powrót

Pokój dla dziecka - jakie meble wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Ergonomiczne, bezpieczne, solidne, dostosowane do wieku - takie właśnie powinny być meble do pokoju dziecięcego. Aranżując wnętrze, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wielkość i spisać wymiary przed zakupem mebli. Bardzo praktyczny okaże się zakup kompletu mebli - dostępne są zestawy zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców.

Aranżacja pokoju dziecięcego to dla rodziców prawdziwe przeżycie - mały człowiek będzie miał we wspólnym mieszkaniu własny kącik. Dokładamy więc starań, aby było mu dobrze, komfortowo, bezpiecznie, ale też kolorowo i wesoło. Oczywiście inaczej będzie wyglądał pokój dla niemowlęcia, a inaczej dla nastolatka.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Mebelki do pokoju dziecięcego powinny być przede wszystkim solidne, trwałe i bezpieczne. Nie mamy pojęcia, jakie pomysły na zabawy przyjdą do głowy energicznemu maluchowi! Bezpieczeństwo jest szczególnie istotne w przypadku maluszków - łóżeczko niemowlęce powinno dobrze zabezpieczać przed upadkiem najmniejsze dzieci. W przypadku szkrabów nieco starszych, ale wciąż wiercących się w nocy, sprawdzi się np. łóżko wyposażone w specjalną ściankę chroniącą dziecko przed upadkiem. Wybierając pozostałe meble do pokoju niemowlaka i starszego dziecka, należy zwrócić uwagę na ich stabilność i praktyczność. Gdy oglądamy np. komody do pokoju dziecięcego sprawdźmy, czy szuflady posiadają odpowiednią blokadę zabezpieczającą przed wypadnięciem. 

Aranżacja przestrzeni

Niezależnie od wielkości przestrzeni, pokoje dla dzieci powinny mieć jak najwięcej regałów i różnego rodzaju pudełek. Należy zadbać o to, aby wszystkie zabawki były dla dziecka swobodnie dostępne - tak aby nie musiało np. wspinać się po półkach w poszukiwaniu ulubionego misia. Jeśli w pokoju znajdują się krzesła, stoły, biurka czy fotele, powinny być one dostosowane do wysokości dziecka. Oczywiście dopasowując komplety mebli dla dzieci należy wziąć pod uwagę wielkość pokoju. Jeśli jest on niewielki, warto zainwestować w meble wielofunkcyjne, np. łóżka z szufladami lub rozsuwane łóżka dla dzieci. Jeśli nasze dziecko jest w wieku szkolnym, szczególnie ważne okaże się odpowiednie usytuowanie i dopasowanie biurka i krzesła. Biurko w pokoju ucznia nie może stać pod samym oknem, ponieważ widok poza nim może rozpraszać, a światło słoneczne razić. W przypadku dzieci praworęcznych światło dzienne powinno oświetlać biurko z lewej strony, natomiast w przypadku leworęcznych - z prawej. Jeśli chodzi o krzesło lub fotel, muszą być one ergonomiczne - najlepiej, aby maluch sam wypróbował, czy wygodnie mu się na nim siedzi.

Meble do pokoju chłopięcego i dziewczęcego

Z oczywistych względów inaczej zaaranżujemy pokój chłopca, a inaczej dziewczynki. Szeroki wybór mebli młodzieżowych dla chłopaka pozwoli idealnie dopasować wystrój do upodobań dziecka czy nastolatka. W tym wypadku sprawdzają się gotowe komplety mebli dla dzieci i młodzieży - dopasowane stylem i kolorystyką, tworzą praktyczną i harmonijną całość. Nastolatek zapewne sam będzie chciał zaaranżować swój pokój - warto mu to umożliwić. Dziewczynki z kolei zwykle decydują się na komplety mebli w modnej, pastelowej kolorystyce. Obecnie wyjątkowo popularne są też meble dziewczęce białe - choć mogą się one wydawać niepraktyczne, w rzeczywistości są tak samo wygodne i łatwe do czyszczenia jak każde inne. Oczywiście rodzice też muszą mieć swoją rolę w aranżacji wnętrza młodzieżowego - przed zakupem mebli warto spisać wymiary pomieszczenia, szczególnie w przypadku niewielkich pokoi.