modułowym, umożliwia stworzenie za rozsądne pieniądze rozwiązania dosłownie szytego na miarę i idealnie dopasowanego do wymiarów i stylu aranżacyjnego kuchni.

  • Szafki kuchenne

W kuchni w kształcie litery U meble kuchenne mogą być różnej wysokości. Często po jednej stronie tworzy się niską zabudowę z blatem kuchennym, a po przeciwnej zabudowę wysoką. Taki sposób umieszczenia mebli w pomieszczeniu daje efekt przestronności i zapewnia wygodne przyrządzanie posiłków. Aby dobrze zagospodarować każdy kąt, warto zdecydować się na szafki narożne. Dzięki specjalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym oraz akcesoriom do przechowywania i segregowania, mogą one stać się najpojemniejszymi szafkami w całej zabudowie!

Dobierając meble kuchenne do kuchni w kształcie litery U, warto od razu przewidzieć przestrzeń do przechowywania pojemników na odpady – zwłaszcza jeśli przykładacie dużą wagę do segregowania śmieci i nie chcecie, by kosze znajdowały się na widoku. Kompaktowy system pojemników na odpady można umieścić w głębokiej, wysuwanej szafce, np. pod zlewozmywakiem.

  • Blaty kuchenne

Dopełnieniem szafek kuchennych są blaty, które w kuchni w kształcie litery U tworzą duże, wysuwające się na pierwszy plan powierzchnie. Kupując blaty kuchenne, zwróćcie uwagę na ich funkcjonalność i design. Jeśli dużo gotujecie, wybierzcie raczej blat laminowany niż z litego drewna. Jeżeli zależy Wam na modnym, ciekawym efekcie, zastosujcie zasadę kontrastu, dobierając jasny blat do ciemnych frontów lub odwrotnie

  • Stół i wyspa kuchenna

Oprócz szafek kuchennych i blatów, w kuchni powinien znaleźć się stół lub mebel, który go zastąpi, zapewniając wygodne spożywanie posiłków. W małej kuchni w kształcie litery U zwykle nie ma już miejsca na tradycyjny stół, nawet ten niewielkich rozmiarów. Na szczęście do wyboru pozostają dwa rozwiązania alternatywne. Pierwszym pomysłem jest przymocowany do ściany kompaktowy, składany stolik. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, sprawdzi się wyspa kuchenna z ażurowym dołem i dostawionymi do niej hokerami lub krzesłami barowymi bez oparcia, które można wsunąć pod blat.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Czy wyspa kuchenna to dobry pomysł do kuchni w kształcie litery U?

Wyspa kuchenna to doskonały pomysł do kuchni w kształcie litery U! Sprawdza się zwłaszcza w:

  • kuchniach otwartych na salon, subtelnie dzieląc pomieszczenie na strefy funkcjonalne;
  • małych kuchniach w kształcie litery U, ponieważ zastępuje stół jadalniany i optycznie dodaje wnętrzu przestronności;
  • obszernych kuchniach z układem U, gdzie wyspę można zagospodarować w centralnym punkcie pomieszczenia, co zapewnia stylowy, prawdziwie „amerykański” efekt, podnosi wygodę przyrządzania posiłków oraz stwarza sporo dodatkowego miejsca do przechowywania kuchennych drobiazgów. Może to być wyspa wielofunkcyjna z wbudowanym zlewozmywakiem lub kuchenką.

Decydując się na wyspę kuchenną, pamiętajcie, aby pomiędzy nią a najbliższą szafką pozostawało około metra wolnej przestrzeni. Wyspa pełniąca funkcję barku z hokerami musi znajdować się na wysokości co najmniej 110 cm. Jeżeli ma stanowić dodatkową powierzchnię roboczą, przy której będziecie pracować w pozycji stojącej, blat powinien znajdować się na wysokości 90 cm.

Mała kuchnia w kształcie litery U a ustawienie mebli

Bardzo ważna w każdej — dużej i małej — kuchni w kształcie litery U czy L jest ergonomia. Meble, zlewozmywak i sprzęty AGD (np. piekarnik elektryczny, lodówka) muszą być ustawione tak, by korzystanie z nich było komfortowe i bezpieczne. Jak się na pewno domyślacie, niewielka i nieustawna przestrzeń będzie trudniejsza do ergonomicznego zaaranżowania niż duża, przestronna kuchnia.

  • Zasada trójkąta roboczego

Podstawą ustawiania mebli i sprzętów jest zasada trójkąta roboczego. Traktuje ona o tym, że w kuchni znajdują się 3 strategiczne punkty:

  1. lodówka – strefa przechowywania żywności,
  2. zlewozmywak – strefa mycia,
  3. kuchenka – strefa gotowania.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Wszystkie trzy elementy powinny tworzyć wierzchołki trójkąta w podanej kolejności — bo właśnie w taki sposób poruszamy się zwykle po kuchni. Wyciągając produkt z lodówki, kierujemy się do zlewu, by go opłukać, a następnie przechodzimy do strefy z kuchenką. Pomiędzy tymi trzema punktami muszą zostać zachowane odpowiednie odległości, a ponadto każdy z punktów powinien mieć dostęp przynajmniej do fragmentu blatu roboczego, aby wszystko, co w danym momencie niezbędne, znajdowało się pod ręką.

  • Stół w małej kuchni w kształcie litery U

W małych kuchniach o układzie U niewielki stolik kwadratowy lub prostokątny może stanowić przedłużenie szafek. Zamiast stołu dobrze sprawdzi się ażurowa wyspa kuchenna z dostawionymi stołkami barowymi. W najmniejszych kuchniach można przytwierdzić blat do ściany.

  • Szafki w małej kuchni w kształcie litery U

W kuchniach o bardzo małym metrażu raczej unikajcie dużych, masywnych szafek wiszących. Korzystniejszym, bo znacznie lżejszym w odbiorze rozwiązaniem są szafki dolne oraz półki, wieszaki i relingi w górnej części pomieszczenia. Kuchnia stanie się mniej przytłaczająca. W niewielkich, ale otwartych na salon kuchniach z układem U można zdecydować się na szafki wiszące, ale najlepiej proste, z jasnymi frontami wykończonymi na wysoki połysk, o układzie poziomym. Zmywarkę i lodówkę także warto zabudować.

Aranżacja wąskiej kuchni w kształcie litery U — ciekawe pomysły na maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Na koniec mamy ciekawy trik aranżacyjny dla posiadaczy wąskich kuchni, którzy chcą zastosować układ U: zaaranżujcie barek pod oknem! Zamontujcie blat – może być składany i dosuńcie do niego stołki barowe bez oparcia, aby można było je ukryć pod blatem. Zyskacie efektowną, wielofunkcyjną przestrzeń do pracy, spożywania posiłków i towarzyskich spotkań. Jeżeli Wasza kuchnia jest wąska i wyjątkowo długa, co jest charakterystyczne dla starego budownictwa, możecie rozważyć inne układy: zabudowę w kształcie litery L, zabudowę dwurzędową lub zabudowę jednorzędową.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Podsumowanie

Kuchnia w kształcie litery U pozwala zagospodarować całą dostępną przestrzeń. Zapewnia sporą powierzchnię roboczą na blatach oraz generuje dużo miejsca do przechowywania sprzętów i akcesoriów. Sprawdza się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i otwartych, w małych mieszkaniach i przestronnych apartamentach. Jeśli zdecydowaliście się na układ U w kuchni, chętnie pomożemy Wam w doborze i rozplanowaniu mebli kuchennych. Do dyspozycji pozostają nasi projektanci i doradcy w Salonach Agata stacjonarnie i w sklepie internetowym.