Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak dopasować okap do aranżacji kuchni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W czasie gotowania wydziela się znaczna ilość pary, która nieodprowadzona może skutkować powstaniem wilgoci w pomieszczaniu. W takim środowisku szybko rozwijają się niebezpieczne dla zdrowia bakterie oraz grzyby. Jednak montując okap kuchenny, można zapobiec tym problemom, a dodatkowo zadbać o czystość wnętrza. Urządzenie to pomaga bowiem uporać się z tłuszczem, który często osadza się na frontach szafek oraz ścianach. Jak jednak dopasować okap do swojej kuchni? 

Na co zwrócić uwagę, kupując okap?

Wybierając okap, trzeba zwrócić uwagę na moc urządzenia, ponieważ to od niej zależy intensywność pracy wentylatora. Większość modeli posiada funkcje jej regulowania, dzięki czemu można dostosować działanie urządzenia do swoich potrzeb. Istotną rolę ogrywa poziom hałasu generowany przez sprzęt – cichą pracę warunkuje około 65 dB. Nie mniej ważna jest wydajność okapu, gdyż od niej zależy, ile powietrza w ciągu godziny zostanie wciągnięte lub przefiltrowane. Waha się ona od 300 do 1000 m³/h.

Okapy mogą pracować w dwóch trybach – recyrkulacyjnym i wywiewnym. Pierwszy z nich działa podobnie do pochłaniacza kuchennego. Powietrze zostaje oczyszczone przez system podwójnych filtrów – węglowego oraz tłuszczowego, a następnie jest wprowadzane z powrotem do kuchni. Z kolei drugi z nich funkcjonuje na zasadzie wyciągu, ponieważ odprowadza opary na zewnątrz budynku przez kanał wentylacyjny, jaki stanowi komin. Dlatego podczas instalacji okapu trzeba zadbać o to, by przewód odprowadzający był jak najkrótszy i bez tzw. zakrętów. Warto stawiać na urządzenia, które nie są skomplikowane w obsłudze, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić użytkownikom czas.

W czasie planowania zabudowy kuchennej dobrze zwrócić uwagę na rodzaj szafki okapowej oraz samego okapu. Jeżeli nad płytą gazową umieszcza się sprzęt teleskopowy, lepiej wybrać niższą szafkę dla uzyskania wcięcia w zabudowie. Dzięki temu wysuwana część urządzenia nie będzie przeszkadzała podczas gotowania. Z kolei w pomieszczeniu z kuchenką indukcyjną można zastosować zabudowę wiszącą w jednej linii. Jednak odległość między jednym a drugim sprzętem powinna wynosić minimum 57 cm.

Jaki okap wybrać?

Poszczególne rodzaje sprzętów różnią się od siebie nie tylko parametrami, ale także sposobem montowania. Okapy przyścienne, nazywane też kominowymi, zajmują sporo miejsca, więc sprawdzą się doskonale w większych pomieszczeniach. Ten model jest niezwykle wydajny, dzięki rurze, za pomocą której odprowadzane zostaje powietrze. Z kolei wariant podszafkowy to doskonały okap do kuchni w bloku. Jak wskazuje jego nazwa, umieszcza się go na spodzie szafki, bezpośrednio nad kuchenką. Należy pamiętać, że nie poradzi on sobie z odprowadzaniem oparów z pomieszczeń większych niż 20 m² bądź tych otwartych na jadalnie. Jeżeli zależy nam na tym, aby urządzenie stało się integralną częścią zabudowy meblowej, lepiej postawić na okap teleskopowy.

Jaki okap do białej kuchni?


Mnogość dostępnych urządzeń odprowadzających opary sprawia, że bez żadnego problemu, można je dopasować do wystroju pomieszczenia. We wnętrzach, w których dominuje biel, dobrze wyglądają modele w tym samym co meble odcieniu i stanowią najbezpieczniejszy wybór. Warto jednak podkreślić, że czarny okap w białej kuchni wprowadzi do niej odrobinę luksusu i elegancji. Z pewnością jest to urządzenie dla osób odważniejszych, które chętnie decydują się na nietypowe lub kontrastowe aranżacje. W sklepach znaleźć można także metalowe okapy, które, mimo iż zwykle wybierane są do pomieszczeń loftowych, to dobrze sprawdzą się w białych kuchniach, szczególnie tych nowoczesnych. Podobnie zresztą jak okapy przyścienne o prostokątnym kształcie.

Aneks kuchenny — jaki okap wybrać?

Jaki okap do kuchni z salonem wybrać? Przede wszystkim sprzęty znajdujące się w kuchni połączonej z pokojem dziennym, powinny cicho pracować, aby nie przeszkadzać domownikom. Ponadto okap musi pasować do stylu, w jakim urządzone są oba pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będą modele wyspowe, montowane do sufitu najczęściej pośrodku kuchni. Z kolei kuchnia z okapem podszafkowym to dobry wybór dla osób, które stawiają na minimalizm lub boją się, że kupiony sprzęt okaże się przytłaczający w niewielkim mieszkaniu.

Kuchnia z okapem – dlaczego warto?

Okap pozwala pozbyć się niechcianych zapachów i oparów, jakie wydzielają się np. podczas smażenia ryby czy cebuli. Co więcej, te sprzęty pomagają utrzymać kuchnię w czystości, ponieważ na ścianach, meblach oraz pozostałych urządzeniach nie osiadają trudne do zmycia cząsteczki tłuszczu. Dzięki temu, że okapy pochłaniają parę podczas gotowania, w pomieszczeniu nie rozwijają szkodliwe drobnoustroje. Odpowiednio dopasowany do aranżacji kuchni model stanie się dodatkowo ozdobą wnętrza.