powrót

Jak urządzić mały przedpokój?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Posiadając niewielki przedpokój, nie trzeba rezygnować z jego funkcjonalności. Dzięki kilku praktycznym wskazówkom można stworzyć przyjazną przestrzeń, w której przygotowania do wyjścia z domu odbywać się będą sprawnie i szybko. Kluczem do sukcesu są meble, których odpowiedni dobór decyduje o praktycznych walorach pomieszczenia. Urządzenie małego przedpokoju nie musi być trudne!

Wystrój małego przedpokoju – o co zadbać przede wszystkim?

Podstawową funkcją przedpokoju jest zapewnienie możliwości swobodnego wyszykowania się do wyjścia. Powinno odbywać się to sprawnie i bez obijania się o meble, dlatego tak ważna jest przemyślana aranżacja tej przestrzeni. Do wyboru są zarówno zestawy mebli do przedpokoju, zawierające najważniejsze elementy, jak i kompaktowe szafki czy garderoby. Zakup uzależniony jest od możliwości przestrzennych danego wnętrza. Z dużych kolekcji można wybrać jedynie kilka sztuk, które w małym przedpokoju stworzą praktyczny kącik, nie zajmując zbyt wiele miejsca. Jak urządzić mały przedpokój, żeby stał się pomieszczeniem wygodnym, funkcjonalnym i jednocześnie ładnym?

Wieszaki na odzież wierzchnią, szafka na buty i półka na podręczne akcesoria – torebkę czy siatkę – to podstawa do stworzenia praktycznego przedpokoju. Elementy te to swoiste minimum, bez którego trudno mówić o funkcjonalności. Nieraz zdarza się, że przedpokój nie stanowi wydzielonego pomieszczenia, a jest płynnym przejściem z przestrzeni mieszkalnej do wyjścia. Wtedy te kilka mebli przy drzwiach pozwala wykreować strefę, w której zostawiane są ubrania wierzchnie i obuwie.

Optyczne powiększenie małego przedpokoju

Jasne kolory ścian i mebli oraz duże lustro to przepis na wrażenie przestronności i przejrzystość nawet małego przedpokoju. Proste triki i zabawa barwami umożliwiają stworzenie wrażenia większej przestrzeni, nawet jeśli w rzeczywistości jest ona bardzo mała. Lustro może zawisnąć na ścianie lub być elementem szafy przesuwnej – lustrzane drzwi to rozwiązanie trafne, jeśli w przedpokoju istnieje możliwość ustawienia dużego mebla. Wtedy większość rzeczy magazynowana jest właśnie w nim, a przydatne w zachowaniu ładu okazują się praktyczne akcesoria do przechowywania – tekstylne półki wiszące, organizery i pudełka. Dzięki nim można okiełznać bałagan, a także zadbać o kompaktowe rozmiary składowanych przedmiotów. Segregacja odzieży jest ważna nie tylko z punktu widzenia porządku – kurtki umieszczone na wieszakach wyglądają schludnie i oszczędzają miejsce w szafie. Pod nimi można umieścić pudełka z mniej potrzebnymi bibelotami. Przestronne szafy do przedpokoju cechują się imponującymi możliwościami pojemnościowymi, dlatego warto z nich skorzystać.

Mały przedpokój – aranżacje, które warto rozważyć

Niewielka przestrzeń to ograniczone możliwości urządzania, jednak nawet w małym przedpokoju można bawić się stylami. Oczywiście ze względu na zredukowaną ilość miejsca królować będzie minimalizm. Brak zbędnych rzeczy to pierwszy krok do skutecznego zaaranżowania małej przestrzeni. Jeśli w przedpokoju stanie szafa przesuwna, można postawić na worki próżniowe, dzięki którym zmniejszą się rozmiary przechowywanych przedmiotów. Sprawdzą się one wobec rzadko używanych lub wyjmowanych wyłącznie w określonym sezonie rzeczy. Segregacja i podejście minimalistyczne są szczególnie istotne, jeśli jest się posiadaczem małego przedpokoju. Sprawdzi się więc styl skandynawski, który czerpie z minimalizmu i jest z nim ściśle powiązany. Można pokusić się też o industrializm lub przedpokój w stylu loft, ale wyłącznie wtedy, gdy współgra on z wystrojem pozostałych pomieszczeń w domu.

Niezależnie od dominującego stylu, zawsze warto pamiętać, że aby wystrój małego przedpokoju spełniał swoją funkcję, nie potrzeba wielu mebli. Wystarczy wspomniane minimum w postaci kilku wieszaków na odzież, szafki na buty i lustra, a przygotowania do wyjścia odbywać się będą sprawnie i wygodnie. To miejsce, w którym witani są goście, więc warto je dopieścić, gdyż jest swoistą wizytówką całego mieszkania i prezentuje styl jego domowników.