powrót

Jak urządzić pokój dzienny?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Salon to takie miejsce w naszym domu czy mieszkaniu, w którym spędzamy zwykle najwięcej czasu wraz z rodziną. Dlatego jego wystrój powinien być na tyle dobrze przemyślany, by spełniał określone funkcje.Jak urządzić pokój dzienny, żeby mieszkało się nam miło i przytulnie przez kilka najbliższych lat?Aranżacja pokoju dziennegonie musi być wcale kosztowna, wystarczy dobrze rozplanować jego strefy oraz odpowiednio dobrać tego meble.

Aranżacja pokoju dziennego

Jak urządzić pokój dzienny raz a dobrze i to na kilka lat? Niekoniecznie musi być to cały czas ta sama, nudna już dla nas po pewnym czasie, aranżacja pokoju dziennego. Naprawdę dobrze przemyślany projekt salonu pozwala nam później na szybkie i niskobudżetowe metamorfozy w zależności od pory roku czy naszych aktualnych potrzeb.

Dobrą bazą do urządzenia pokoju dziennego są neutralne kolory ścian: biel, szarość, beż i dobrej jakości jasne meble. Całą resztę dopełniają dodatki: dywany, obrazy, poduszki, firany, zasłony, rośliny – to one wprowadzają w salonie odpowiedni nastrój. I tak: zimą możemy zanurzyć się w przytulnych futrzanych poduchach, dywanach i ciepłych kocach, a wiosną wprowadzić świeży design za pomocą roślin czy zielonych dodatków.

Meble do pokoju dziennego powinny być tylko tłem dla dodatków, ale muszą być przy tym wykonane solidnie z materiałów jak najwyższej jakości. Najlepiej, jeśli będą to zestawy, z których możemy wybrać to, co jest nam w danej chwili potrzebne, a jednocześnie moduły pasujące wymiarami do danej ściany w salonie. Wszystkie te elementy muszą oczywiście tworzyć jedną, spójną całość.

Jak urządzić salon praktycznie i modnie?

Meble do pokoju powinny wydzielać strefy: przestrzeń do wypoczynku – sofa, fotel, stolik kawowy bądź ława, reprezentacyjną – stół z krzesłami, komoda oraz rekreacyjną – szafka pod TV, półka bądź regał z książkami. W mniejszych mieszkaniach w blokach pokój dzienny spełnia często także rolę sypialni, gdzie znajduje się rozkładana wersalka oraz szafa do przechowywania ubrań.

Jak urządzić pokój dzienny, żeby służył nam przez kilka najbliższych lat? W zależności od tego, ile mamy miejsca w mieszkaniu czy domu, pomieszczenie to może mieć różne, praktyczne zastosowania: wspomnianej już sypialni, jadalni oraz strefy do relaksu i wypoczynku po pracy.

Aranżacja pokoju dziennego to nic innego jak odpowiednio przemyślane strefy, dokładnie wyliczony metraż przestrzeni, wybranie neutralnych barw oraz dobranie mebli z dostępnych w sklepach serii wg ulubionego stylu. A wybór dzisiaj jest ogromny – od nowoczesnych i eleganckich zestawów mebli, po jasne skandynawskie czy w końcu ponadczasowe klasyki.

Odpowiadając sobie zatem na pytanie – jak urządzić salon, zacznijmy od rozplanowania funkcji, jakie ma spełniać nasz pokój dzienny i dopiero później dobierajmy potrzebne nam meble i dodatki. I ważne: zostawmy też trochę wolnej przestrzeni i oddechu w aranżowanym salonie, co wprowadzi równowagę i spokój tak bardzo nam potrzebny do wypoczynku po ciężkim dniu w pracy.

Przykładowe meble do pokoju dziennego