powrót

Jak estetycznie i niedrogo urządzić kuchnię?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzanie i wyposażanie kuchni często kojarzy się z czasochłonnymi pracami i wysokimi kosztami. Istnieją jednak sposoby, by ograniczyć wydatki i pomimo tego stworzyć estetyczną oraz funkcjonalną przestrzeń, w której przygotowywanie i spożywanie posiłków będzie przyjemnością. Kuchnia, którą urządza się niskim kosztem, nie musi być nudna czy brzydka. Wręcz przeciwnie – ograniczony budżet wzmaga kreatywność. Jak zatem zaaranżować to pomieszczenie bez wydawania zbyt wielkiej kwoty, nie rezygnując przy tym z funkcjonalności, wygody i atrakcyjności?

Projekt jako podstawa aranżacji ładnej kuchni za niewielkie pieniądze

Przed ostatecznym dokonaniem wyboru umeblowania kuchennego warto przemyśleć ustawienie poszczególnych elementów wyposażenia. Dobry projekt kuchni pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni i funkcjonalne rozmieszczenie szafek i sprzętów. Na etapie projektowania wnętrza dobrze by było ustalić maksymalny dostępny budżet oraz zakres działań, które można wykonać samodzielnie. Rezygnacja z zewnętrznych usługodawców pozwala na oszczędność i daje możliwość cieszenia się estetyczną kuchnią za małe pieniądze.

Umeblowanie i niedroga aranżacja różnych kuchennych przestrzeni

W dużym mieszkaniu lub domu doskonale wygląda kuchnia z wyspą. To doskonały pomysł dla tych, którzy wraz z rodziną bądź zaproszonymi przyjaciółmi lubią spędzać czas w kuchni. Blat wyspy może służyć jako dodatkowa powierzchnia do przygotowywania posiłków, a także jako miejsce do relaksu przy poobiedniej kawie. To potencjalna oszczędność, dzięki której nie trzeba dokupować dodatkowego stołu do jadalni, jak również doskonały pomysł na aranżację kuchni z salonem, gdzie wyspa jest łącznikiem pomiędzy strefą przygotowania posiłków a przestrzenią przeznaczoną do wypoczynku.

Jak tanio odmienić kuchnię? Warto ozdobić ją kwiatami, świecami, postawić ładny stojak na kubki z ulubionymi naczyniami. Uzupełnienie kuchennej przestrzeni nowymi, dekoracyjnymi elementami wyposażenia pozwala na wprowadzenie zmian niewielkim kosztem.

Aranżacja małej kuchni wymaga wykorzystania każdej dostępnej przestrzeni. Jak tanio urządzić małą kuchnię, by mimo ograniczonych nakładów cechowała się funkcjonalnością? Poza szafkami kuchennymi, które zazwyczaj są dość kosztowne, warto zawiesić na ścianach otwarte półki, na których można ustawić elementy zastawy stołowej lub puszki i pojemniki kuchenne, które będą pomocne w utrzymaniu porządku. Dobrym pomysłem jest też zamocowanie relingów. Pozwala to na zagospodarowanie wolnej przestrzeni nad blatem. Zawieszone na nich akcesoria będą zawsze pod ręką, co zwiększy komfort podczas gotowania.

W aranżacjach kuchni w bloku o małym metrażu bardzo ważną rolę odgrywa kolor mebli. Warto postawić na klasykę, czyli kuchnię w kolorze bieli. Jasna kolorystyka ścian czy mebli i odpowiednie oświetlenie zapobiegną efektowi przytłoczenia w pomieszczeniu kuchennym.

Ciekawe akcesoria uzupełniające kuchenny wystrój

Istotnym aspektem podczas urządzania kuchennej przestrzeni są dodatki do kuchni. Mowa przede wszystkim o oświetleniu i tekstyliach. Na szczęście w sklepach dostępny jest szeroki wybór lamp w przystępnych cenach. W zależności od stylistyki, w jakiej utrzymana jest kuchnia, można postawić na klasyczne formy oświetlenia, okrągłe reflektory czy lampy, których obudowy stworzono z metalu bądź też modele z tworzywa w różnorodnej kolorystyce, które idealnie dopełniają estetyczną wizję nowej kuchni. Także za pomocą tekstyliów można odmienić kuchenne wnętrze – ściereczki i koszyczki na pieczywo wykonane z tkaniny pozwalają podkreślić charakter stylizacji. Zasłonki z motywem lawendy lub pokryte kraciastym wzorem mogą okazać się idealnym dodatkiem do rustykalnej czy prowansalskiej kuchni.

Warto również zwrócić uwagę na ciekawie prezentujące się chlebaki, doniczki z ziołami, deski do krojenia i inne niezbędne przedmioty codziennego użytku. Godne uwagi są także niedrogie haczyki, na których bez problemu zawisną noże, deski, chochle czy ściereczki, zaoszczędzając sporo miejsca na blacie kuchennym.

Jak widać, wymarzona kuchnia wcale nie musi być kosztowna. Przemyślany dobór mebli i dodatków potrafi odświeżyć lub całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia za całkiem atrakcyjną cenę. Wystarczy przygotować dobry projekt aranżacji, by czerpać satysfakcję z estetycznego, a niedrogiego pomieszczenia, w którym można zarówno przygotowywać posiłki, jak i miło spędzać czas w gronie najbliższych.