Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kiedy myślimy o świętach Bożego Narodzenia, na myśl przychodzi nam obraz mroźnej, śnieżnej aury, ciepła domowego kominka i zjawiskowo udekorowanej choinki mieniącej się tysiącami światełek i bombek. To także obraz suto zastawionego stołu i przyjemnych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Jak nakryć do stołu i jak udekorować stół na święta? Przedstawiamy najmodniejsze pomysły.

Dekoracje stołu na Boże Narodzenie — dlaczego to tak ważne?

Ponieważ to przy stole spożywamy wyjątkową kolację wigilijną, tak ważna jest jego odpowiednia dekoracja. Wszystko musi być nienaganne i emanować świąteczną atmosferą. To wszak jedyny dzień w roku, który celebrujemy w obecności tak wielu potraw, tradycyjnych detali i - rzecz jasna - bez jakiegokolwiek pośpiechu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ozdobić stół na święta Bożego Narodzenia, by były jeszcze bardziej zjawiskowe, zapraszamy do dalszej części artykułu. Podpowiadamy w nim, jakie są podstawowe elementy stołu wigilijnego związane z naszą tradycją. Znajdziesz też ciekawe inspiracje na stół świąteczny oraz wystrój wnętrza, które zaprą dech w piersiach Twoich gości. Wszystko, co niezbędne, znajdziesz w Salonach Agata.

Dekoracja stołu na Wigilię

Czego nie może zabraknąć na świątecznym stole? Polskie tradycje

Kiedy myślisz o świątecznym stole, co przychodzi Ci na myśl? Nam zdecydowanie mnogość potraw specjalnie przygotowywanych na ten jedyny dzień w roku, unoszący się w powietrzu zapach pomarańczy, intensywne kolory, światła i cieszące oko detale. Przygotowanie wigilijnego stołu musi być przyjemnością dla wszystkich pięciu zmysłów, tworząc jednocześnie rodzinną atmosferę. Jednak nie byłoby wigilijnego stołu bez nawiązania do tradycji chrześcijańskiej. Zatem jak udekorować stół na Wigilię? Zacznij od elementów związanych z tradycją, których po prostu nie może zabraknąć na świątecznym stole.

Wigilia świąt Bożego Narodzenia, jak sama nazwa wskazuje, to dzień poprzedzający Boże Narodzenie. Związany jest nieodzownie z tradycją chrześcijańską: dokładnie bowiem o zmierzchu 24 grudnia kończy się okres adwentu - zgodnie z religią oczekiwania na narodziny Jezusa. Jak mówi tradycja, symbolem do rozpoczęcia wieczerzy ma być pojawienie się pierwszej gwiazdki na niebie, symbolizującej Gwiazdę Betlejemską, która doprowadziła Trzech Królów do miejsca narodzin Dziecka.

Sama wieczerza wigilijna ma charakter postny, jednak bardzo podniosły: rozpoczyna się modlitwą i czytaniem Ewangelii oraz wspólnym przełamaniem się opłatkiem wraz ze współbiesiadnikami. Obrus powinien być biały - biel bowiem jest symbolem dobrych, czystych intencji. Chowa się pod nim wiązkę sianka nawiązującego do ubóstwa, w jakim urodził się Jezus. Koniecznie przygotowujemy o jedno nakrycie więcej - zgodnie z tradycją dla niezapowiedzianego gościa. Uroczystą kolację kończy się śpiewaniem kolęd, choć częściej ten moment „oddaje się” dzieciakom, które w euforii rozpakowują świąteczne prezenty rzekomo umieszczone pod choinką przez Gwiazdora (Dzieciątko, św. Mikołaja, Aniołka - w zależności od regionu Polski).

Zastawa stołowa na Wigilię

Dekoracje stołu świątecznego na Boże Narodzenie - ozdoby i akcesoria

Dekoracje stołu na święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się bez tekstyliów: zdecyduj się na biały obrus i mocniejszy akcent kolorystyczny na takich elementach jak bieżniki i serwety, nie zapominając o użytecznych dodatkach jak serwetki do wytarcia palców i osuszenia ust. Jednak prawdziwy must have to wszelkie ozdoby na stół bożonarodzeniowy, klimatycznie wypełniające przestrzeń na powierzchni obrusu: anioły, gwiazdy, renifery itd. Jeśli czujesz, że czegoś brakuje, dodaj dużo elementów świetlnych: świeczników, lampionów czy świec. Umieść je na lustrzanych powierzchniach, które będą odbijać blask, potęgując wrażenia wzrokowe.

Świetnym pomysłem jest również uwzględnienie naturalnych elementów takich jak wieńce, szyszki, gałązki, produkty spożywcze: orzechy, cynamon, gwiazdki anyżu. Możesz także stworzyć ciekawą aranżację stołu za pomocą świątecznych ciasteczek, wykorzystując dekoracyjną paterę z drewna lub układając je w pozornym nieładzie pomiędzy innymi elementami wystroju stołu.

Pamiętaj jednak, że cała dekoracja na stół świąteczny powinna być ograniczona do takiej ilości, by móc wygodnie korzystać z naczyń oraz sięgać po posiłki ustawione na wigilijnym stole, dbając przede wszystkim o komfort domowników i gości.

Dekoracja stołu wigilijnego

Stół na Boże Narodzenie — dekoracja świąteczna na stół w różnych stylach

Jak przystroić stół na Wigilię w różnych stylach? Poniżej przedstawiamy najmodniejsze propozycje.

  • Stół wigilijny w stylu shabby chic - ten romantyczny i kobiecy styl opiera się na wykorzystaniu do aranżacji stołu bieli i innych delikatnych kolorów, takich jak gołębi szary i kremowy, czasem połączonych ze złotem. Uzupełnij całość talerzami vintage i ażurowymi białymi serwetkami lub koronkowym bieżnikiem. Nie zapomnij o wykorzystaniu tradycyjnych dodatków i dekoracji, takich jak pamiątkowe rodzinne stroiki i świeczniki czy eleganckie posrebrzane patery, na których możesz ułożyć jedzenie.
  • Boże Narodzenie w stylu scandi - jeśli kochasz ciepłą i przyjazną atmosferę typową dla domów na Północy, wybierz ozdoby świąteczne na stolik opierające się na prostych i naturalnych elementach. Sprawdzi się drewno, materiały takie jak len, bawełna i wełna (np. jako podkładki pod talerze), świeczki, świece i świeczniki oraz małe tradycyjne dekoracje. Unikaj ciemnych kolorów, możesz za to wprowadzić dużo bieli tożsamej z kolorem obrusu i połączyć ją z mocniejszym akcentem np. z motywem szkockiej kraty.
  • Nowoczesny wigilijny stół - aby uzyskać nowoczesny akcent, postaw na minimalistyczne i geometryczne kształty: nawet jednokolorowe bombki umieszczone w przezroczystych wazonach mogą tworzyć niezwykłą kompozycję. Jeśli pragniesz czegoś innego niż aranżacja stołu w tradycyjnych barwach, zrób świąteczną dekorację w stylu glamour. Napełnij butelki lub wazony z przezroczystego szkła wodą z odrobiną gliceryny i dodaj brokat albo sztuczny śnieg, które sprawią wrażenie szklanych śnieżnych kul.


Zastawa stołowa na Boże Narodzenie

Jaką zastawę wybrać na bożonarodzeniowy stół?

Wróćmy na moment do tradycji. Zgodnie z nią na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw, symbolizujących wszystkie płody ziemi. Każdej nich należy spróbować, aby zapewnić sobie szczęście aż do przyszłorocznych świąt. Choć w różnych regionach Polski zestaw potraw się różni, można wyróżnić najbardziej charakterystyczne dania: zupę (barszcz z uszkami, zupę grzybową, rybną itd.), ryby (najczęściej karp, a dodatkowo potrawy z innych ryb, np. śledzi), kapustę (z grochem, z grzybami), pierogi z kapustą, kompot z suszonych owoców, deser (kutia, makówki, moczka). Wspólnym mianownikiem wszystkich potraw wigilijnych jest ich postny, bezmięsny charakter.

Co ważne, wśród wielu powszechna jest także zasada, aby nie wstawać od wigilijnego stołu przed ukończeniem przez wszystkich spożywania kolacji. Rodzi to swego rodzaju wyzwanie logistyczne, biorąc pod uwagę ilość obecnych na stole różnych pokarmów. Należy zatem dokładnie rozważyć zastawę stołową, która będzie zawierała zestaw niezbędnych naczyń, półmisków, sztućców, talerzy i szkła.

Choć najczęściej wybierana jest biała zastawa stołowa, która jest niezwykle oficjalna, dziś często odchodzi się od konwenansów, zamieniając ją na modne kolory: butelkową zieleń, złoto czy czerwień, które wyjątkowo elegancko prezentują się na świątecznym stole, zwłaszcza w zestawieniach monochromatycznych.

Dekoracja stołu na Boże Narodzenie

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie — pamiętaj o dodatkowym miejscu przy stole

Święta to dla wielu z nas suto zastawiony stół, zjawiskowe ozdoby, zapierająca dech w piersiach choinka czy prawdziwy spektakl świateł w przydomowym ogrodzie. Aby zakończyć niniejszy artykuł kilkoma słowy zadumy, powróćmy na moment do tradycji zostawiania pustego miejsca przy stole. Czy wiesz, co ono oznacza?

Wielu z nas wierzy, że puste miejsce przy stole zostawiamy dla wędrowca, który w każdej chwili może zapukać do naszych drzwi. Ugościmy go wtedy z otwartymi ramionami i sporą dozą serdeczności. Choć ten scenariusz może wydawać się nieprawdopodobny, to nie jest niemożliwy, dlatego też warto być zawsze przygotowanym na taką ewentualność. Puste miejsce przy stole to jednak zwłaszcza symbolika: upamiętnia osoby, które w przeszłości zasiadały przy naszym stole, a które z różnych powodów (śmierci, poważnej choroby) nie mogą z nami dzielić tego wyjątkowego czasu. To także symbol troski o osoby, których nie znamy: osamotnione, bezdomne, które nie mają z kim spędzić świąt. Pamiętajmy zatem, by w wirze świątecznych przygotowań znaleźć odrobinę czasu na zadumę.

Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas: pełen jest radości oczekiwania, drobiazgowych przygotowań i pachnącego różnymi aromatami domu. To wreszcie jedna z niewielu w roku okazji do bycia w rodzinnym gronie. Magia świąt jest wyjątkowa, dlatego warto już teraz otaczać się elementami, które wprawią nas w świąteczny nastrój. Wszelkie niezbędne akcesoria, wyposażenie kuchni, dekoracje świąteczne do domu i cenne inspiracje pokazujące, jak udekorować stół na Boże Narodzenie, znajdziesz w Salonach Agata.