powrót

Domowa biblioteka. Pomysły na przechowywanie książek i dokumentów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dobrze zaaranżowana domowa biblioteka wniesie nową jakość do Twojego mieszkania: literackie zbiory, wyeksponowane na półkach bądź regałach, dodadzą wnętrzom charakteru, który docenią nie tylko mole książkowe. Sprawdź pomysły na to, jak urządzić domową bibliotekę i w uporządkowany sposób przechowywać dokumenty.

Regał w wielu odsłonach

Regał na książki to podstawowy element wyposażenia domowej biblioteki. Przez dekady jego forma ewoluowała: od klasycznych modeli, w stronę świeżych, pomysłowych rozwiązań. Nowe propozycje projektantów wciąż zapewniają funkcjonalność użytkowania, oferując przy tym solidne i dobrze zaprojektowane meble. Jeśli tworzysz domową bibliotekę, sprawdź, który model będzie najbardziej odpowiedni do Twojego wnętrza. Regały o niecodziennych, kubikowych kształtach dobrze sprawdzą się w nowoczesnych pomieszczeniach. Kwadratowe formy, nieregularnie rozmieszczone półki oraz ciekawe połączenia kolorów to ich szczególne zalety. Co ważne, kubikowe regały, dzięki swojej otwartej formie, łatwo komponują się z pozostałymi elementami wystroju. Dodatkowo pobudzają kreatywność: różne wysokości półek pomieszczą książki o niejednorodnych wymiarach, dzięki czemu możesz swobodnie bawić się ułożeniem ulubionych tytułów.

W przestrzeniach o klasycznym charakterze, sięgnij po projekty, które odznaczają się prostym kształtem. W takich wnętrzach dobrze sprawdzą się zarówno otwarte regały, jak również te o półzamkniętym systemie przechowywania. Wówczas książki możesz wyeksponować na otwartych półkach, a plastikowe pojemniki na czasopisma i gazety wstawić do wbudowanej u dołu szafki. W ten sposób unikniesz problemu, co zrobić z gromadzącymi się na widoku magazynami, których nie chcesz wyrzucać. 

Do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, wybierz regał na książki o prostej i lekkiej formie. Minimalistyczny regał w białym kolorze doskonale wyeksponuje tomy i albumy ułożone na półkach. Dodatkowo wypróbuj różne sposoby ułożenia okładek – książki ustawione np. według kolorystyki okładek stworzą ciekawą dekorację wnętrza. Meblując domową bibliotekę, dobrze pamiętać o niższych regałach na książki, które są idealnym rozwiązaniem na zagospodarowanie przestrzeni pod oknem. Dzięki nim uzyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania książek, po które bez problemu sięgać będą również najmłodsi czytelnicy. Dla nich możesz też ustawić na półkach plastikowe pojemniki na drobne zabawki – wówczas Wasza domowa biblioteka będzie wielofunkcyjna i przyjazna dzieciom.

Książki na ścianie

Sprawdzonym sposobem na przechowywanie książek są również wiszące półki. Wśród projektów znajdziesz szeroki wybór klasycznych, poziomych półek. Warto też zwrócić uwagę na półki o rozbudowanym kształcie. W nowoczesnym salonie lub pokoju dziecięcym świetnie sprawdzi się półka o niecodziennej, geometrycznej formie – ciekawa bryła stanie się przy okazji ozdobą ściany. Natomiast półki wiszące z panelem to propozycja doskonała do młodzieżowego pokoju, w którym biblioteczka pełni równocześnie funkcję miejsca na szkolne zeszyty czy ulubione przedmioty. Panel z półkami powieszony nad biurkiem można też pomysłowo wykorzystać jako nietypową tablicę do zawieszania zapisków czy zdjęć.

Witryny do salonu

Książki wyeksponuj również w witrynach przeznaczonych do salonu. Na półkach za szklanymi drzwiami rząd książek, przeplatanych ulubionymi przedmiotami, przyciągnie wzrok nie tylko wielbicieli literatury. Do klasycznego wnętrza wybierz witrynę z naturalnego drewna – piękny, stylowy mebel nada pomieszczeniu elegancki i ponadczasowy klimat. Jeżeli cenisz projekty o subtelnych, ozdobnych wykończeniach, postaw na witrynę do salonu o ramkowych frontach i dekoracyjnych uchwytach. Przeszklona witryna idealnie wkomponuje się również w wystrój gabinetu, którego zacisze przełamie wygodny fotel w modnym kolorze. Będzie doskonałym miejscem do czytana, a także przyjmowania gości. Odpowiednio dobrane oświetlenie i ciekawe dekoracje wprowadzą do wnętrza przyjemną atmosferę.

Regały w biurze

W biurowych przestrzeniach książki i dokumenty z łatwością pomieścisz i uporządkujesz dzięki kompaktowym regałom. Prosty kształt mebla zapewnia jego stabilność, a szerokie półki poza książkami pomieszczą również ozdobne pudełka na czasopisma branżowe czy dokumenty. Jeśli wybierzesz lekki w budowie projekt o białych półkach i bambusowym korpusie, możesz mieć pewność, że nie przytłoczy on wnętrza i pozwoli Ci funkcjonalnie przechowywać książki bądź firmowe segregatory. Skorzystaj z dodatkowych opcji przechowywania: tekturowe pudełka o różnych wzorach stanowią przyjemną dekorację biura. Dla lubiących porządek niezastąpione okażą się plastikowe pojemniki, które ochronią ważne dokumenty, jak również pozwolą w szybki sposób zidentyfikować zawartość pudełka.

Domową bibliotekę zbudujesz na wiele sposobów. Ważne, by regały na książki były solidne, ładnie wykonane, a przy tym pojemne. Nie bój się eksponować literatury w witrynach przeznaczonych do salonu, a zgromadzone magazyny czy dokumenty przechowuj w tekturowych pudełkach i plastikowych pojemnikach. Tak pomyślana domowa biblioteka będzie przyjazna i praktyczna dla wszystkich czytelników.