Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? Praktyczne triki na gorące dni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W środku lata, gdy temperatura za oknem nieubłaganie rośnie, wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak szybko wychłodzić pokój. Ochłodzenie domu bez klimatyzacji jest możliwe – wymaga jedynie trochę kreatywności i otwartości na nowe rozwiązania. Sprawdź nasze pomysły!

Dlaczego warto zasłaniać okna w upalne dni?

Zasłanianie okien w upalne dni jest jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów na utrzymanie niższej temperatury w pomieszczeniach. Promienie słoneczne, wpadając bezpośrednio do wnętrza, znacząco podnoszą temperaturę pokoju. Właściwie dobrane zasłony lub rolety mogą zasłonić okna całkowicie, ale również częściowo, filtrując przepływ promieni słonecznych do pożądanego poziomu. Dodatkowo odpowiednie osłonięcie okien zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, które nie tylko może być szkodliwe dla naszej skóry, ale również powodować blaknięcie obrazów, mebli czy dywanów.

Choć zasłanianie okien w upalne dni wydaje się intuicyjne, warto zwrócić uwagę na to, jak i czym to robimy. Wybierając przesłonę okienną, możemy nie tylko zablokować ciepło, ale i wpłynąć na atmosferę naszego wnętrza. Sprzymierzeńcem w czasie letnich upałów mogą być nawet półprzezroczyste firany, ponieważ z reguły występują w jasnych kolorach, które naturalnie odbijają światło. Jednak same firany to stanowczo za mało…

Jak ochłodzić pokój - zasłony zaciemniające
Jak ochłodzić pokój - zasłony zaciemniające

Sposób na chłodzenie mieszkania bez klimatyzacji – zasłony kontra światło słoneczne

Zasłony to nie tylko ważne elementy dekoracyjne naszych wnętrz. Jeśli zastanawiasz się, jak szybko schłodzić pokój bez użycia energochłonnej klimatyzacji, kluczem może być inteligentne zarządzanie światłem słonecznym za pomocą odpowiedniej tkaniny zasłonowej. Na rynku znajdziesz dwa rozwiązania zaprojektowane z myślą o kontroli światła w pomieszczeniach: blackout i dimout. Pierwsze są wykonane z gęstego, nieprzezroczystego materiału, który ogranicza dostęp promieni słonecznych niemal w 100%. Pamiętaj jednak, że aby całkowicie zaciemnić pomieszczenie, musisz wyeliminować wszelkie szpary i szczeliny – zamontuj zasłony blackout od ściany do ściany i od sufitu aż do podłogi.

Zasłony dimout, jako lżejsza wersja poprzednika, zasłaniają większość światła, ale nie całkowicie – zwykle w około 70-80%. Tego typu tkaniny są idealne do pomieszczeń, gdzie chcemy zmniejszyć ilość światła, ale nie eliminować go zupełnie, na przykład w salonie czy kuchni.

Rolety wewnętrzne odbijające światło – skuteczne w walce z upałem

Rolety to kolejne świetne narzędzie w walce z upałem, zwłaszcza modele blackout. Składają się z trzech warstw: dekoracyjnej, którą widzimy od wewnątrz pokoju, zewnętrznej powłoki aluminiowej odbijającej światło, a pomiędzy nimi – warstwy odpowiedzialnej za zaciemnienie. Sprawia to, że promienie słoneczne, zanim zdążą dotrzeć do wnętrz, odbijają się od powierzchni i są wyprowadzane na zewnątrz. Są nieco droższe od standardowych rolet, ale ich skuteczność w chłodzeniu domu jest niezaprzeczalna.

Jak ochłodzić pokój - rolety
Jak ochłodzić pokój - rolety

Do wyboru pozostają rolety wolnowiszące, naokienne i dachowe. Największą efektywnością w zaciemnianiu pomieszczenia wykażą się systemy umieszczane na prowadnicach bocznych, które wyeliminują prześwity. Alternatywą są również modne rolety dzień-noc oraz rolety plisowane, które dzięki nieco innej konstrukcji pozwalają na przesłonięcie dowolnej części okna, również środka czy samego dołu szyby. Na agatameble.pl znajdziesz je w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do swojego wnętrza. Zwróć jednak uwagę na fakt, że w tym przypadku całkowite zaciemnienie nie jest możliwe z uwagi na otwory, przez które przechodzi sznurek. Podobnie jest w przypadku popularnych żaluzji.

Markizy i okiennice – inspiracja prosto z ciepłych stron świata

Wyobraź sobie malownicze miasteczka w Grecji, na Sycylii czy na południu Hiszpanii. Wszędzie tam, gdzie słońce króluje przez większą część roku, nieodłącznym elementem architektury są okiennice. Zamykane w najgorętszych godzinach dnia nie tylko skutecznie zasłaniają wnętrza przed słońcem, ale również tworzą unikalny, nastrojowy klimat. Są odporne na warunki pogodowe i łatwe w obsłudze, a ich charakterystyczny wygląd dodaje uroku południowym pejzażom. Przeniesienie tego rozwiązania do naszych domów i mieszkań to nie tylko sposób na efektywne chłodzenie pomieszczeń, ale też okazja do wprowadzenia niepowtarzalnego stylu. Drewniane okiennice, w ciepłych kolorach natury lub malowane na intensywne, morskie błękity, mogą stać się wizytówką niejednego domu. Taki dodatek zapewni wnętrzom przyjemny chłód, a jednocześnie wprowadzi klimat wyczekiwanych wakacji.

Jak ochłodzić pokój - rolety plisowane
Jak ochłodzić pokój - rolety plisowane

Jak jeszcze stylowo ochłodzić pokój w upały? Tym razem przenieśmy się na malownicze ulice miasteczek we Francji, jak Paryż czy Nicea. Nie sposób przeoczyć obecności charakterystycznych markiz. Kiedy słońce zaczyna niemiłosiernie grzać, to właśnie one zapewniają miły cień. Są jak kolorowe kapelusze, które osłaniają wystawy sklepów, kawiarnie i domy, dodając uroku miejskim pejzażom. Markizy to świetne rozwiązanie również w polskich warunkach, szczególnie nad tarasem lub dużym oknem. Zabezpieczają przed słońcem, a jednocześnie tworzą przestrzeń na świeżym powietrzu, gdzie można cieszyć się letnimi dniami bez narażania się na bezpośrednie działanie słońca. Są estetycznie wykonane i dostępne w wielu wzorach i kolorach, a dzięki nowoczesnym technologiom, mogą być sterowane automatycznie. Niektóre modele markiz są nawet wyposażone w czujniki, które samodzielnie reagują na zmiany pogody – wysuwają się, gdy słońce zaczyna prażyć, a chowają, gdy na niebie pojawiają się chmury.

Nieoczywiste triki, jak efektywnie schłodzić pomieszczenie

Nie zapominaj o innych elementach wnętrza, które mogą pomóc w walce z upałem. Pozwól, że zanim napiszemy wprost, przypomnimy Ci pierwsze wersy znanego utworu Kochanowskiego: „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie! Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie”. We fraszce, w upalny dzień, rozłożysta lipa kusi wi­zją snu pod ga­łę­zia­mi, przy ła­god­nym akompaniamencie bzy­czą­cych psz­czół i popisów wokalnych ptaków. Już pewnie się domyślasz, że doskonałym sposobem na ochłodzenie wnętrza jest duże drzewo zasadzone tuż przed oknem. Latem zapewni kojący cień, a zimą wprost przeciwnie – wpuści ciepłe promienie do środka. Szkoda tylko, że drzewa rosną tak powoli...

A jak ochłodzić pokój w lato szybszymi sposobami? Pozostańmy w temacie roślinności: wypełnij go roślinami doniczkowymi! Paproć, fikus, monstera, bananowiec, strelicja – wszystkie rośliny, zwłaszcza te o dużych liściach, mogą pomóc obniżyć temperaturę poprzez proces transpiracji (parowania). Zresztą nie tylko te w pomieszczeniu – znacznie szybciej będziesz mogła cieszyć się dobroczynnymi właściwościami roślin pnących, np. winobluszczu, którego roczny przyrost dochodzi nawet do jednego metra.

Jak ochłodzić pokój - rośliny
Jak ochłodzić pokój - rośliny

Badania nad porastającym mury bluszczem są fascynujące: okazuje się, że liście zachowują się jak ruchoma żaluzja: rano, podążając za słońcem, odchylają się od pionu, a wieczorem zamykają się, tworząc zwartą warstwę liści. Można to zjawisko przyrównać do ruchów konwekcyjnych, które mają miejsce w kominie: powstaje ciąg powietrza, który ochładza i osusza elewację. Korzyści z takiego rozwiązania są imponujące: woda, parując z liści, pochłania ciepło i schładza otoczenie, produkując tlen i jednocześnie pochłaniając zanieczyszczenia. Nietrudno wysnuć wnioski, że za tym idą również oszczędności związane z energią elektryczną – nie wspominając już o korzyściach zdrowotnych.

Wróćmy jednak do wnętrzarskich rozwiązań. Czy wiesz, że równie kluczowe jest oświetlenie? Tradycyjne żarówki generują dużo ciepła, dlatego warto zastąpić je energooszczędnymi ledami. Podczas największych upałów unikaj zbędnego świecenia świateł, które niepotrzebnie podgrzewają pomieszczenia. Ciepło emitują zresztą nie tylko żarówki, ale również sprzęty elektroniczne jak komputer, radio czy telewizor. Latem unikaj też długotrwałego gotowania, stawiając w większości na posiłki szybkie i zimne. Co powiesz na chłodnik z botwinki lub ogórka? Nam na samą myśl cieknie ślinka.

Już wiesz, jak wychłodzić mieszkanie? Odpowiedni sposób osłaniania okien, wykorzystanie naturalnych materiałów, zastosowanie roślin oraz mądre podejście do oświetlenia i elektroniki może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym radom łatwiej Ci będzie przetrwać najgorętsze dni.

Akcesoria osłaniające okna

Zasłona z taśmą granatowa blackout ECLIPSE 140x260 cm
99,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Zasłona do salonu beżowa MADLEN 140x300 cm
89,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Firana z taśmą biała REMO 140x260 cm
99,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Zasłona do salonu w różowe kwiaty ELLIE 140x270 cm
54,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Firana REDA na przelotkach 140x245 cm
76,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Firana SOFIA na przelotkach 140x260 cm
59,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Zasłona na przelotkach biala JESSI 140x260 cm
54,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

DORIS Zasłona na taśmie, czarna, 140x270 cm
49,90
Cena najniższa: 89,90

Cena regularna:

Cena regularna: 89,90

Zasłona na taśmie marszczącej ROSA 140x270 cm
79,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: