powrót

Jak wybrać fotele obrotowe do pokoju dziecka?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej dziecko spędza bardzo dużo czasu przy biurku, gdzie uczy się, odrabia zadania domowe, rysuje czy korzysta z komputera. Szczególnie istotne jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla rozwijającego się kręgosłupa i wyposażenie pokoju malucha lub nastolatka w odpowiednie krzesło biurowe. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać idealny model?

Ergonomiczne krzesełko dla ucznia

Dziecko, któremu jeszcze do niedawna dzień mijał na zabawie, musi usiąść na kilka godzin w wymuszonej pozycji w szkolnej ławce, a po powrocie do domu – przy biurku. Wybranie dla ucznia tradycyjnego, niewygodnego krzesła może prowadzić do powstawania wad postawy. Maluch będzie szukał wygodnej pozycji przechylając się, podkurczając nogi lub próbując siadać po turecku. Dlatego istotne jest, by krzesło do biurka było ergonomiczne. To znaczy, że jego wymiary powinny być dostosowane do wzrostu i wagi dziecka. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Dobrze dobrane krzesło obrotowe podpiera kręgosłup malucha w dwóch miejscach, uda idealnie mieszą się na siedzisku – po każdej stronie jest niewielki luz, stopy dziecka spoczywają na podłodze, a młody człowiek ma dość miejsca pod biurkiem, by swobodnie poruszać nogami.

Fotel obrotowy do pokoju kilkulatka

Krzesło powinno być lekkie i zaprojektowane z myślą o dzieciach. Warto wybrać obrotowy fotel z regulowanym siedziskiem oraz oparciem, by mebelek rósł razem z dzieckiem. Dobrze, by krzesło do biurka było wyposażone w podłokietniki, na których można oprzeć ręce. Warto wybrać model z siedziskiem wypełnionym miękką pianką i kolorową tapicerką przedstawiającą bohaterów bajek.

Pokój małego ucznia nie będzie kompletny bez biurkaDla dzieci warto wybrać model z szufladami i szafką, by mogły trzymać w nich najpotrzebniejsze rzeczy do szkoły – zeszyty, ćwiczenia i przybory plastyczne.

Wygodne krzesło dla nastolatka

Nastolatek potrzebuje solidnego fotela obrotowego – przed nim wciąż wiele godzin nauki i siedzenia przed komputerem. Nowoczesne fotele biurowe z wysokim oparciem, o ciekawym designie świetnie sprawdzają się w niemal każdym wnętrzu!

Regulowane siedzisko, oparcie oraz podłokietniki zapewnią nastolatkowi komfort podczas siedzenia. Odpowiednie krzesło do biurka powinno przede wszystkim podobać się dorastającemu człowiekowi. Być może w gust nastolatki trafi wysokiej jakości biały fotel z tapicerką ze skóry naturalnej. W monochromatycznie urządzonym pokoju w modnych odcieniach szarości czy zgaszonego różu będzie doskonale się prezentował i robił wrażenie na wszystkich koleżankach. Rodzice muszą mieć świadomość, że dzieciaki bardzo dużo czasu spędzają przed komputerem, a część z nich ma zajmujące hobby – gry. Warto uświadomić sobie, że podczas grania nastolatek pracuje nad swoim refleksem, umiejętnościami przewidywania i uczy się kooperacji oraz, jeśli gra on-line, ma okazję ćwiczyć komunikowanie się w obcym języku. Te argumenty powinny być wystarczające, by w pokoju miłośnika gier znalazło się zaprojektowane z pomysłem, nowoczesne krzesło biurowe z pełną regulacją oraz specjalnymi poduszkami wypełnionymi pianką, które można dowolnie przemieszać.

Wybór odpowiedniego krzesła to inwestycja w zdrowie dziecka i jego prawidłową postawę, dlatego warto kierować się zasadami ergonomii oraz wziąć pod uwagę preferencje nastolatka.