powrót

Serwis obiadowy - idealny pomysł na prezent

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nie od dziś wiadomo, że sposób podania jest równie ważny, jak sam smak potrawy, dlatego zastawa stołowa stanowi tak istotny element wykwintnego obiadu czy uroczystej kolacji. To także doskonały pomysł na elegancki i jednocześnie bardzo praktyczny prezent. Komu najczęściej wręczamy taki podarunek? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i czym się kierować przy ostatecznej decyzji? Odpowiedzi poniżej.

Czym kierować się podczas wyboru?

Ilość oferowanych wzorów, kolorów i kształtów serwisów obiadowych może niejednego przyprawić o zawrót głowy. Poszczególne komplety różnią się designem, liczbą elementów, rodzajem naczyń wchodzących w ich skład, materiałem wykonania i oczywiście ceną. Jak wybrać taki, który przypadnie do gustu obdarowanym?

Ilość elementów

Ogólnie – im więcej, tym lepiej. Najczęściej spotykane komplety przeznaczone są dla 6 lub 12 osób. Wybierając serwis, sprawdźmy, co dokładnie wchodzi w jego skład – czy są to tylko talerze obiadowe, czy także na przykład filiżanki ze spodkami, salaterki i półmiski.

Design – tradycyjny czy nowoczesny?

Tradycyjna, klasyczna zastawa to naczynia o okrągłym kształcie w kolorze białym lub ecru, o delikatnych zdobieniach lub zupełnie gładkie, wykonane najczęściej z porcelany. Minimalistyczne, białe naczynia zawsze wyglądają dobrze i pasują do wszystkiego.

Dawniej klasyczna, obecnie częściej określana mianem retro czy vintage, propozycja to z kolei porcelanowa zastawa obiadowa zdobiona motywem kwiatowym, zazwyczaj w pastelowych barwach. Tego typu serwisy są niezwykle subtelne, romantyczne i eleganckie. Będą doskonałym podarunkiem dla właśnie dla miłośników klimatu retro.

Jeśli chodzi o zastawę nowoczesną, charakteryzują ją przede wszystkim oryginalne kształty (na przykład triumfujące od kilku lat naczynia kwadratowe). Często ma ona intensywną barwę i odważne wzory.

Czy zastawa musi do czegoś pasować?

Choć wydaje się, że zastawa stołowa, to po prostu komplet naczyń i nie musi specjalnie do czegoś pasować, nie do końca jest to prawdą. Zastawa powinna tworzyć spójną całość wraz z pozostałymi elementami nakrycia, takimi jak obrus, dekoracje czy serwetki, a także wystrojem całej jadalni. Dzięki temu przygotowany przez nas stół będzie prezentował się szykownie, a wszystko razem stworzy harmonijną, miłą dla oka kompozycję. Porcelanowa zastawa w kwiaty w stylu retro w modernistycznej przestrzeni nie będzie wyglądała dobrze. Także nowoczesna zastawa w krzykliwym kolorze to raczej mało pasujący element do tradycyjnej jadalni.

Idealny prezent na ślub

Jeszcze nie tak dawno serwis obiadowy był jednym z najpopularniejszych prezentów ślubnych, zdarzało się też, że stanowił wiano panny młodej – był pamiątką rodzinną, prezentem od mamy czy babci. Współcześnie, w dobie masowej produkcji i organizowania przyjęć w restauracjach, zapominamy o tym, jak ważny element wyposażenia jadalni stanowi dobrej jakości serwis. Nawet jeśli na co dzień nie czujemy potrzeby posiadania eleganckiej zastawy, w sytuacji gdy musimy przygotować kolację dla większej ilości osób, na przykład podczas świąt albo uroczystości rodzinnych, pojawia się problem. Nagle okazuje się, że nie tylko nie mamy tylu jednakowych naczyń, ale nawet… tylu naczyń w ogóle. Dlatego porządny, składający się wielu elementów serwis obiadowy to nadal naprawdę doskonały pomysł na ślubny prezent. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie biała zastawa, składająca się z dużej ilości elementów – to rzecz, która u pary młodej na pewno nie znajdzie się na pierwszej pozycji listy zakupów do wspólnego mieszkania, a która przyda im się szybciej niż myślą. Praktyczne prezenty zawsze są w modzie.

Na parapetówkę

Kiedy urządzamy mieszkanie, wszystko kompletujemy od podstaw – także zastawę. Jednolita zastawa obiadowa zamiast dotychczasowej zbieraniny różnych naczyń to marzenie niejednej pani domu. Jeśli wiemy, w jakim stylu będzie urządzone mieszkanie obdarowywanych, bez problemu znajdziemy zastawę pasującą do aranżacji. Klasyczna, nowoczesna, w stylu retro, kolorowa – taki prezent z pewnością ucieszy gospodarzy.

Jeśli podczas zakupów nie jesteśmy pewni, jaki serwis wybrać, najlepiej zdecydujmy się na biały, o klasycznym designie – to wybór najbardziej uniwersalny, ponieważ taka zastawa wpisze się w zasadzie w każdą aranżację. Biel zawsze prezentuje się elegancko i łatwo dopasować do niej pozostałe elementy nakrycia stołu – każdy towarzyszący jej kolor będzie z nią znakomicie współgrał.