Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić ergonomiczną kuchnię?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzanie kuchni to zadanie jednocześnie fascynujące i wymagające. Co bowiem zrobić w sytuacji, gdy piękna i modna kuchnia okaże się kompletnie niepraktyczna? Za mało miejsca na blacie? Czynności należy wykonywać w innej kolejności niż mamy ustawione meble? Dostępne na rynku projekty kuchni pozwalają na to, aby pomieszczenie spełniło nasze oczekiwania. Najważniejszym warunkiem jest zdecydowanie ergonomiczność kuchni, która sprawi, że codzienna praca w tym pomieszczeniu i gotowanie będą przyjemniejsze.

Na czym polega ergonomia kuchni?

Kuchnie mogą być różne – duże, małe, ciemne, jasne, otwarte, z wyspą lub bez. Najważniejsze jednak, by były one funkcjonalne, czyli aby możliwość korzystania z wyposażenia została dobrze przemyślana. Obecnie nie ma żadnego problemu, by kuchnie były zaprojektowane komfortowo, a w sytuacji, gdy trudno dopasować projekt do warunków przestrzennych i lokalowych, należy postawić po prostu na kuchnie na wymiar, co rozwiąże problem.

Aby uniknąć wykonywania czynności w kuchni w niewłaściwej kolejności oraz niepotrzebnego chodzenia między lodówką, zlewem, kuchenką i szafkami, należy przede wszystkim ustawić meble i sprzęty zgodnie z tym, jak po kolei wyglądają etapy gotowania. Aranżacja taka może przypominać literę L lub C z wyspą albo bez – w zależności od potrzeb i gustu. W tym ciągu elementów najlepiej ustawić po kolei: lodówkę, blat o szerokości co najmniej 30 cm, zlew, ponownie blat, kuchenkę i ostatni fragment blatu. Można też usprawnić sobie życie, umieszczając na wyspie kuchenkę, a naprzeciwko lodówkę i zlew w formie popularnego trójkąta roboczego.

Na jakie wymiary postawić?

Oczywiście niezwykle istotne są także odpowiednie odległości między sprzętami, aby miło i sprawnie nam się pracowało. Jeśli istnieją ku temu warunki, dobrze, gdyby blat roboczy miał całościowo minimum 200 cm długości, a poszczególne jego odcinki pozwalały na sprawne wykonywanie kuchennych czynności. Bardzo ważna jest również wysokość blatów. Zakłada się, że optymalnie powinny się one znajdować na wysokości ok. 85-90 cm lub 15 cm poniżej zgiętego łokcia. Piekarnik z kolei montuje się na wysokości ok. 80-85 cm, aby móc sprawnie wkładać i wyjmować potrawy. Warto również na odpowiedniej wysokości powiesić sobie szafki, aby codzienne korzystanie z nich było po prostu wygodne. I co najważniejsze – rzeczy potrzebne na co dzień powinny być dostępne na wyciągnięcie ręki, a te rzadziej używane znajdować się na najwyższych półkach.

Jak rozmieścić sprzęty?

Na pewno nie można sobie pozwolić na potykanie się w kuchni o niepotrzebne sprzęty. Dlatego także ich ustawienie należy przemyśleć. Jeśli mamy wyspę w kuchni, hokery załatwiają sprawę, jeśli jednak decydujemy się na stół i krzesła do kuchni, należy zadbać, aby nie zajmowały one zbyt wiele miejsca. Gdy planujemy oświetlenie kuchni, oprócz dekoracyjności lamp trzeba wziąć pod uwagę również to, aby idealnie doświetliły miejsce pracy w kuchni.

W kwestii odpowiedniego rozmieszczenia sprzętu świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie nad zlewem szafki z ociekaczem, a obok zmywarki szafki i szuflad na naczynia oraz sztućce. Spora liczba szuflad i szafek da gwarancję, że wszystkie sprzęty będzie można swobodnie schować. I wreszcie niebagatelna kwestia kosza na śmieci – odpowiednio zaplanowany i wbudowany w meble, znacznie usprawni nam funkcjonowanie.

Ważne jest, aby kuchnia marzeń była piękna, modna i przytulna. Aby jednak codzienna praca, przygotowanie posiłków i sprzątanie nie były kłopotliwe, a wręcz sprawiały przyjemność, a kuchnia była praktyczna i funkcjonalna, należy zadbać, by pomieszczenie zostało ergonomicznie urządzone. Dlatego trzeba optymalnie rozmieścić wszystkie sprzęty i akcesoria.