powrót

Salon z jadalnią — inspiracje i pomysły

O ile duży salon z jadalnią stosunkowo łatwo połączyć i funkcjonalnie urządzić, to mały salon z jadalnią będzie już wymagał od inwestora nieco więcej aranżacyjnej gimnastyki. Sprawdź nasze pomysły i inspiracje na salon z jadalnią – na każdym metrażu.

Salon z jadalnią stanowiące jedno pomieszczenie to obecnie bardzo popularne rozwiązanie zarówno wśród urządzających mieszkania, jak i domy jednorodzinne. Likwidacja fizycznych granic usprawnia poruszanie się po wnętrzach, sprzyja budowaniu więzi między domownikami oraz sprawia, że mieszkanie wydaje się bardziej przestronne.

Salon z jadalnią — jak wygospodarować miejsce na stół i krzesła w salonie?

Salon z kuchnią i jadalnią tworzące spójną całość to nie tylko domena kawalerek. Coraz częściej inwestorzy decydują się na otwarte, wielofunkcyjne przestrzenie. Komfortowy i przytulny salon z jadalnią można urządzić nawet na powierzchni poniżej 20 m2. Niezależnie od dostępnego metrażu przyda się przemyślany projekt na salon z jadalnią, który ukazywać będzie rozkład poszczególnych stref wraz z planowanym wyposażeniem. Jednym z punktów, które uwzględniają niemal wszystkie aranżacje salonu z jadalnią, jest strefa jadalniana ze stołem i zestawem krzeseł. To tutaj domownicy spędzają czas podczas codziennych posiłków, zabaw i nauki, spotykają się z przyjaciółmi, świętują w rodzinnym gronie, a nierzadko także pracują w systemie home office. Jak urządzić salon z jadalnią ze stołem?

Salon z jadalnia

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest usytuowanie stołu na granicy kuchni i salonu z jadalnią. W ten sposób wykreujemy naturalnie wyglądający podział pomiędzy poszczególnymi strefami oraz zapewnimy wygodę podawania posiłków do stołu. Jeśli we wnętrzu zaaranżowano kuchenną wyspę, możesz dostawić do niej stół z krzesłami albo przedłużyć ją, by blat pełnił funkcję stołu. A jeśli w Twoim salonie znajduje się wnęka, warto zagospodarować tę przestrzeń na stół z krzesłami.

Ważne, żeby stół stał w takim miejscu, aby zasiadający przy nim nie musieli się przeciskać czy przestawiać krzeseł. Stołu nie trzeba „wciskać” w kąt pokoju. Minęły czasy, gdy stoły pełniły wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie stanowią tak samo ważny element dekoracyjny mieszkania, jak np. designerskie sofy. Nie obawiaj się eksponowania mebli jadalnianych – zwłaszcza że w Salonach Agata znajdziesz wiele atrakcyjnych i praktycznych rozwiązań.

Docelową lokalizację stołu warto ustalić już na etapie projektowania wnętrz, aby odpowiednio rozplanować oświetlenie salonu z jadalnią. Aranżacje najczęściej uwzględniają dodatkowe, niezależne doświetlenie blatu od góry.

Mały salon z jadalnia

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Idealne połączenie, czyli jak zrobić płynne przejście pomiędzy salonem a jadalnią?

Nowoczesny salon z jadalnią, chociaż wizualnie tworzy jedną całość, to poszczególne strefy — wypoczynkowa i jadalniana — powinny zostać estetycznie od siebie oddzielone. Nie chodzi tu jednak o stawianie ścianek działowych, ale o zapewnienie płynnego przejścia jednej strefy w drugą. Z zadaniem tym świetnie radzą sobie m.in.: meble, belki stropowe i słupy konstrukcyjne, różne uzupełniające się materiały, kolory i wzory ścian i podłóg, kominek oraz dywany.

Łącznikiem kuchni z jadalnią i salonem najczęściej jest stół z krzesłami. Po obfitej kolacji goście mogą od razu przejść do strefy wypoczynkowej. Meble wypoczynkowe mogą być „otwarte” na jadalnię, układając się z nimi w okrąg.

Jadalnię od salonu często oddziela dywan. Może on znaleźć się albo w jednej, albo w drugiej strefie. Jeśli decydujesz się umieścić dywan w części jadalnianej, musi on być na tyle duży, żeby po odsunięciu krzeseł nadal na nim stały.

Poszukujący większej intymności mogą sięgnąć po lekkie, nowoczesne metody oddzielania przestrzeni, np. przesuwne panele, ażurowe i szklane ścianki, dekoracyjne zasłony czy plecione parawany.

Salon z jadalnia w jednym

Brak miejsca w salonie? Warto postawić na składany stół

Model stołu należy dopasować do dostępnego miejsca. Jeśli dysponujesz dużym salonem z jadalnią, masz spore pole do popisu. Możesz śmiało postawić na obszerny stół z masywnym prostokątnym blatem i dosunąć do niego wybrane krzesła. Szukasz ciekawych inspiracji do małego salonu z jadalnią? Idealne dla Ciebie będą lekkie wizualnie, niewielkie, okrągłe stoliki albo stoły rozkładane. Kompaktowy na co dzień stół rozkładany, po szybkim rozłożeniu osiąga całkiem imponujące rozmiary, pozwalając wyprawić przyjęcie dla większej liczby gości. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnej jadalni z salonem. W Salonach Agata znajdziesz wiele funkcjonalnych rozwiązań w różnych wariantach rozmiarowych, które kilkoma ruchami przemienisz w duże, wygodne meble.

Wspólny styl dla wspólnej przestrzeni — dobór idealnie współgrających mebli

Aranżując salon z jadalnią, należy zadbać o spójność stylistyczną całej otwartej przestrzeni, co nie oznacza, że nie możesz wprowadzać kontrastów kolorystycznych czy materiałowych. Kontrasty urozmaicą wystrój i pomogą Ci wydzielić funkcjonalne strefy. Na początek zastanów się nad dominującym stylem i kolorystyką bazową. Następnie dobierz idealnie współgrające meble.

Nowoczesny salon z jadalnią lubi biel, beże, szarości i czerń, naturalne drewno oraz proste meble. Jasne barwy sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich przestrzeniach. Wystrój warto wzbogacić o ciekawe dodatki w wyrazistych barwach.

Stol z krzeslami

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Przytulny styl skandynawski bazuje na bieli, beżach, jasnych szarościach i pastelach. W nurt scandi doskonale wpisują się meble drewniane, uzupełnione o miękkie, naturalne tkaniny i puchate dywany.

Styl minimalistyczny sprawdzi się zarówno w przestronnych wnętrzach, jak i w małych mieszkaniach. Minimalistyczny salon z jadalnią jest wymarzonym miejscem dla prostych mebli i naturalnych, surowych materiałów, jak kamień, beton, cegła, metal, szkło i lite drewno.

Najbezpieczniej wybrać meble kuchenne, salonowe i jadalniane w jednakowym stylu, np. pochodzące z jednej kolekcji.Nietypowe i kreatywne rozwiązania na salon z jadalnią

Ciekawym pomysłem jest oddzielenie salonu od jadalni za pomocą nieco jaśniejszego lub ciemniejszego odcienia koloru bazowego. 
Zbyt jednolite, nudne wnętrza warto ożywić dodatkami w modnej barwie, np. butelkowej zieleni, mięty, pudrowego różu czy ochry. 
Jeśli urządzasz salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu w mieście, rozważ styl urban jungle — z mnóstwem kwiatów, naturalnych materiałów i roślinnych motywów. 
Lubisz odważne łączenia i kontrasty? Spróbuj urządzić jadalnię w czerni, a salon w bieli albo odwrotnie.


Podsumowanie

Pomysły na salon połączony z jadalnią są w zasadzie niewyczerpalne. Mały metraż, chociaż może stanowić utrudnienie, to na pewno nie niweczy planów o otwartej, spójnej i funkcjonalnej przestrzeni. Mamy nadzieję, że z naszymi inspiracjami i produktami uda Ci się zaaranżować salon z jadalnią, w którym poczujesz się najlepiej. Wiele niezbędnych mebli i dodatków znajdziesz w Salonach Agata i na stronie internetowej agatameble.pl


Hasła tematyczne: Salon Jadalnia testowy_tag