Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić małą sypialnię? Inspiracje oraz aranżacje sypialni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Mała sypialnia wbrew pozorom ma swoje zalety. Przede wszystkim jest bardzo przytulna. Jednak niezależnie od metrażu aranżacja sypialni bywa zwykle podobna: wygodne łóżko, pojemna szafa na ubrania, szafka nocna to podstawowe meble, jakie powinny zostać wykorzystane. Szukasz pomysłu na to, jak urządzić małą sypialnię? W sieci znajdziesz mnóstwo rozwiązań, wystarczy, że wpiszesz w okno wyszukiwarki hasło „sypialnia inspiracje” lub „sypialnia inspiracja kolory”. Przejrzyj propozycje i wybierz te elementy, które Ci się najbardziej podobają oraz pasują do wnętrza.

Jak urządzić sypialnię — najważniejsze zasady aranżacji tego pomieszczenia

Zadaniem każdej sypialni jest zapewnienie komfortu, intymności i zdrowego snu. Klimat tego pomieszczenia powinien jednocześnie wyciszać po ciężkim dniu, jak dawać energię do działania, niezbędną o poranku. Aranżacja sypialni musi zatem skupiać się przede wszystkim na wygodnym łóżku, które zwykle stanowi centrum pomieszczenia.

Każda, nawet mała sypialnia pomieści dodatkowo szafkę nocną i często pojemną szafę na ubrania lub zabudowę w postaci garderoby. Wbrew pozorom, na ośmiu metrach kwadratowych w małym mieszkaniu w bloku można to wszystko pomieścić. W pokoju sypialnym nie trzeba zostawiać zbyt dużo wolnej przestrzeni, często wystarczy jedynie tyle miejsca, aby swobodnie dostać się do łóżka czy otworzyć drzwi szafy.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak urządzić małą sypialnię, można wesprzeć się już gotowymi rozwiązaniami, proponowanymi przez projektantów wnętrz, zarówno znanymi z telewizyjnych programów, prasy, jak i oferującymi swoje usługi w salonach meblowych.

Dlaczego stworzenie projektu sypialni jest ważne?

Indywidualnie stworzony projekt sypialni ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest możliwość doskonałego zagospodarowania całej przestrzeni, jaką mamy w pokoju. Taki projekt — bez względu na to, czy tworzony przez architekta, czy przez nas, w jednej z darmowych aplikacji — pozwoli nam też szybko ocenić, czy meble, nad którymi się zastanawiamy, będą pasować do innych elementów wystroju pomieszczenia.

Jakie kolory do sypialni wybrać? Tu zdania zawsze są podzielone. Istnieje spore grono osób, które uwielbiają jasne przestrzenie, jednak z drugiej strony mamy równie liczną grupę zwolenników mebli i pościeli, które będą utrzymane w nieco ciemniejszych odcieniach.

Warto wskazać na to, że istnieje tutaj pewien kompromis. Można wskazać na dywany czy pościele, które będą utrzymane w kolorach zbliżonych do beżowego. Można przełamać ten kolor na przykład białymi lub wchodzącymi w turkus poduszkami, a także narożnymi szafami do sypialni wykonanymi z klasycznego, dębowego drewna. To uniwersalne, ponadczasowe połączenie.

Jaki styl sypialni wybrać? Inspiracje

Styl nowoczesny, klasyczny, a może rustykalny czy glamour? Jak urządzić małą sypialnię w taki sposób, by wpisała się w Twój gust, a jednocześnie niczego w niej nie zabrakło? Zacznij od najważniejszego elementu. Łóżko do małej sypialni warto dostosować do gabarytów pomieszczenia, niekoniecznie jednak musi być wielkie. Ważne jednak, aby nie zajęło całej powierzchni pokoju.

Jeśli sypialnia ma pełnić jedynie funkcję wypoczynkową, to możesz spokojnie wybrać tradycyjny model z wygodnym materacem zamiast rozkładanej kanapy czy sofy. Powinien on ponadto posiadać wolną przestrzeń pod spodem, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego w mieszkaniu.

Mała sypialnia, oprócz łóżka, powinna być wyposażona także w szafkę nocną, na której postawisz budzik, niewielką lampkę nocną czy odłożysz książkę lub tablet. Jeśli metraż nie pozwala, rozważ tylko jedną szafkę, ustawioną po tej stronie łóżka, po której najczęściej śpisz.

Pamiętaj też o tym, że aranżacja sypialni w bloku nieco odbiega od pomysłów, jakie możemy wdrożyć w domu jednorodzinnym. Problematyczne może być nie tyle, co urządzenie wnętrza, ale inwestycja w dodatki, które zwiększają komfort snu ze szczególnym naciskiem na rolety zewnętrzne czy moduł klimatyzacji. Dlaczego?

Takie urządzenia często wymagają zgody spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty lokatorskiej. Trzeba przejść długą i skomplikowaną ścieżkę formalną, aby uzyskać wszystkie wymagane dokumenty i poświadczenia, które pozwolą nam na zrealizowanie naszego pomysłu na sypialnię od A do Z.

Miejsce do spania i przechowywania — jak je dobrze wygospodarować?

Bardzo często sypialnia pełni też funkcję garderoby. Małą sypialnię warto zatem wyposażyć w nowoczesne szafy z przesuwnymi lub łamanymi drzwiami, oszczędzając tym samym miejsce i ułatwiając korzystanie z mebla. Praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie luster, które dodatkowo optycznie powiększą metraż.

Jak powinna wyglądać idealna sypialnia? Inspiracje można czerpać zewsząd, a punktem wyjścia może być praktycznie wszystko – kolor, deseń, detal. Jednak w przypadku małej sypialni, warto zdecydować się na jasną kolorystykę – biele, beże, pastele i szarości, które odbijają światło i optycznie dodają centymetrów.

Ciemne lub agresywne barwy na dużych powierzchniach, jak ściany, fronty szafy czy narzuta na łóżko do sypialni, mogą wprowadzić odpowiedni nastrój, ale przy okazji też przytłoczyć oraz optycznie zmniejszyć już i tak niewielkie wnętrze.

Jeśli wpisujemy w wyszukiwarkę takie zapytania, jak mała sypialnia inspiracje, to często spotkamy się też z pomysłem na duże łóżko dwuosobowe, które będzie oferować dodatkową przestrzeń pod materacem. Można tam przechowywać zarówno pościel, jak i na przykład ubrania zimowe, które nie mieszczą się nam w szafie. To ciekawy pomysł zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy chcemy zapomnieć o grubej kurtce puchowej czy płaszczu.

Miejsce do spania powinno oferować nam także dostęp do szafki nocnej, która z kolei będzie ulokowana nieopodal gniazdek z prądem. To praktyczne rozwiązanie, które umożliwi nam szybkie naładowanie telefonu, kiedy będziemy spać po ciężkim dniu w pracy. Warto zaopatrzyć się też w dwójniki, czyli tak zwane rozdzielacze, dzięki czemu będziemy mieć też możliwość jednoczesnego podpięcia do sieci innego urządzenia, na przykład laptopa.

Pomysły na aranżację sypialni z dużym łóżkiem

Aranżacja sypialni to nie tylko wybór odpowiednich mebli, ale także dodatków w postaci odpowiedniego oświetlenia sufitowego i tekstyliów. Pościel, poduszki, zasłony czy narzuta na łóżko uzupełnią wystrój i nadadzą sypialni charakteru. Im większe łóżko kupimy, tym większe szanse na to, że przestrzeń pod nim będzie bardziej funkcjonalna i pozwoli nam na szybkie schowanie tam wybranych rzeczy. Takie duże łóżka z trwałym stelażem można kupić w Salonach Agata.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Bardzo często zdarza się, że sypialnie, gdzie znajduje się duże łóżko małżeńskie, są budowane na zasadzie symetrii. Łóżko jest tutaj elementem centralnym, a po jego lewej i prawej stronie znajdują się dwie identyczne szafki z dokładnie takimi samymi lampkami nocnymi. Niewiele osób odchodzi od tego schematu, bo tak zaaranżowana przestrzeń jest w pełni wystarczająca i spełnia wszystkie wymagania.

Warto jednak zastanowić się nad tym, czy do kompletu dwóch poduszek nie dokupić też dwóch kołder. Często okazuje się, że jedna to za mało, by spełnić oczekiwania dwójki osób, co szczególnie dobrze widać w sezonie jesienno-zimowym, gdy noce potrafią być naprawdę chłodne. Takie kołdry powinny być utrzymane w kolorach zbliżonych do beżu, ewentualnie odcieni granatowego. To uniwersalne barwy, które sprawdzą się świetnie w każdej sypialni, bez względu na jej rozmiar i design.

Dodatki i akcesoria do sypialni, czyli jak nadać jej osobistego charakteru?

Doskonałym pomysłem na stworzenie własnej przestrzeni jest zakup odpowiednio dobranych lampek nocnych. W zależności od naszych preferencji mogą to być moduły przytwierdzane do ściany lub tradycyjne lampki stojące.

Dużo daje też wzbogacenie przestrzeni o dużą, rozświetlającą pomieszczenie, lampę wiszącą, a nawet o taśmy LED czy tzw. cotton-balls. Zawsze warto zainwestować też w inteligentne żarówki RGB, które pozwalają na zmianę koloru oświetlenia sypialni oraz temperatury barwowej. Dzięki temu zabiegowi szybko będziemy mogli stworzyć w sypialni romantyczne, ciepłe oświetlenie, jak i mocno doświetlić przestrzeń, kiedy będziemy chcieli przeczytać ulubioną książkę przed snem.

Podsumowanie

Urządzanie sypialni to duże wyzwanie, ale i wiele frajdy. Sypialnię, podobnie jak salon czy kuchnię, można zaaranżować w dowolnym stylu, zgodnym z własnymi upodobaniami – najważniejszy jest jednak komfort wypoczynku i spokojnie przespane noce.

Powinniśmy pamiętać o tym, aby podejść do tego pomieszczenia w sposób całościowy. Samo łóżko i szafa nie zbudują odpowiedniego wystroju pomieszczenia i nie nadają mu „tego czegoś”, co sprawi, że chętnie będziemy spędzać tam czas.

Wszelkie dodatki do sypialni, które pomogą Ci w pełni wyposażyć pomieszczenie, znajdziesz w Salonach Agata i na agatameble.pl. Kupisz tu zarówno szafki, podwieszane półki, jak i profesjonalne taśmy LED z wyłącznikiem.

Meble i dodatki do wyposażenia małej sypialni

Komoda na wysokich nogach MULTIMOD ASKOLE
678,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafka z szufladami MULTIMOD ASKOLE
858,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Płytka komoda na wysokich nogach MULTIMOD ASKOLE
1093,70
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Komoda na płozach MULTIMOD ASKOLE
2229,60
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafka nocna z ryflowaniem TARNA
339,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Półka wisząca STEKA
139,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Komoda z 5 szufladami TALUS
639,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafka nocna z ryflowaniem TORIN
229,-
Cena najniższa: 239,-

Cena regularna:

Cena regularna: 379,-

FORTONO Półka ścienna, 25 cm
69,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

FLARENTO Półka ścienna, 20 cm
49,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: