powrót

Jak urządzić kuchnię?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Mimo że to salon pełni funkcję reprezentacyjną w domu, kuchnia jest jego sercem i to tam właśnie najchętniej spędzamy czas, chociaż nie tylko na przygotowywaniu posiłków, ale również pijąc kawę, a nawet prowadząc rozmowy pełne bliskości, bo z takimi właśnie kojarzy się kuchnia. Dlatego urządzając to pomieszczenie, musimy sprawić, by jego wnętrze było nie tylko funkcjonalne, ale także tworzyło przytulny i pozytywny klimat.

Od czego zależy urządzenie kuchni?

Zdecydowanie kuchnia niejedno ma imię. Oczywiście należy zadbać o kilka niezbędnych w niej elementów, ale pomysł na aranżację zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim od tego, czy znajduje się ona w domu jednorodzinnym czy w bloku. Jeśli jest przestronna, daje pole do popisu, mała albo bardzo wąska wymaga większej uwagi, a przestrzeń wymusza pewne rozwiązania. Zupełnie inaczej można też wykorzystać miejsce w otwartych kuchniach, które obecnie są bardzo popularne. Na początek warto sprawdzić, czy gotowe projekty kuchni spełniają oczekiwania domowników.

Co warto bardzo dokładnie zaplanować?

Bez względu na to, czy urządzamy kuchnię samodzielnie, czy zlecamy to profesjonalnej firmie, należy zaplanować w najmniejszych szczegółach kilka kwestii. Pierwszą z nich jest właściwe rozmieszczenie przyłączy gazu, wody i gniazdek z prądem. Następnie należy zdecydować się na rodzaj AGD i dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie. Chodzi o to, by wybrać, czy chcemy AGD do zabudowy, czy wolnostojące – od tego będzie zależał także dobór mebli. Ważną kwestią pozostaje także odpowiednie ustawienie kolejności sprzętów, takich jak lodówka, zlewozmywak, zmywarka – sprawi to, że kuchnia będzie funkcjonalna. W razie problemów wiele firm robi kuchnie na wymiar.

W zależności od ilości miejsca i oczywiście potrzeb rodziny należy przemyśleć, czy kuchnia będzie mieć miejsce do jedzenia posiłków, czy też nie. Jeśli nie urządzamy osobnej jadalni, to w kuchni można wybrać albo krzesła do kuchni i stół z krzesłami, albo zdecydować się na wyspę.

Bardzo potrzebne jest też dobre światło, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wielopunktowe oświetlenie kuchni, a zwłaszcza roboczego blatu kuchennego. Jest to bardzo praktyczne, a ponadto pełni funkcję dekoracyjną.

W jakim stylu wybrać kuchnię?

Kiedy już mamy pewność, że kuchnia jest praktyczna i funkcjonalna, przychodzi czas na podjęcie decyzji w kwestii stylistyki wnętrza. Z tym wiąże się wybór koloru ścian, podłogi oraz frontów szafek. Aranżacja kuchni będzie też zależeć od jej oświetlenia. W przypadku ciemnej kuchni należy uważać, żeby wybrany kolor nie wprowadził przygnębiającego nastroju. W jasnej można sobie pozwolić na większą dowolność. Dostępność mebli i wyposażenia sprawia, że można urządzić kuchnię w sposób tradycyjny, klasyczny i rustykalny, ale także minimalistyczny i nowoczesny. Te pierwsze rozwiązania kojarzą się z drewnem i ciepłymi kolorami, natomiast drugie to przede wszystkim biel, ciemny brąz, szarości i odważne zestawienia kolorów. A do tego warto jeszcze dobrać jakieś niebagatelne dodatki – wówczas powstanie kuchnia marzeń.

Warto pochylić się nad stworzeniem dla siebie idealnej kuchni. Jeśli zostanie dobrze urządzona, będziemy mieć ochotę spędzać w niej czas. Urządzenie tego pomieszczenia zależy od wielu kwestii, ale jeśli włożymy w to serce, otrzymujemy gwarancję, że kuchnia spełni nasze oczekiwania – będzie piękna, modna i funkcjonalna.