powrót

Jak przystroić wigilijny stół?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Rodzinne spotkania to najważniejszy element świątecznej tradycji. Niektórzy dzielą się opłatkiem, inni śpiewają kolędy, lista wigilijnych potraw także nie jest jednorodna. Wszystkich nas jednak łączy świąteczny stół, przy którym zasiadamy. Warto zadbać, aby w tych szczególnych dniach był on pięknie przystrojony.

Barwy Bożego Narodzenia

Jak każde święto, Gwiazdka także odznacza się pewnymi rozpoznawalnymi znakami i dekoracjami, które wyrażają się między innymi przez kolorystykę. W okresie tym dominującą barwą jest czerwień, najpiękniej prezentująca się w kwiatach poinsecji, czyli tzw. Gwiazdy Betlejemskiej. Tej bożonarodzeniowej roślinki nie może zabraknąć w żadnym domu. Znacznie ułatwi ona przybranie stołu na wigilię.

Świąteczną czerwień dopełniają ciemne, niejaskrawe odcienie zieleni, przywołujące igliwie, jemiołę i bożonarodzeniowe wieńce. Dwie barwy uzupełnia para dodatkowych kolorów, czyli złoto i srebro. Te połyskujące tony wspaniale współgrają ze świątecznym światłem, wydobywając blask świec. Jeśli wybierzemy dodatki w tych czterech kolorach, przystrojenie stołu nie będzie stanowić żadnego problemu.

Świąteczny obrus

„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku” ­– właśnie wtedy, nawet najbardziej zatwardziali antytradycjonaliści, zastanawiając się jak przystroić stół na wigilię, wyjmują z szafki obrus. Odświętność chwili zawsze podkreśli biała tkanina, jednak warto ożywić ją nieco dodatkowym bieżnikiem w kolorze złotym lub srebrnym. Takie obrusiki wykonane są z wytrzymałej bibuły, do złudzenia przypominającej naturalny materiał. Co więcej, nie musimy martwić się o zabrudzenia lub uszkodzenia obrusu. Srebrny lub, nieco bardziej świąteczny, złoty bieżnik można położyć na białym, uzyskując elegancki i jednocześnie subtelny zestaw. Bibułkowy obrus można także dopasować wedle potrzeb, do rozmiaru stołu – wystarczą nożyczki i linijka.

Do złoto-białej bazy warto dobrać papierowe serwetki. Świetnie sprawdzą się te w kolorze stroju Mikołaja. Jeśli natomiast wolimy bardziej stonowany klimat, postawmy na klasyczną biel lub ecru ze złotymi motywami.

Stoliczku nakryj się!

W wypadku zastawy najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na prostotę, zwłaszcza jeśli nasz świąteczny stół przyozdabiają już inne elementy. Naturalne przezroczyste szkło kieliszków i literatek wydobędzie delikatny blask ze świec i lampionów. Z kolei prosta biała zastawa będzie prezentować się naprawdę odświętnie i elegancko pośród kwiatów poinsecji i świeżego igliwia. Jeśli zależy nam na nieco bardziej osobliwym zestawie obiadowym, strzałem w dziesiątkę może okazać się biały komplet z delikatnymi zdobieniami, takimi jak koronkowy ażur lub subtelne złote ornamenciki.

Wspólne biesiadowanie będzie wówczas jeszcze przyjemniejsze i bardziej odświętne, zaś dekoracja stołu wigilijnego nabierze niepowtarzalnego klimatu. Niektóre elementy zastawy, takie jak talerze czy miseczki, mogą posłużyć nam także jako baza do innych świątecznych dekoracji i stroików.

Gwiazdka na stole

Odświętny obrus, elegancka zastawa i utrzymanie symbolicznej kolorystyki to jednak nie koniec. Planując, jak udekorować świąteczny stół, nie zapominajmy o dodatkowych akcesoriach, umilających te wyjątkowe dni. Tradycyjne aranżacje tak naprawdę przyjmą wszystko: autorski stroik z igliwia i jemioły, małe jabłuszka i mandarynki oraz oczywiście rozmaite świece i latarenki, których migotliwe światło odpowiada za znaczną część ciepłej, świątecznej atmosfery.

Dla bardziej wymagających, stawiających konsekwentnie na nowoczesny wystrój, idealnym motywem będzie srebrny chłód. Ceramiczne figurki w kształcie gwiazdki lub zimowej chatki wpiszą się w minimalistyczną dekorację wigilijnego stołu. Z kolei srebrny kwiat z tkaniny może zastąpić żywą Gwiazdę Betlejemską. Bez trudu znajdziemy także srebrzyste świeczniki lub kompozycje o metalicznym połysku imitujące prawdziwe gałązki choinkowe.