powrót

Jak ocieplić wnętrze dodatkami? Przytulny salon w barwach jesieni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wraz z nadejściem jesieni i pierwszych chłodów zaczynamy więcej czasu spędzać we własnych czterech ścianach, szukając schronienia przed słotą, zimnem i ponurym, o tej porze, światem. Miejsca, w którym możemy się zaszyć, okryci ciepłym kocem i wtuleni w miękkie oparcie fotela. Kubek gorącej herbaty czy kawy, nastrojowe oświetlenie - niczego więcej nie potrzeba do regeneracji po męczącym dniu. Jak urządzić salon, by jesienią stał się pełną przytulności przystanią? Niezbędne będą odpowiednio dobrane dodatki.

Miękkość tkanin

Zimne powietrze wdziera się za kołnierz płaszcza podczas jesiennego spaceru i próbuje wtargnąć szczelinami okien. Wewnątrz mieszkania odpowiednią temperaturę uzyskać możemy nie tylko za pomocą kaloryferów, ale również dzięki uzupełnieniu przestrzeni o grube pledy czy miękkie poduszki. Miękkie materiały, w które aż chce się wtulać, zachęcają do wypoczynku i potęgują wrażenie przytulności. Wszelkie poduszki dekoracyjne, zwłaszcza w odcieniach brązu, pomarańczy czy ciepłych tonach zieleni, będą trafioną dekoracją uzupełniającą aranżację mieszkania w trakcie złotej pory roku. Tkaniny, imitujące futro czy aksamit, nadadzą wnętrzu łagodności i nastroją pozytywnie, działając nie tylko na zmysł estetyczny, ale także na dotyk.

Jesienne dekoracje

Aranżację, nawiązującą do zasypanej liśćmi parkowej alei, zyskamy zarówno dzięki tekstyliom, jak i wypełniając pomieszczenie dekoracjami w odpowiedniej kolorystyce. Ramki na zdjęcia w odcieniach złota lub miedzi będą pięknym akcentem uzupełniającym przestrzeń i stworzą godną otoczkę dla cennych fotografii czy rysunków. Barwy związane z jesienią mają korzystny wpływ na samopoczucie. Pomarańczowy to kolor, który stymuluje i pobudza do działania. Brąz działa uspokajająco, dodaje otuchy. Zieleń koi zmysły i przywraca wewnętrzną równowagę. Jeśli pragniemy zyskać przytulne miejsce, służące wypoczynkowi, warto zatem sięgnąć po dodatki do salonu utrzymane w tej gamie kolorystycznej.

Oświetlenie

Należy pamiętać, że ogromną rolę w tworzeniu kojącej zmysły atmosfery wnętrza, jest odpowiednie oświetlenie. Poza standardowymi źródłami światła, takimi jak lampy sufitowe, lampy stojące czy kinkiety, wyposażmy mieszkanie w latarenki, świece czy dekoracyjne oświetlenie w postaci girland świetlnych i dekoracji LED. Możemy postawić na niezwykle popularne w ostatnich latach kule cotton balls lub wybrać coś bardziej charakternego, jak sznury drobnych dekoracyjnych żarówek w drucianych abażurach. Z powodzeniem możemy wykorzystać także oświetlenie świąteczne, wydostając je z pudła pełnego bombek i ozdób bożonarodzeniowych. Lampki choinkowe, umiejętnie zastosowane w jesiennej aranżacji, dodadzą wnętrzu uroku i przytulności. Jesienna aranżacja salonu powinna przede wszystkim być pełna ciepła i miękkości. Dzięki zastosowaniu odpowiednich barw i materiałów zyskamy pomieszczenie, którego nie będziemy mieli ochoty opuszczać w trakcie chłodnych dni. Ciepły koc, pełna miękkości poduszka czy odpowiednio dobrane dekoracje i oświetlenie, pomogą uzyskać zamierzony, rozgrzewający i krzepiący zmysły efekt.