powrót

Organizacja biurka – inspiracje dla uczących się i pracujących

Dwa lata życia w pandemicznej rzeczywistości przyzwyczaiły nas do pracy w trybie home office, a dzieci i młodzież do nauki zdalnej. Dziś wiemy już, że podstawą efektywnej, przyjaznej dla komfortowej pracy i nauki w domu jest uporządkowane i dobrze zaopatrzone biurko. Chcesz wiedzieć, jak powinna wyglądać organizacja biurka? Inspiracje i wskazówki znajdziesz w poniższym artykule.

Inspiracja na organizację biurka w mieszkaniu – jakie akcesoria w niej pomogą?

Zarówno organizacja małego biurka, jak i dużego blatu jest znacznie łatwiejsza, gdy masz do dyspozycji różne sprytne meble i akcesoria biurowe. Wybierając wyposażenie do przestrzeni roboczej, weź pod uwagę charakter wykonywanych obowiązków i własne preferencje. W większości kącików do pracy przydają się:

  • przybory biurowe: długopisy, ołówki, zakreślacze, gumka do gumowania, spinacze, zszywacz, temperówka, dziurkacz, taśma klejąca, nożyczki,
  • koszulki na dokumenty, duże i małe koperty, ryza papieru,
  • kalendarz i karteczki samoprzylepne,
  • tablica korkowa lub inna rzucająca się w oczy powierzchnia, do której możesz przyczepiać notatki o zbliżających się deadline’ach czy ważnych sprawach do załatwienia.

Podstawą organizacji biurka są akcesoria do przechowywania rzeczy. W posegregowaniu dokumentacji i przyborów oraz utrzymywaniu porządku na blacie pomagają różnego typu organizery: kuwetki, pojemniki, pudełeczka, koszyki i segregatory. Papiery, rachunki i przybory, których nie potrzebujesz mieć cały czas pod ręką, włóż do szuflady lub szafki. 

Organizowanie biurka jest znacznie prostsze, jeśli masz do dyspozycji co najmniej jedną szufladę, półkę lub szafkę. Twoje biurko składa się tylko z blatu? Z pomocą przychodzą kontenerki. To sprytne, kompaktowe i stylowe meble, ułatwiające organizację na biurku. W kontenerku możesz dyskretnie przechowywać dokumentację, papier do ksero, akcesoria komputerowe, zapasowe przybory biurowe, ładowarki i inne przedmioty. Optymalnie wykorzystasz powierzchnię roboczą i dostosujesz ją do indywidualnych potrzeb. Wiele modeli wyposażono w kółka, co pozwala na wygodną zmianę ustawienia. 

Zastanawiasz się, jak zorganizować biurko z komputerem, monitorem lub laptopem, by utrzymać wszystkie kable w ryzach? Spróbuj ukryć kable za biurkiem, spiąć trytytką lub schować za listwą podłogową. Pracujesz w różnych miejscach, więc często przenosisz sprzęty i ładowarki? Pooznaczaj przewody kolorowymi tasiemkami, by nie odłączać ciągle niewłaściwych wtyczek.

Dlaczego dobrze zorganizowane biurko jest tak ważne podczas nauki i pracy?

Bałagan rozprasza, wydłuża czas poszukiwania potrzebnych akcesoriów i negatywnie wpływa na estetykę całego pomieszczenia. Przeszkadza również w utrzymaniu właściwej pozycji ciała. Wiele mówi się o tym, jak odpowiednio dobrane oświetlenie i fotele biurowe wpływają na efektywność i bezpieczeństwo pracy czy nauki. Natomiast często pomija się wpływ dobrze zorganizowanego, czystego biurka na produktywność, satysfakcję i samopoczucie pracownika czy ucznia. Wśród stert papierów, pustych kubków, porozrzucanych długopisów i poplątanych kabli pracuje się po prostu niekomfortowo i mniej wydajnie – zwłaszcza, gdy siedzisz w takim otoczeniu przez 8 godzin dziennie...

Nawet jeżeli lubisz swój „artystyczny nieład” na biurku, to odpowiedz sobie w tym momencie na kilka pytań. Tylko szczerze!

  • Czy potrafisz szybko odnaleźć każdą potrzebną rzecz – od konkretnego przyboru, przez ważny dokument, po kabel USB-C?
  • Czy masz odpowiednio dużo miejsca, by wygodnie oprzeć łokcie, swobodnie pisać na klawiaturze i operować myszką?
  • Czy przedmioty znajdujące się w strefie roboczej nie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu?
  • Czy w Twoim kąciku do pracy ogólnie jest czysto? Pamiętaj, że im więcej przedmiotów, tym więcej gromadzącego się kurzu.
  • Czy Twój biurkowy chaos nie rzuca się w oczy od razu po wejściu do pokoju, np. strefę roboczą oddzielasz parawanem lub masz zaadaptowane osobne pomieszczenie pod biuro? Widok zabałaganionego biurka, zwłaszcza w salonie, z pewnością obniży atrakcyjność całej aranżacji.


Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś „nie”, to najwyższy czas, żeby się zrehabilitować i poszukać nowej inspiracji na biurko.

Dobra organizacja biurka – jak nie zagracić przestrzeni?

Zgodnie z najnowszymi trendami, w modnych wnętrzach króluje kreatywny minimalizm. Przestrzeń do home office czy nauki także powinna być urządzona w sposób prosty i funkcjonalny, ale i oryginalny. Wszystkie przedmioty, które nas rozpraszają, najlepiej usunąć z biurka i umieścić w innej lokalizacji. Możesz je przechowywać w szafkach, kontenerkach czy szufladach. Warto sporządzić listę przedmiotów niezbędnych na biurku. 

Porządkując przestrzeń, pamiętaj, żeby uprzątnąć także strefę wokół biurka. Jeśli pracujesz np. w salonie z kuchnią, zadbaj o to, żeby w części kuchennej panował porządek. Piętrzące się w zlewie brudne naczynia i wysypujące się z kosza śmieci na pewno nie sprzyjają efektywnej pracy.

Co przydaje się na biurku w czasie nauki i pracy?

Na blacie biurka powinno znajdować się tylko to, co potrzebne i niezbędne w danym momencie do pracy czy nauki. Z reguły będą to: laptop lub komputer, telefon, podręczny notatnik, pojemnik z podstawowymi przyborami biurowymi oraz podstawka i kubek z napojem. Oczywiście należy dostosować wyposażenie do charakteru wykonywanej pracy. Osobom, które muszą otaczać się wieloma niezbędnymi rzeczami, polecamy biurka narożne. Szeroki blat oferuje nie tylko więcej miejsca do pracy, ale również z powodzeniem zmieścisz na nim np. drukarkę, co nie ograniczy Twojej swobody. Natomiast liczne szuflady i półki zapewniają bezpieczną przestrzeń dla ważnych dokumentów. Z kolei biurka wolnostojące to doskonały wybór dla osób ceniących minimalizm i dla tych, którzy nie potrzebują wiele miejsca do pracy czy nauki.

Must have w każdej przestrzeni roboczej to dobre oświetlenie punktowe. Wyraziste, neutralne światło, które równomiernie rozświetla cały blat, sprzyja koncentracji, podnosi jakość pracy i ułatwia wykonywanie precyzyjnych czynności – bez przemęczania wzroku. Do wyboru masz różne rozwiązania oświetleniowe przeznaczone zarówno dla szerokich, jak i małych biurek. Jeśli dużo pracujesz lub uczysz się po zmroku, warto zainwestować w energooszczędne oświetlenie LED. 

W ofercie Salonów Agata znajdziesz lampy stołowe i biurkowe, designerskie modele podłogowe, nowoczesne kinkiety oraz sprytne lampki mocowane na klips. Te ostatnie można łatwo przypiąć do półki czy regału, by zyskać więcej miejsca na blacie.

Jak utrzymać porządek na biurku?

Najpierw zastanów się, czy obecne biurko spełnia Twoje potrzeby – czy jesteś w stanie pomieścić na blacie wszystkie niezbędne urządzenia i przedmioty oraz komfortowo z nich korzystać. Jeżeli nie, rozważ wymianę biurka na nowy model, odpowiadający Twoim potrzebom i charakterowi wykonywanej pracy. Zwłaszcza uczniowi przyda się przestronny blat, na którym będzie mógł rozłożyć jednocześnie laptopa, zeszyt i książkę. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze optymalnego rozwiązania. 

Jeśli uważasz, że na blacie masz wystarczająco dużo miejsca, ale brakuje Ci przestrzeni do przechowywania rzeczy, które nie muszą być cały czas pod ręką, możesz dokupić kontenerek lub zamontować dodatkowe półki nad biurkiem. 

W utrzymywaniu porządku na biurku pomaga regularne sprzątanie. Codziennie po zakończeniu pracy posegreguj papiery, długopisy i pozostałe akcesoria. Wynieś wszystkie szklanki, kubki i naczynia do kuchni. Wyczyść ewentualne plamy, np. po napojach. Chociaż raz w tygodniu zaplanuj umycie blatu i ekranu monitora oraz wytarcie kurzu z wszystkich elementów wyposażenia. Raz w roku zrób gruntowny porządek w papierach i rachunkach. Podrzyj i wyrzuć nieprzydatne dokumenty. Utrzymuj porządek na tablicy informacyjnej. Niech nie zajmują Twojej uwagi terminy i wydarzenia, które już minęły. 

Dekoracje na biurko, które pomogą w efektywniejszej pracy

Pozytywny wpływ na efektywność pracy i efektowność kącika roboczego mają dekoracyjne organizery. Ich szeroki wybór znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Może wykonać takie użyteczne dekoracje samodzielnie. DIY to fantastyczny pomysł, gdy czeka Cię organizacja biurka dla dziecka. Możecie wspólnymi siłami stworzyć niepowtarzalne, kolorowe pojemniki na przybory do pisania i różne drobiazgi. Wykorzystajcie puste pudełka, słoiki po przetworach czy puszki po warzywach.

Warto zagospodarować także ścianę za biurkiem. Możesz zamocować na niej tablicę korkową, pomalować ją farbą tablicową lub powiesić ciekawie zaprojektowany zegar ścienny. Alternatywą dla tablicy korkowej może być zwykły sznurek z klamerkami albo metalowa kratka. Jeśli masz jeszcze trochę wolnego miejsca, umieść w kąciku roboczym roślinę doniczkową. W roli praktycznej dekoracji doskonale sprawdzają się też lampy biurkowe. Wybierz model w ulubionym stylu. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że organizacja biurka nie kryje już przed Tobą żadnych tajemnic. Pamiętaj, że w Salonach Agata czekają na Ciebie wszystkie produkty potrzebne do zorganizowania kącika biurowego: meble, organizery, lampy, dekoracje i wiele innych. Zapraszamy do nas również po inspiracje na biurko drewniane i metalowe, duże i małe, dla Ciebie i dziecka. Chętnie podpowiemy, jakie wybrać.

Hasła tematyczne: meble biurowe