powrót

Jak ustawić łóżko w sypialni. Złote zasady urządzania sypialni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jak ustawić łóżko w sypialni? Złote zasady urządzania sypialni

Dobry sen to dobry dzień. Dlatego tak ważne jest, by sypialnia nie tylko pięknie wyglądała, ale przede wszystkim zapewniała efektywny wypoczynek. Podstawą zdrowego snu jest oczywiście łóżko – odpowiednio dobrane i ustawione. Jak ustawić łóżko w sypialni, żeby nareszcie się wysypiać i jednocześnie cieszyć się stylowym, klimatycznym wnętrzem? Zacznijmy od podstaw…

Podstawowe zasady urządzania sypialni

Podstawowe zasady urządzania sypialni i innych pomieszczeń w domu znaleźć można w starej, chińskiej filozofii przestrzeni feng shui. Zakłada ona, że na samopoczucie człowieka istotny wpływ ma rozmieszczenie mebli i dodatków. Wyróżnia 5 żywiołów: ogień, wodę, ziemię, metal i drzewo, które muszą pozostawać w pełnej symbiozie, aby w życiu panowała równowaga i harmonia. Ponadto urządzenie pomieszczenia powinno zapewniać swobodny przepływ energii chi, która jest gwarancją zdrowia. Poznaj podstawowe zasady aranżowania sypialni zgodnie z feng shui.

  1. Na sypialnię warto wygospodarować pomieszczenie znajdujące się w południowo-zachodniej części domu.
  2. W sypialni powinien zawsze panować ład i porządek – zarówno widoczny na zewnątrz, jak i ukryty wewnątrz mebli. Nie ma w niej miejsca na niepotrzebne, nieużywane czy uszkodzone przedmioty i ubrania.
  3. Kwestią priorytetową jest wybór łóżka do sypialni oraz jego ustawienie. Rama powinna być drewniana. Wezgłowie musi przylegać do ściany, by do łóżka można było się dostać z 3 stron. Niekorzystne natomiast jest ustawienie łóżka naprzeciwko drzwi. Optymalna powierzchnia do spania wynosi minimum 90 cm szerokości oraz 30 cm więcej niż wzrost śpiącego. Istotne znaczenie mają także materac i pościel. Należy wybierać materiały antyalergiczne i oddychające.
  4. Sypialnia ma być tak odizolowana od reszty pomieszczeń, aby panowała w niej ciemność, cisza i intymna atmosfera. To ułatwia zasypianie. W oknach warto zamontować rolety.
  5. Samo oświetlenie sufitowe w sypialni nie wystarczy. Potrzebne są różne dodatkowe źródła światła, generujące nastrojowy, relaksujący blask. W ten sposób stworzysz przyjemną atmosferę.
  6. Do sypialni należy wybierać kolory działające uspakajająco, jak barwy ziemi, jasny róż, brzoskwinię czy delikatne odcienie żółtego.
  7. Z pomieszczenia trzeba usunąć elektronikę, ponieważ urządzenia wyzwalają procesy mogące zaburzyć sen. Zamiast oglądać wieczorem telewizor, poczytaj książkę.
  8. Jeśli sypialnia jest Twoim miejscem pracy, co stało się dość powszechne w pandemicznej rzeczywistości, odetnij strefę roboczą od pozostałej przestrzeni. Wykorzystaj np. parawan.
  9. Wybieraj tylko takie dodatki, które przyciągają dobrą energię i nie zagracają wnętrza. Mogą to być np. miękkie, jednokolorowe dywany nowoczesne.

Jak ustawienie łóżka w sypialni wpływa na nasz sen?

Łóżko to kluczowy mebel w sypialni. Zasady chińskiej filozofii feng shui mówią jasno, że nie tylko dobór łóżka, ale również jego ustawienie mają ogromny wpływ na jakość snu, a co za tym idzie – na codzienne samopoczucie, stan zdrowia i wydajność w pracy. Jakie kierunki ustawienia łóżka do spania zaleca filozofia feng shui? Wezgłowie powinno przylegać do północnej ściany, natomiast nogi powinny być skierowane na południe. Łóżko postaw w taki sposób, by zapewnić dostęp do niego z trzech stron. Unikaj lokalizacji naprzeciwko drzwi oraz pomiędzy drzwiami a oknem/oknami. Spanie w przeciągu nie jest korzystne dla snu i zdrowia.

Sypialnia niewielkich rozmiarów — jak ustawić łóżko w wąskiej i małej sypialni?

Jak ustawić łóżko w małej sypialni? Najlepiej stosować się do wspomnianych wcześniej zasad i umieścić łóżko pod ścianą, zachowując dostęp z trzech stron. Jednak przestrzeganie wszystkich reguł w praktyce często nie jest możliwe. Mała i do tego bardzo wąska sypialnia wymaga pewnych kompromisów. Mniejsze łóżko możesz dostawić dłuższym bokiem do ściany, najlepiej do tej, na której nie znajdują się okna ani drzwi. Łóżko małżeńskie lepiej sprawdzi się dostawione prostopadle do ściany pod oknem z zachowaniem miejsca po obu stronach. W bardzo wąskiej sypialni łóżko możesz także ustawić pośrodku pomieszczenia.

Jak ustawić łóżko w sypialni względem okna i drzwi?

Filozofia feng shui odradza spanie pod oknem. Podobno energia wypływająca z okna zakłóca sen. Przepływ energii zaburza także spanie naprzeciwko drzwi. Łóżko najlepiej ustawić pod ścianą bez okien i drzwi. Oczywiście czasem trzeba pójść na kompromis i wybrać rozwiązanie praktyczniejsze. Jeśli z różnych powodów zdecydowałeś się dosunąć łóżko do ściany z oknem, to wygodniejsze będzie spanie z głową pod oknem, a nie na środku pokoju. Niezbędne jest zapewnienie swobodnego dostępu do okna oraz unikanie spania w przeciągu. Łóżko może przyciągać uwagę po przekroczeniu progu, ale jednocześnie powinno być nieco schowane. Nie może utrudniać wchodzenia/wychodzenia z pokoju ani poruszania się po sypialni. Zaleca się, by nie było widoczne z korytarza. Jeśli urządzasz sypialnię dla dziecka, łóżko musi znajdować się możliwie najdalej od okna, najlepiej w rogu pokoju, z zapewnionym widokiem na drzwi. Taki zabieg zapewni maluchowi poczucie przytulności i bezpieczeństwa.

Ustawienie łóżka w sypialni na poddaszu — co ze skosami?

Jak ustawić meble w sypialni na poddaszu? Zastosowanie się do wszystkich reguł feng shui może być bardzo trudne nawet w przypadku dużego pomieszczenia. Problemem są skosy, kominy, słupy czy okna. Łóżko najwygodniej jest ustawić w punkcie pomieszczenia o normalnej wysokości, zachowując swobodny dostęp z obu stron. Jeśli pozwala na to wysokość skosu, możesz pod nim postawić łóżko. Warto wówczas kupić model niski, ale trzeba pamiętać, że z takiego trudniej się wstaje. Przestrzeń nad głową powinna pozostać pusta. Nie mocuj półek nad wezgłowiem. Wbrew pozorom skosy stanowią doskonałą przestrzeń na różnego typu komody, szafy, szafki i regały na książki. Trzeba tylko dobrać odpowiednie produkty. Skorzystać możesz zarówno z gotowych rozwiązań, np. dostępnych w Salonach Agata, jak również zlecić wykonanie mebli na wymiar, co jednak jest opcją znacznie droższą.

Ustawienie łóżka a inne meble w sypialni — komoda i szafa

Planowanie rozmieszczenia mebli w sypialni zawsze zaczyna się od łóżka. To najważniejszy mebel w pomieszczeniu. Jeśli okaże się, że miejsca jest mało, z wielu innych elementów będzie można po prostu zrezygnować. Wolną przestrzeń obok łóżka przeznacz na szafkę nocną. W przypadku łóżka dwuosobowego, szafki powinny się znaleźć po jego obu stronach. Jeżeli nie ma na nie miejsca, zamontuj półkę nad łóżkiem lub dwie po obu jego stronach. Powinieneś móc sięgnąć po rzeczy na szafkach lub półkach bez konieczności wychodzenia spod ciepłej kołdry. Szafa najlepiej prezentuje się pod ścianą prostopadłą do tej, przy której stoi łóżko. Upewnij się, że ustawienie szafy umożliwia swobodne otwieranie drzwi i wygodne poruszanie się po wnętrzu. Jeśli dodatkowo chcesz wstawić do sypialni komodę, zwłaszcza masywną, umieść ją bliżej rogu pokoju. Lżejszą wizualnie alternatywą dla komody jest pojemna, drewniana skrzynia, którą zwykle ustawia się w nogach łóżka. Rewelacyjnie sprawdzi się zwłaszcza w wąskich pomieszczeniach.

Podsumowanie

Zastanawiając się, jak ustawić łóżko w sypialni, warto poszukać inspiracji w chińskiej filozofii feng shui, która od wieków dostarcza pomysły na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i zdrowy, komfortowy sen. Oczywiście ostateczna decyzja o tym, jak urządzić sypialnię, należy tylko do Ciebie i Twojego partnera. Kieruj się własnymi potrzebami i intuicją, a stworzysz wnętrze idealne. Po wszystko, co niezbędne do sypialni, zapraszamy do stacjonarnych Salonów Agata i do sklepu internetowego agatameble.pl.