powrót

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka? Aranżacje i inspiracje

Mając niewielkie mieszkanie w bloku, musisz zazwyczaj na małym metrażu urządzić również pokój dziecięcy. Czy na kilku metrach kwadratowych można zmieścić niezbędne meble, dekoracje i masę zabawek, a przy tym nie przytłoczyć przestrzeni? Jasne, że tak! Nawet malutki pokoik dziecięcy może być funkcjonalny i stylowy. Trzeba „jedynie” dobrze przemyśleć aranżację. Podpowiadamy jak!

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka? Planowanie przestrzeni

Aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku to nie lada wyzwanie, które wymaga dobrego planu. Zacznij od sprecyzowania, co powinno się znaleźć w pomieszczeniu. Dziecko potrzebuje miejsca do snu, zabawy, prac plastycznych, przechowywania ubrań i zabawek. Pamiętaj też, że wystrój musi podobać się jego mieszkańcowi. Już przedszkolak ma swoje pierwsze pasje, ulubionych bohaterów z bajek i kolory, które uwielbia, jak i te, za którymi nie przepada. Ciekawy pomysł na mały pokój sprawi, że maluch będzie nie tylko chciał w nim przebywać i bawić się, ale także sam spać.

Mały pokój dziecięcy

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Aranżując tę przestrzeń, weź zatem pod uwagę:

  • wiek dziecka,
  • metraż pomieszczenia,
  • zainteresowania pociechy,
  • preferencje dotyczące kolorystyki czy wzorów.


Przemyślenia wymaga jeszcze jedna istotna kwestia – jak długo ma służyć pokój dziecięcy. Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby i upodobania. Dlatego staraj się dobierać meble, dodatki i dekoracje w taki sposób, żeby łatwo móc je potem zmienić czy dostosować, unikając kosztownego, generalnego remontu.

Łóżko piętrowe w bardzo małym pokoju dziecięcym – czy warto?

Przeglądając aranżacje małych pokoi dla dzieci – szczególnie tych zamieszkiwanych przez rodzeństwo, na pewno zauważysz, że wiele z nich wykorzystuje łóżka piętrowe. Nic dziwnego, ponieważ spanie na wysokości to ogromna frajda!

W Salonach Agata znajdziesz ich różnorodny wybór. Oprócz klasycznych łóżek piętrowych z drabinką do wyboru pozostają inne kompaktowe, wielofunkcyjne rozwiązania np. łóżka z dostawką – idealne, gdy urządzasz bardzo mały pokój dla dziecka. W ciągu dnia możesz chować dolne łóżko pod spód, by zapewnić dzieciakom więcej miejsca do zabawy i swobodę poruszania się po pomieszczeniu. Najniższą część konstrukcji na ogół tworzą szuflady, w których przechowasz pościel czy zabawki. W podobne szuflady wyposażone są również nowoczesne łóżeczka niemowlęce.

Mały pokój dla rodzeństwa

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Piętrowe łóżko polecamy nie tylko dla rodzeństwa. Ty też zyskasz dodatkowe komfortowe miejsce do spania, np. gdy Twój maluch ma problemy ze snem i często zasypiasz razem z nim lub gdy starszak zaczyna urządzać nocowanki.

Jak ustawić biurko w bardzo małym pokoju dla dziecka?

Zastanawiasz się, jak umeblować mały pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym? Na pewno nie może zabraknąć w nim ergonomicznego kącika do pracy z biurkiem. Koniecznie poszukaj biurka wygodnego, solidnego i dopasowanego do wzrostu dziecka. Do małego pomieszczenia wybierz model kompaktowy z blatem o szerokości 100-120 cm.

Najlepiej ustawić biurko tak, by dziecko siedzące przy nim nie zasłaniało sobie światła, czyli lewym bokiem do okna w przypadku osoby praworęcznej i na odwrót – prawym bokiem do okna w przypadku osoby leworęcznej. Tyle w teorii, ponieważ praktyka często rewiduje nasze plany. Aranżując naprawdę mały pokoik dziecięcy, braki w dostępie do światła słonecznego powinno zrekompensować oświetlenie sztuczne w postaci lampki biurkowej.

Jeśli urządzasz bardzo mały pokój dziecięcy w bloku, zamiast wstawiania do niego tradycyjnego biurka, możesz rozważyć montaż do ściany samego składanego blatu. Potrzebne są do tego specjalne składane wsporniki. Innym pomysłem jest umieszczenie blatu we wnęce okiennej – o ile okno znajduje się na odpowiedniej wysokości.

Mały pokój dla dziecka w bloku

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Szafa kontra meblościanka – na co postawić w niedużym pokoju dziecięcym?

Prawdziwym wyzwaniem w urządzaniu małego pokoiku dla dziecka jest zapewnienie wystarczającej ilości miejsca do przechowywania ubrań, zabawek, książek, gadżetów i wielu innych rzeczy. Wyposażenie powinno być pojemne i spójne stylowo. Możesz zdecydować się na szafę, komodę lub szafki, albo na nowoczesną meblościankę młodzieżową zbudowaną z różnych segmentów. Druga opcja stanowi gotowe rozwiązanie, jednak tak duży mebel nie wszędzie się zmieści. Alternatywną opcją – niestety kosztowną, ale za to szytą na miarę – jest zamówienie mebli na wymiar.

Jak urządzić mały pokoik dla dziecka? Dodatki i akcesoria

Zastanawiasz się, jak urządzić malutki pokój dla dziecka, żeby był przytulny i stylowy? Nie zapomnij o dodatkach i akcesoriach! Oczywiście wprowadzaj je z umiarem, bo miejsca masz niewiele. W budowaniu ciepłej, radosnej atmosfery pomagają kolorowe dywany dziecięce i inne tekstylia, np. poduchy do siedzenia na podłodze, miękka narzuta na łóżko czy zasłony z naturalnych materiałów. Na łóżku sprawdzą się barwne poduszki dekoracyjne. Pomyśl również o pojemnikach do przechowywanie zabawek czy regale, na którym wyeksponujesz kolekcję książek swojej pociechy. Dobierz odpowiednie oświetlenie – nawet w bardzo małym pomieszczeniu powinno być ono wieloźródłowe. Lampa sufitowa da największe światło, z kolei oświetlenie dekoracyjne w postaci bawełnianych kulek doskonale sprawdzi się jako lampka nocna.

Meble do małego pokoju dla dziecka

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Podsumowanie

Dzieciaki nie potrzebują wielkiego pokoju, by uwielbiać spędzać w nim czas. Jeśli nadal nie masz pomysłu, jak kreatywnie urządzić bardzo mały pokój dla dziecka, zapraszamy do jednego z naszych stacjonarnych Salonów Agata lub do obejrzenia gotowych aranżacji w sklepie online. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz coś dla siebie i Twojego dziecka.

Hasła tematyczne: Pokój dziecka i nastolatka