Sztuka układania: sekrety profesjonalnej organizacji szafy
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Znasz to uczucie, kiedy otwierasz szafę i zamiast elegancko ułożonych ubrań i akcesoriów widzisz kompletny chaos? Czy rano, będąc w ciągłym niedoczasie, wybiegasz z domu sfrustrowana, a na dodatek w innym ubraniu, niż zamierzałaś? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, ten artykuł jest dla Ciebie. Odkryj razem z nami tajemnice profesjonalnej organizacji szafy z ubraniami. Dowiedz się, na czym polega metoda konmari, czym jest szafa kapsułowa i co zrobić, aby Twoja garderoba stała się miejscem, gdzie zawsze znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.
Podstawowe zasady organizacji szafy – zacznij od declutteringu!
Kluczem do sukcesu jest stosowanie sprawdzonych metod. W świecie sprzątania i organizacji domu kilka postaci zasłużyło na miano prawdziwych guru. Najbardziej znaną z nich jest bez wątpienia Marie Kondo. Jej metoda zwana konmari polega na zatrzymywaniu tylko tych przedmiotów, które „wzbudzają radość” i analogicznie eliminacji tych, które jej nie wzbudzają, w procesie declutteringu (ang. declutter – odgruzować, odśmiecić).
Na czym polega organizacja ubrań w szafie według japońskiej guru sprzątania?
- Wyciągnij z szafy wszystkie ubrania, rozpoczynając proces declutteringu. Upewnij się, że uwzględniasz wszystkie półki, szuflady i kąty.
- Kategoryzuj ubrania: pogrupuj je według kategorii, np. spodnie, swetry, bluzki itd. Dzięki temu lepiej zrozumiesz, ile przedmiotów posiadasz.
- Oceń każdy przedmiot: weź go do ręki i zastanów się, co czujesz: czy wzbudza w Tobie radość, czy wręcz przeciwnie: obciąża, budzi negatywne emocje, nie pasuje rozmiarowo. Czy ubierasz go często? Czy czujesz się w nim dobrze? Jeżeli nie, nie powinien zajmować miejsca w Twojej szafie.
- Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy, dzieląc je na te, które odsprzedasz, przekażesz rodzinie czy znajomym oraz wrzucisz do kontenera. Zrób to niezwłocznie, by przedmioty nie zajmowały Ci już dłużej myśli. Przed wyrzuceniem ubrania, które już Ci nie służy, podziękuj mu za służbę. Brzmi dziwnie? Według Marie Kondo ten mały gest pozwala lepiej zaakceptować fakt pozbycia się przedmiotu.
- Zorganizuj pozostałe ubrania: teraz, gdy w szafie zostały tylko rzeczy, które lubisz i które nosisz, czas je odpowiednio ułożyć.
Organizacja szafy w garderobie i sypialni według japońskiej guru sprzątania
Marie Kondo opracowała specyficzny sposób składania ubrań, który pozwala na utrzymanie porządku i łatwe odnalezienie potrzebnych elementów garderoby. Musimy przyznać, że działa! Chcesz składać ubrania jak japońska guru sprzątania? Oto instrukcja:
- Połóż ubranie na płasko zwrócone przednią stroną do dołu.
- Złóż ubranie nie na dwa, a na trzy: zegnij jedną krawędź w kierunku środka, umieszczając również rękaw wzdłuż krawędzi. Powtórz z drugim rękawem. Wygładź powierzchnię dłonią.
- Powstały długi prostokąt zegnij w pionie na trzy, a następnie na pół – tak, aby ubranie utrzymywało się samo w pionie.
- Powtórz ten proces dla wszystkich ubrań, utrzymując je w grupach: osobno T-shirty, swetry, bluzy, spodnie itd. Użyj do tego szuflad, koszy, pudełek itd.
Technika składania ubrań pionowo i grupowanie ich według rodzaju w to prawdziwy hit metody konmari. Dzięki temu łatwiej zlokalizujesz interesujące Cię ubranie i bez trudu je wyciągniesz. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody, czyli składania w kostkę i układaniu ubrań jedno na drugim, tym razem sięgając po daną rzecz, nie ryzykujesz zburzeniem całej „wieży” ubrań. Ominie Cię zatem potencjalna potrzeba układania stosu od nowa. Proste, prawda?
Organizacja szafy – akcesoria usprawniające wieszanie i sortowanie elementów odzieży
A co w przypadku sukienek, spódnic i marynarek? Wszystkie długie ubrania, czyli płaszcze, garnitury, żakiety, koszule, spódnice, sukienki oraz takie, których złożenie sprawiłoby powstawanie nieestetycznych, trudnych do wyprasowania zagięć, trzymaj na wieszakach.
Jeśli zatem chcesz zastosować metodę konmari, wyposaż swoją garderobę w odpowiednią ilość szuflad, wieszaków i organizerów. W Twojej szafie przeważają otwarte półki? Nic straconego! Zainwestuj w pudełka, które będziesz mogła wysuwać jak szuflady. Mogą być tekstylne, plastikowe, lub metalowe. Pojemniki do przechowywania każdego typu, w tym wieszaki na krawaty, pudełka na obuwie, półki tekstylne i organizery idealne na bieliznę, skarpetki, rękawiczki, szaliki, apaszki, czapki czy paski, znajdziesz na agatameble.pl.
Polecamy Twojej uwadze zwłaszcza elementy systemu modułowego ADBOX, w którym klient samodzielnie wybiera styl i kolorystykę, decyduje o rozkładzie półek, szuflad, drążków i oświetlenia. Finalnie otrzymuje szafę, w której nie marnuje się nawet centymetr, a każda rzecz znajduje swoje miejsce. |
Na koniec coś jeszcze: kiedy już zorganizujesz swoją szafę metodą konmari, a każdy przedmiot znajdzie w niej swoje miejsce, bezwzględnie utrzymuj w niej porządek. Odkładaj je tam, skąd je wzięłaś i składaj ubrania dokładnie w ten sam sposób. Najważniejsza jest konsekwencja!
Jak układać i segregować ubrania w szafie metodą kapsułową?
Znasz koncepcję szafy kapsułowej? To pojęcie, które zyskało na popularności w latach 70. i 80. dzięki Susie Faux, właścicielce londyńskiego butiku „Wardrobe”. Idea ta polega na posiadaniu ograniczonej liczby ubrań, które nigdy nie wychodzą z mody, dobrze ze sobą współgrają i mogą być mieszane oraz łączone w różnych kombinacjach, tworząc zawsze pasujące do siebie zestawy.
Szafa kapsułowa jest zwykle komponowana na jeden sezon (wiosna, lato, jesień, zima) i składa się z podstawowych, ponadczasowych elementów, które są uzupełniane sezonowymi dodatkami. Liczba elementów w szafie kapsułowej może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji, choć według zasad wystarczy posiadanie około 30-50 elementów na sezon.
Głównym celem szafy kapsułowej jest maksymalne wykorzystanie posiadanych ubrań, co pomaga nie tylko oszczędzić czas (mniejsza ilość ubrań do wyboru przyspiesza proces decyzyjny), ale również zrównoważyć i uprościć nasze życie. Dodatkowo jest to świetny sposób na promowanie zrównoważonej mody, ponieważ zamiast kupować nowe ubrania na każdy sezon, skupiamy się na jakości i ponadczasowości posiadanych elementów. |
Chcesz lepiej poznać, na czym polega organizacja szafy garderoby metodą kapsułową? Oto kilka praktycznych trików:
- wybierz bazę: powinny nią być ubrania neutralne, które łatwo ze sobą zestawić. Mogą to być, np. jeansy, czarne spodnie, biała koszula, beżowy sweter. Bazę stanowią ubrania, które będziesz nosić najczęściej;
- dodaj ubrania akcentujące: te elementy dodadzą Twojej garderobie koloru i stylu. Mogą to być, np. bluzki w modnych wzorach, kolorowe spódnice lub buty w oryginalnym kształcie. Pamiętaj jednak, aby były one wciąż łatwe do zestawienia z bazowymi ubraniami;
- segreguj ubrania według sezonu: każda pora roku to inna kapsuła. Przykładowo na wiosnę i lato ubrania będą jasne, lekkie i świeże, podczas gdy jesienią i zimą dominować będą cieplejsze tkaniny i ciemniejsze kolory. Jeśli Twoja garderoba jest niewielka, nie przechowuj całorocznej kolekcji w szafie, tylko wymieniaj ją okresowo;
- cyklicznie przeglądaj szafę: na początku każdego sezonu dostosuj swoją kapsułę do aktualnych potrzeb i preferencji.
Kapsułowe ubrania wytypowane i odpowiednio posortowane? Czas je dobrze poukładać. Możesz wykorzystać poznaną wcześniej metodę konmari lub zasugerować się naszym wpisem jak układać ubrania w głębokiej szafie – zachęcamy do jego przeczytania!
Jak dobrze zorganizować szafę w przedpokoju i korytarzu, czyli szafa nie tylko na ubrania
Kto powiedział, że szafa służy wyłącznie do przechowywania elementów garderoby? To mebel szczególnie niezbędny w małych mieszkaniach, gdzie przestrzeń jest niewielka, a każdy skrawek „powierzchni magazynowej” jest na wagę złota. Szafa w przedpokoju lub korytarzu może okazać się doskonałym miejscem do przechowywania nie tylko odzieży wierzchniej i obuwia, ale również odkurzacza, mopów, wiader i innych przedmiotów codziennego użytku. Właściwie zorganizowana nie tylko zapewni estetyczny wygląd pomieszczenia, ale również usprawni codzienne czynności. Jak to zrobić?
Po pierwsze wysokość to Twój sprzymierzeniec: kiedy masz do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, wykorzystaj ją w pionie. Wysokie szafy uchylne idealnie sprawdzą się w tej roli, choć jeśli aranżujesz wąski pokój, pomyśl raczej o szafach przesuwnych. Górne półki to świetne miejsce na przechowywanie rzadziej używanych przedmiotów, takich jak sprzęt do czyszczenia czy sezonowe akcesoria.
Po drugie nieodzowne elementy każdej szafy to półki, drążki i haczyki. Pamiętaj o odpowiedniej organizacji półek w szafie – dobierz ich wysokość tak, aby swobodnie zmieściły się na nich detergenty, odkurzacz, deska do prasowania, mop czy wiadro. Do wieszania plączących się kabli, rur czy wiecznie przewracających się kijów od mopa i miotły wykorzystaj dedykowane uchwyty, które znajdziesz w naszym sklepie. O tym, jak stworzyć szafę gospodarczą i dobrze zorganizować jej wnętrze, napisaliśmy cały artykuł. Warto się z nim zapoznać: jesteśmy przekonani, że wiele zawartych w nim wskazówek wykorzystasz w swoim domu!
Akcesoria ułatwiające organizację szafy
Cena regularna:
Cena regularna:
Cena regularna:
Cena regularna:
Cena regularna:
Cena regularna:
Cena regularna:
Cena regularna: 21,90
Cena regularna: