powrót

Jak przystroić dom na Święta?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wielkimi krokami zbliża się cudowny okres świąteczny. Podekscytowani czekamy na niego cały rok. Już w połowie grudnia ruszają w naszych domach przygotowania. Dekorujemy nasze mieszkania i domy tak, by wprowadzić świąteczny klimat, by ogrzać się wśród bożonarodzeniowych kolorów, blasku świec i rodzinnej atmosfery. Jak sprawić, aby Boże Narodzenie było cudowne i czarowne?

Wystrój domu na Boże Narodzenie, to pierwszy krok, aby poczuć to miłe uczucie domowego ciepła i odświętnego nastroju. Wigilijne potrawy i ktoś bliski przy stole sprawiają, że nawet najwięksi sceptycy czują ten niepowtarzalny nastrój. Czują go w duszy, cieszą się ich oczy, a odświętne potrawy wprawiają w zachwyt podniebienie. Na początek jednak…

udekoruj swój dom

Ozdobiony dom na święta, sprawi, że poczujesz się zupełnie wyjątkowo. Na początek warto powiesić bożonarodzeniowy wianek  na drzwiach. To on będzie witał Ciebie i Twoich gości oraz będzie wstępem do prawdziwie świątecznego klimatu, który zapanuje wewnątrz. Wianek ten można wykorzystać nie tylko jako ozdobę drzwi wejściowych. Można także położyć go na stole lub na parapecie.

Świąteczny dom to jednak przede wszystkim choinka. Przepiękne naturalne świerki i jodły wnoszą do domu cudowny zapach. Obojętnie czy drzewko małe czy duże, udekorowane wprowadzi natychmiast ciepły, bożonarodzeniowy nastrój. Nie wszyscy jednak są zwolennikami żywych choinek i mogą zdecydować się na sztuczne drzewka. Te produkowane są we wszystkich chyba rozmiarach i z daleka do złudzenia przypominają prawdziwe drzewka. Jeśli jednak regularna choinka to zbyt duże wyzwanie, zawsze można zdecydować się, na któryś z pięknych stroików w formie choinki. Stylowe modele, często o minimalistycznych formach, z pewnością świetnie wpiszą się w świąteczne klimaty.

Ozdabianie domu na święta to także udekorowany stół, przy którym spożywane są świąteczne posiłki. Warto przygotować specjalne obrusy i odświętną zastawę, które sprawią, że bożonarodzeniowy obiad będzie smakował zupełnie wyjątkowo. Na stole warto też ustawić specjalne ozdoby w formie świecznika, tak aby blask świecy spotęgował uroczysty nastrój.

Wystrój domu na święta mogą też stanowić świąteczne wstążki i kokardy. Te w tradycyjnych kolorach – czerwone, zielone, srebrne i złote, zawiązane dekoracyjnie na firanach czy zasłonach, błyskawicznie czynią wnętrze odświętnym. Często też kokardy przewiązuje się fantazyjnie na krzesłach stojących przy stole, co podkreśla bożonarodzeniowy charakter spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Świece, lampiony i lampki

Zastanawiając się nad tym, jak przyozdobić dom na Boże Narodzenie, trzeba zdać sobie sprawę, że to blask świec i lampek najbardziej sprawia, że te zimowe święta są tak wyjątkowe. Przepiękne lampiony można ustawiać w mieszkaniu w różnych miejscach. Na komodach świetnie prezentują się w towarzystwie stojących lub wiszących nieopodal luster. Doskonałe miejsce dla nich to także parapety, ale tam należy zachować szczególną ostrożność, aby płonąca świeca nie była w bezpośrednim sąsiedztwie zasłon i firan.

Piękne świeczki doskonale prezentują się na stolikach kawowych, stojących w otoczeniu mebli wypoczynkowych. Tam, w świąteczny wieczór, zasiadający wspólnie bliscy sobie ludzie, mogą zanucić urokliwe kolędy, a w połączeniu z blaskiem świec odczują magię świąt.

Warto też pamiętać o zewnętrznym otoczeniu mieszkania czy domu. Jak ustroić balkon na święta? To bardzo proste zadanie, wystarczy sznur lampek w ulubionym kolorze. Jeśli to okaże się niewystarczające można zawsze zdecydować się na kilka dodatkowych ozdób.