powrót

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzenie wspólnego pokoju dla rodzeństwa nie jest łatwym zadaniem. Aranżacja wymaga dokładnego przemyślenia potrzeb dzieci i odpowiedniego zaplanowania przestrzeni. Co warto wziąć pod uwagę, przygotowując pokój dla rodzeństwa? Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej? Kilka porad poniżej!

Marzenia i potrzeby

Aranżacja pokoju dziecięcego dla rodzeństwa jest trudna, ponieważ musimy połączyć w jeden projekt różne, czasem zupełnie odmienne, oczekiwania maluchów – między innymi wziąć pod uwagę ich ulubione kolory, motywy czy postacie z bajek. Ważne jest, żeby każde dziecko czuło się w pokoju dobrze i miało choćby niewielką, ale swoją prywatną przestrzeń. W przypadku większej różnicy wieku między rodzeństwem dochodzi jeszcze kwestia potrzeb – starszakowi powinniśmy stworzyć jak najlepsze warunki do nauki, a maluchowi do zabawy. Aby wystrój był spójny, warto zdecydować się na jeden kolor mebli, można natomiast pobawić się kolorami i odcieniami dodatków. Nie możemy też zapominać o funkcjonalności – odpowiednie ustawienie mebli odgrywa kluczową rolę w aranżacji.

Małe dzieci – mały kłopot

Pokój dziecięcy znacznie łatwiej urządzić, kiedy rodzeństwo jest w zbliżonym wieku, problem okazuje się tym mniejszy, gdy ponadto dzieci są tej samej płci – mają podobne zainteresowania, oglądają te same bajki, możemy też postawić na jeden kolor albo motyw (np. pokój piratów, księżniczek, wróżek itp.). Wówczas organizowanie spójnej przestrzeni nie różni się zbyt wiele od urządzania pokoju dla jednego dziecka.

W przypadku maluchów w wieku przedszkolnym pokój traktowany jest jako wspólna przestrzeń, tak naprawdę wystarczy wydzielić w nim strefę zabawy oraz snu. Jeśli pomieszczenie jest duże, warto od razu zainwestować w dwa łóżka, jeżeli natomiast metraż nam na to nie pozwala, jako łóżko dla rodzeństwa możemy wykorzystać model z wysuwaną szufladą (np. HOBBY czy HONG-KONG) – złożone będzie wyglądało jak tradycyjny tapczan. Strefa zabawy to przede wszystkim barwny dywan. Pełni on nie tylko funkcję ozdobną, ale też praktyczną, gwarantując komfort i chroniąc przed zimnem. Jeśli chodzi o meble dla dzieci, poza szafą na ubrania niezbędne będą regały i szafki na zabawki – zadbajmy o to, aby każdy małych miał swój albo przynajmniej podzielmy odpowiednio półki i szuflady. Dzięki temu łatwiej będzie im się orientować gdzie znajdują się czyje rzeczy, sprawniej będzie też przebiegało sprzątanie. Możemy też wstawić stolik i krzesełka, aby dzieci miały wygodne miejsce do rysowania i wykonywania innych prac plastycznych.

Gdy różnica wieku między rodzeństwem jest większa, musimy inaczej zaplanować przestrzeń. Starsze dziecko będzie potrzebowało przede wszystkim miejsca do nauki – trzeba pomyśleć o wygodnym biurku i krześle. Różnica wieku oznacza także odmienne pory zasypiania – warto więc wyraźnie oddzielić strefę snu od pozostałej przestrzeni, np. za pomocą parawanu. Jeżeli obie nasze pociechy są w wieku szkolnym, najlepiej zdecydować się na dwa oddzielne biurka – nie będą się wzajemnie rozpraszać podczas nauki czy odrabiania prac domowych. Każde z nich będzie też mogło samodzielnie zagospodarować tę przestrzeń, nadając jej indywidualnego charakteru. W przypadku starszaków dobrze jest także wziąć pod uwagę ich zainteresowania oraz to, że będą potrzebowały choć trochę prywatności. Jak podzielić pokój dla rodzeństwa?

Dwa pokoje w jednym – sprytne sposoby na podział przestrzeni

Pokój rodzeństwa możemy zaaranżować tak, jakby mieściły się w nim dwa oddzielne pomieszczenia. Warto rozważyć opcję wstawienia ścianki działowej – nawet ta biegnąca zaledwie przez połowę pomieszczenia zapewni dzieciom poczucie prywatności, możemy oddzielić nią na przykład łóżka. Przed postawieniem ścianki upewnijmy się jednak, że obie części pokoju będą odpowiednio doświetlone.

Mniej radykalnym sposobem będzie z pewnością podział przestrzeni za pomocą wysokiego regału. Jeżeli obawiamy się, że duży mebel przytłoczy pomieszczenie, postawmy na regał ażurowy o lekkiej konstrukcji. Zamiast regału możemy też wykorzystać biurko z nadstawką. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest umeblowanie pokoju na zasadzie lustrzanego odbicia wzdłuż osi podziału.

Jakie meble do pokoju dla rodzeństwa?

Meble dziecięce powinny być przede wszystkim funkcjonalne. W przypadku pokoju dla rodzeństwa ważna jest też pojemność szafek i regałów – na niewielkiej przestrzeni musimy przecież zmieścić znacznie więcej ubrań, zabawek i książek. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem będą meble modułowe, które dają wiele możliwości aranżacji wnętrza. Mnogość konfiguracji sprawia, że bez problemu dostosujemy je do zmieniających się potrzeb maluchów, z łatwością dokupimy też kolejne elementy – nawet bez wychodzenia z domu, dokonując zakupów online. To także rozwiązanie niezwykle atrakcyjne wizualnie – ciekawe i oryginalne kolekcje dostępne w naszej ofercie z pewnością przypadną najmłodszym do gustu.