Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kuchnia na wymiar - jak ją zaprojektować?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kuchnia to pomieszczenie, którego wystroju nie zmieniamy zbyt często, dlatego podczas jej aranżacji warto zainwestować w najlepsze rozwiązania. Najwięcej problemów sprawia wybór i dopasowanie mebli. Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię, która będzie służyła przez lata? Jakie meble kuchenne wybrać? Pomożemy Ci stworzyć kuchnię idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.

Kuchnia na wymiar – idealnie dopasowana do Twoich potrzeb

Od czego zacząć projektowanie? Najlepiej od ustalenia wymiarów pomieszczenia. Niezbędna będzie odległość od podłogi do sufitu oraz długość każdej ze ścian. Na plan musisz też nanieść okna, drzwi, przyłącza i ustalić wszystkie odległości pomiędzy nimi. Na koniec zaznacz elementy wystające, takie jak kratki wentylacyjne, włączniki światła, gniazdka czy rury. Zazwyczaj przed wykonaniem wstępnego projektu oglądamy liczne aranżacje kuchni w magazynach wnętrzarskich i szukamy inspiracji w internecie. Powinniśmy jednak pamiętać, że to co nam się podoba niekoniecznie będzie odpowiadało naszym potrzebom. Nie zawsze też dany projekt będziemy mogli zrealizować w przestrzeni, którą dysponujemy. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie kuchni w kolejności od ogółu do szczegółu oraz indywidualne podejście do każdego projektu. Najpierw określ swoje potrzeby, pomyśl o tym, ile rzeczy musi się zmieścić w Twojej kuchni, czy poza standardowymi meblami kuchennymi znajdzie się miejsce dla witryny do kuchni, przyjrzyj się pomieszczeniu i ustal, jaki układ mebli pozwoli najlepiej zagospodarować przestrzeń. Następnie zastanów się nad rozmieszczeniem sprzętów zgodnie z podstawowymi zasadami aranżowania kuchni, mającymi na celu zwiększenie jej funkcjonalności. Pomyśl też, ile urządzeń AGD (np. piekarnik w zabudowie) znajdzie się w kuchni, które z nich będą zabudowane, a które nie. Ustal wstępną kolorystykę, rodzaj frontów, wygląd blatu i ewentualnych płytek. Na sam koniec zostaw szczegóły, takie jak typy szafek, sposoby ich otwierania, ilość szuflad, półek itp.

Uwzględnij ilość domowników

Wstępne projekty kuchni powinny też uwzględniać ilość domowników. Zupełnie inaczej będzie bowiem wyglądała kuchnia dla singla, pary czy rodziny. W rodzinnej kuchni najważniejsza jest przestrzeń, dopasowanie do potrzeb wszystkich domowników, w tym dzieci, a także odpowiednia ilość miejsca do przechowywania oraz (jeśli nie planujemy jadalni) do spożywania wspólnych posiłków. Duży, wygodny stół będzie sprzyjał komunikacji i zacieśnianiu rodzinnych więzi. Kuchnia dla pary powinna być uniwersalna, nowoczesna i łatwa do modyfikacji, czyli elastyczna. Z drugiej strony – odpowiadająca przyzwyczajeniom obu stron. Jako miejsce do spożywania wspólnych posiłków sprawdzi się w niej niewielki stolik lub cieszący się nieustanną popularnością barek z tapicerowanymi krzesłami barowymi. Kuchnia dla singla to z kolei niewielka, ale funkcjonalna przestrzeń. Ważne, aby była poręczna i estetyczna. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wówczas aneks kuchenny połączony z salonem.

Dopasuj układ mebli do kształtu pomieszczenia

Dzięki dopasowaniu układu mebli do kształtu pomieszczenia w pełni wykorzystasz dostępną przestrzeń, uzyskując maksymalną ilość miejsca do przechowywania. Wpłynie to również na wygodę użytkowania kuchni. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą:

  • układ liniowy, gdzie wszystkie elementy zabudowy są umieszczone wzdłuż jednej ściany;
  • układ dwuliniowy, który sprawdza się zwłaszcza w szerokich pomieszczeniach (odległość między rzędami powinna wynosić przynajmniej 90 cm);
  • układ L, pasujący do kuchni długich i szerokich;
  • układ G oraz U dedykowane dużym kuchniom, także tym otwartym na salon;
  • układ z wyspą, który najlepiej pasuje do przestronnej kuchni otwartej na inne pomieszczenia.


Wybór układu zabudowy pomoże Ci też odpowiednio rozplanować trójkąt roboczy, czyli strefę gotowania (kuchenka), przechowywania (lodówka) oraz zmywania (zlew) – odległości między nimi powinna wynosić od metra do dwóch.

Uwzględnij potrzebną ilość miejsca

Ilość sprzętów oraz rzeczy do przechowywania także wpłynie na projekt Twojej kuchni. Ustalenie, co będzie chowane do szafek, a co wygodniej przechowywać w szufladach pozwoli lepiej zaplanować układ mebli kuchennych. Kolejna kwestia to długość blatu – to nie tylko miejsce robocze. Jeśli posiadasz urządzenia, z których często korzystasz i chcesz je wyeksponować (sokowirówka, toster, ekspres itd.), blat powinien być dłuższy, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca.

Funkcjonalne rozwiązania

Warto także wyznaczyć strefy na poszczególne grupy sprzętów i przedmiotów – naczynia, zapasy jedzenia, sztućce, środki czystości itd. Dzięki temu Twoja kuchnia zyska na funkcjonalności. Co jeszcze wpłynie na funkcjonalność kuchni? Na przykład zastąpienie części otwieranych szafek głębokimi szufladami i koszami cargo, które stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych półek i są znacznie wygodniejsze.

Unikaj błędów 

Projektując kuchnię, unikajmy niepraktycznych rozwiązań. Do najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych należą: zbyt duże lub zbyt małe odległości między poszczególnymi strefami i urządzaniami, umieszczanie zlewu bądź kuchenki w narożniku albo na końcu blatu sąsiadującym ze ścianą czy zbyt nisko umieszczone szafki wiszące (ich odległość od poziomu blatu roboczego powinna wynosić przynajmniej 49 cm).

Twoja kuchnia marzeń prosto z salonu Agata

Posiadając wstępny projekt i dokładne wymiary pomieszczenia, możesz zająć się projektem szczegółowym, w którym uwzględnione zostaną odpowiednie korpusy i fronty do szafek kuchennych, a także sprzęty AGD. W Salonach Agata pomożemy Ci zaplanować kuchnię idealną dla Ciebie i zaproponujemy najlepsze rozwiązania – od układu mebli przez wybór frontów i uchwytów po blaty kuchenne na wymiar. Będziesz mógł wysłuchać porad ekspertów i przedyskutować problematyczne kwestie – nasi pracownicy odpowiedzą na każde pytanie. A wszystko to podczas jednej wizyty.

Możesz również skorzystać z usług dodatkowych, takich jak wykonanie pomiarów, transport czy kompleksowy montaż mebli. Powierzając nam projekt i realizację swojej kuchni z pewnością będziesz zadowolony z efektu końcowego – kuchnie na wymiar to nasza specjalność.

Tworzenie funkcjonalnej i ergonomicznej kuchni jest możliwe dzięki zastosowaniu systemów mebli modułowych. Każdy element to kilka wariantów wysokości i szerokości, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do Twojej kuchni. Ponadto odpowiadają one wymiarom dostępnych na rynku urządzeń i akcesoriów, jak choćby wkłady na sztućce.

Meble modułowe stanowią doskonałą alternatywę dla znacznie droższych kuchni na wymiar, pod zabudowę. To pośrednie rozwiązanie między tym, a gotowymi zestawami mebli, które są dostępne na przykład w marketach budowlanych.

Warto zaznaczyć, że kuchnia na wymiar to zazwyczaj rękodzieło – z niespotykanymi rozwiązaniami, stworzone z egzotycznych materiałów. Ceny takich kuchni mogą zaczynać się od 100 000 zł. Z kolei w naszym przedziale cenowym, czyli 3000-10000 zł, kuchnie są dopasowane do pomieszczenia. Możemy więc mówić o kuchni na wymiar za niewielkie pieniądze. Systemy modułowe to dzisiaj 90% sprzedaży. Stosują je duże sieci, ale też stolarze składający kuchnie na indywidualne zamówienia. Wszyscy poruszamy się w szerokościach 15, 30, 40, 50, 60, 80 i 90 cm. Trudność polega jedynie na dopasowaniu ostatniej szafki w zabudowie lub zastosowaniu listwy przy ścianie – wyjaśnia Piotr Różański, ekspert Salonów Agata.

Nawet z pozoru trudne, nieustawne pomieszczenie da się więc odpowiednio zagospodarować modułami, i to z wielką dokładnością. Takie rozwiązanie, bazujące na gotowych elementach, znacznie zmniejsza nie tylko koszt, lecz także czas realizacji.

Nie czekaj i już dziś umów się na konsultacje w wybranym punkcie Salonu Agata.